Sepsis tanı testleri nelerdir ?

Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

 1. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.019
  Beğenilen Mesajlar:
  1.433
  Ödül Puanları:
  113
  Sepsis, bir enfeksiyona karşı vücudun verdiği yanıt sonucu oluşan, hayatı tehdit edici boyutlara ulaşabilen bir durumdur. Normal şartlar altında vücudumuzun herhangi bir yerinde bir enfeksiyon oluşabilir. Bağışıklık sistemimiz bu enfeksiyon ile savaşarak enfeksiyon etkenini ortadan kaldırmaya çalışır. Ancak bazı durumlarda, bu savaş sırasında ortaya çıkıp kana karışan kimyasal maddeler tüm vücutta bir reaksiyon zinciri başlatabilir. Aslında vücudu koruma amacıyla ortaya çıkan maddeler, vücuda zarar vermeye başlar. Halk arasında “kan zehirlenmesi” de denen sepsis, bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde tehlikelidir, ağırlaşarak septik şok ve ölüme neden olabilir. Erken dönemde uygun antibiyotik ve damar içi sıvı tedavisiyle yaşama şansı vardır.


  Sepsis belirtileri nelerdir ?

  Sepsis teşhisi konulabilmesi için vücutta bir enfeksiyon bulunması veya enfeksiyondan şüphelenilmesinin yanı sıra aşağıdaki belirtilerden en az birinin olması gerekmektedir:  5.jpg

  Vücut sıcaklığının 38.3 derecenin üzerinde olması,
  Vücut sıcaklığının 36 derecenin altında olması,
  Kalp hızının dakikada 90’ın üzerinde olması,
  Solunum hızının artması,
  Vücutta sıvı artışı,
  Kanda akyuvar sayısının yükselmesi (12.000’in üzeri),
  Kanda akyuvar sayısının düşmesi (4000’in altı),
  CRP düzeyinin yükselmesi,
  Prokalsitonin düzeyinin yükselmesi,
  Tansiyon düşüklüğü,
  Şeker hastalığı bulunmamasına rağmen kan şekerinin yüksek olması,
  Ağır sepsiste; sepsis tablosuna ek olarak organ fonksiyon bozukluğu belirtileri eklenir (idrar miktarında azalma gibi, kalbin pompalama fonksiyonunun bozulması gibi),
  Septik şokta; sepsise ek olarak tansiyon düşüklüğü veya laktat yüksekliği tabloya eklenir.

  Sepsis sebepleri nelerdir ?

  Bakteri, virüs veya mantarların sebep olduğu enfeksiyonlar sepsise yol açabilir. Nüfusun giderek yaşlanması, ilaçlara dirençli mikroorganizmaların çoğalması ve bağışıklık sisteminin zayıflaması sepsisi kolaylaştırıcı etmenlerdir.  Zatürre, karın içi enfeksiyonları, kan dolaşımına yayılmış enfeksiyonlar sepsise en sık sebep olan etmenlerdir.

  Sepsis kimlerde daha çok görülür ?

  Yaşlılar,
  Bebekler,
  Bağışıklık sistemi bozuk olanlar,
  Yoğun bakım hastaları,
  Ciddi yanık tedavisinde olanlar.


  Sepsis tanı testleri nelerdir ?

  Yukarıda sayılan belirtiler başka bazı rahatsızlıklarda da görüldüğü için, sepsis tanısı koymak o kadar da kolay değildir. Teşhis koymak için aşağıdaki test ve yöntemlerden faydalanılır:

  Kan testleri: Enfeksiyon varlığı veya yokluğu, Pıhtılaşma problemleri olup olmadığı, Karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğu olup olmadığının anlaşılabilmesi için fonksiyon testleri, Oksijen düzeyinin belirlenmesi için Kan gazları, Elektrolit dengesizlikleri bulunup bulunmadığını ortaya koymak için yapılır.

  İdrar tahlili: İdrar yollarında bir enfeksiyon varlığı düşünüldüğünde istenir.

  Balgam kültürü: Öksürük ve balgam varlığında bir enfeksiyon bulunup bulunmadığının belirlenmesi için istenir.

  Yara kültürü: Vücutta herhangi bir yara varsa, bundan alınan akıntı veya sürüntü örneğinde enfeksiyon araştırması için yapılır.

  Röntgen: Özellikle akciğer enfeksiyonları başta olmak üzere çeşitli vücut içi enfeksiyonlarının teşhisinde kullanılabilir.

  Ultrason: Safra kesesi ve yumurtalık enfeksiyonları başta olmak üzere vücut içi enfeksiyonlarının belirlenmesinde kullanılabilir.

  MR: Yumuşak doku enfeksiyonlarının araştırılmasında kullanılabilir.

  Sepsis nasıl tedavi edilir ?

  Erken dönemde tedavi hayat kurtarıcıdır. Bu gibi hastalar genellikle hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde devamlı takip altında tutulur.  Tedavide bir an önce antibiyotik başlanması gerekir. Etken mikroorganizma belirlenmeden önce geniş etkili antibiyotiklerle tedaviye başlanır. Etken belirlendikten sonra, mikroorganizmaya özgül antibiyotikler kullanılarak tedaviye devam edilir. Antibiyotik kullanım şekli damar yoludur.

  Antibiyotiklerin yanında; tansiyon düzenleyici ilaçlar, kortizon ve insülin gibi hormonlar kullanılabilir. Vücutta eksilen maddeler tamamlanır ve sürekli izlem ile hayati organların fonksiyon kaybı engellenmeye çalışılır.

   
 2. Melekler Mekanı

  Melekler Mekanı Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   
Sepsis tanı testleri nelerdir ? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Prenatal tanı nedir ?

  prenatal tanı nasıl yapılır Anne adaylarının en büyük korkularıdır bebeklerinin sorunlu ya da sakat doğması.Sakat bir bebek dünyaya getirmek aileden çok çocuğa bir yüktür çünkü.Aile bakmakla yükümlüdür fakat çocuk ömrü boyunca sakat bir yaşam geçirmenin zorluğunu her anında hisseder. Bu gibi sakat doğumların önlenmesi için doğumdan önce yapılabilecek bazı tetkikler vardır ve bunların...
 2. Hamilelikte Yapılan Testler Nelerdir

  Selam arkadaşlar. Hamileyim ve bu konuda siz hamile bayanlardan yardım almak istiyorum. henüz ilk gebeliğim ve Hamilelikte Yapılan Testler hakkında bilgim hiç yok. sizden ricam Hamilelikte Yapılan Testler Nelerdir bu konuda tecrübelerinizi ve bilgilerinizi banada yazın.
 3. Gebelikte Yapılan Testler neler

  Arkadaşlar ben melehat, şuan 1,5 aylık hamileyim ve sizden hamileliğimin sağlıklı geçmesi adına ara ara yardım isteyeceğim şimdi ise şu konuda yardım istiyorum acaba Gebelikte Yapılan Testler nelerdir bu konuda bilgi verir misiniz?
 4. Gebelikte yapılan testler nelerdir?

  kan testi şeker ölçümleri Merhabalar hamile kaldıktan sonra bir dizi test yapılıyor benimde hamileliğimde baya bir test yaptırdığımı hatırlıyorum peki hangi testlerin mutaka yapılması gerekir Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi Şefi Dr. Bülent Urman gebelik sırasında yapılan testler ile ilgili bilgiler veriyor. Gebelikte olası kromozom anormalliklerini taramak amacı ile yapılan...
 5. Preimplantasyon genetik tanı (pgt) nedir?

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...

Sayfayı Paylaş