gebe
  1. dj_oznur_24

dj_oznur_24 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

şemsiye yöntemiyle kalp deliği kapatılıyor

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında dj_oznur_24 tarafından paylaşıldı.

kalp deliği ameliyatı izle şemsiye yöntemi kalp delikliği deliği ameliyatı delik İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Feridun Koşar, kalp deliğinin ''şemsiye yöntemi'' ile kapatılmasının Doğu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sadece Turgut Özal Tıp Merkezi'nde yapıldığını söyledi.
    Prof. Dr. Koşar, düzenlediği basın toplantısında, bugün ''nitral kapak darlığı'' olan iki hastanın ''şemsiye yöntemi'' ile tedavi edileceğini, bu başarılı operasyonların Turgut Özal Tıp Merkezi'nde yapılabiliyor olmasının mutluluk verici olduğunu kaydetti.

Turgut Özal Tıp Merkezi'nde birçok alanda başarılı operasyonlar yapıldığına işaret eden Prof. Dr. Koşar, şöyle konuştu:

''Son zamanlarda kalp odacıkları arasındaki kalp deliklerini (ASD) kapatma işlemleri başarıyla yapılabilir hale gelmiştir. Girişimsel kardiyolojik işlemlerin en zoru ve en önemlisi olan, bu nedenle de ancak deneyimli hekimler tarafından kısıtlı sayıda merkezde yapılabilen 'kalp kapaklarını balonla açma yöntemi' Kardiyoloji Ana Bilim Dalı ekibimiz tarafından başarıyla yapılmaktadır. Bu zor işlem, Doğu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sadece Turgut Özal Tıp Merkezinde çok sayıda ve problemsiz yapılmaktadır.''

Son iki yıldır Turgut Özal Tıp Merkezi'nde 40'a yakın hastanın bu yöntemle tedavilerinin yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Koşar, ''Bu başarı sayesinde hastaların açık yöntemle kapak ameliyatı olmasına da gerek kalmamıştır'' diye konuştu.

ŞEMSİYE YÖNTEMİ

Kalbi delik hastalara uygulanan ve vücudu kesmeden açılan küçük bir delikten gönderilen şemsiye biçimindeki kapağın yerleştirilmesi uygulamasına ''şemsiye yöntemi'' deniliyor.

Operasyondan sonra bir gün izlenen hasta taburcu ediliyor:Dancing_furious:

şemsiye yöntemiyle kalp deliği kapatılıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ventriküler septal defekt VSD çcocukta kalp deliği

Ventriküler septal defekt VSD çcocukta kalp deliği

vsd kapatılması KÜÇÜK VENTRİKÜLER SEPTAL DEFEKT (VSD) Kalbin iki karıncığı arasındaki duvarda açıklık olmasıdır (Şekil 2). Bu açıklık vasıtasıyla sol taraftaki temiz kanın bir kısmı sağ tarafa geçer. Bu olay akciğer atardamarında hafif bir basınç yükselmesine sebep olabilir. Hastanın şikayetlerinin ciddiyeti ve tedavi şekli (ilaç veya ameliyat) büyük ölçüde açıklığın büyüklüğüne, yani buradan...
  2. Delik açmak

Delik açmak

Duvar vs. deliği sır araştırmaya, iş ve diğer hususlarda meydana gelen pürüzlere; Sağlam yapıları veya sert cisimleri deldiğini görmek bakire kızlara sarkıntılık yapmaya yahut ülkede gezinerek haber araştırmaya ya da ev halkının gidişatının bozulmasına, belik açmak bazen müfettişlik yapmaya, Bir evi delip eçiri girmek, o evin kadınına kötülük yapmaya; Delik açmak bazen muteber eserlerden...
  3. İğne  deliği

İğne deliği

Birgün padişahın huzuruna bir adam getirmişler.. Adamın bir hüneri varmış.. 100 adım öteden fırlattığı ipliği,100 adim ötedeki iğnenin deliğine geçiriyormuş.. Bunu başarmak tam 40 yılını almış.. Padişah 'göster bakalim hünerini' demis.. adam iğneyi bir sehpaya saplamış, sonra 100 adım geri gitmiş ve ipliği fırlatmış.. iplik iğnenin deliğinden geçmiş.. Padişah 'tekrarla, tesadüf olmasın...
  4. Kolera - Delik Şemsiye

Kolera - Delik Şemsiye

Cesaretimin bana yaptığı bileceklerimden korktu dostum Artık cesaretimden çekiniyordum bilmiyordu Buluyordum bir bahane çalışmam gerek kendime Çok hastayım gidiyorum aman gelme ziyaretime Hoşuma giden hikayelerinde hep yarındır arkası Hayallere bel bağlamanınsa çoktur götürüsü Kıyaklarını salla arkadaşların kaçın kurrası Karıştırmasın kötülerin yaptığı iyilikler aklını Tanırsın onları...
  5. Eğitim Fakülteleri kapatılıyor mu?

Eğitim Fakülteleri kapatılıyor mu?

Eğitim Fakülteleri kapatılıyor mu Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda Eğitim Fakültesi kontenjanları hakkında bilgi edinmek isteyenler için bir araştırma yaptık ve bakın Eğitim Fakülteleri haberleri arasında neler bulduk. Eğitim Fakülteleri kapatılıyor mu? Yükseköğretim Kurulu Genel Kurul toplantısı Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer başkanlığında toplandı.Toplantıda MEB ile YÖK...

Sayfayı Paylaş