gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

sesin yayılmadığı ortam nelerdir ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Hangi ortamlarda ses yayılmaz bunlara örnek verip anlatabilir misiniz.

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sayın misafirimiz, Ses boşlukta yayılmaz Ses dalgalarının yayılabilmesi için mutlaka katı, sıvı veya gaz bir ortama ihtiyaç vardır.

Bir titreşim hareketi olan ses ,dalgalar halinde yayılır.Taşı suya attığımızda, su moleküllerinin titreşmesiyle oluşan dalgalar,gittikçe büyüyen daireler halinde su yüzeyinde yayılır.

Ses Boşlukta Yayılır mı?

Ses dalgalarının yayılabilmesi için katı, sıvı veya gaz halindeki iletici bir ortam gerekir. Bu iletici bir ortam olmayınca ses yayılamaz. Bizde sesi duyamayız.

Ses maddesel ortamlarda yayılabilmektedir. Sesin yayılması için maddesel ortamla birlikte taneciklere ihtiyaç vardır. Bu sebeple ses katı, sıvı ve gaz halindeki maddelerde yayılmaktadır. Boşlukta maddesel ortam olmadığı zaman ses boşlukta olur ve sesler boşlukta yayılmaz.

sesin yayılmadığı ortam nelerdir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Neden´Se..

Neden´Se..

Nedeni bilindiği halde; bilinmiyormuş gibi davranılan bir çok neden...Bu nedenler; hep nedense diye geçiyor günlük yaşamımızda... Ve kişinin merak dürtüsünün başlangıcı gibi görünüyor... Bir türlü devamı da getirilemiyor... Bu anlayış; merak dürtüsünün kamçılanmadığı düşüncelerde; zamanla kişisel ve toplumsal yapımızı etkilediği gibi, varlığı hissedilmeyen bir tül oluşturuyor kişilerin...
  2. Diş Ağrısı Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkar?

Diş Ağrısı Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkar?

diş eti ağrısı neden olur diş eti ağrısı nedir şişmesine ne iyi gelir şişmesine ne iyi gelir Diş Ağrısı Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkar? Diş ağrısı nedir ? Diş ağrısı, dişin içi ya da çevresinde oluşur. Ağrı iltihaplı dişten veya diş etinden, tahriş olmuş diş sinirinden, sinüsler ya da çenede bulunan bir problemden kaynaklanır. Nasıl ortaya çıkar ? Eğer diş çürüğünüz varsa ağrı oluşur....
  3. Ortanca

Ortanca

İyi niyetli, kimseye ilişmeyen, hoş, duygulu, beğenilen,nazik, zeki kadın veya erkektir. Rüyada bahçesinde ortanca çiçekleri bulundugunu görmek, büyük bir haberle karsilasip sevinecegine delalet eder. Bir rivayete göre, ortanca görmek, yakin bir yere yolculuk yapacagina da isarettir.
  4. Ne senle ne sensiz..

Ne senle ne sensiz..

Yaptığı herşeye karşı ben sustum ! Birgün intikam alıcak gibi... Alamadım bahsettiğim intikamı. Çünkü sustuğumda bitmemişti sevdam ! Keşke bitseydi sustuğum zaman... Bir daha onun ismini bile ağzıma almasaydım ... Keşke...Keşke... Keşkelerde kaldı ama sadece ... Unutamadım işte ! Aldatmasına rağmen unutamadım ! ''Bana geri dön ! Affet ! '' diyor ama yapamıyorum... Ne onu...
  5. ev ortamınız ne kadar sağlıklı?

ev ortamınız ne kadar sağlıklı?

Domuz gribi olaylarının arttığı son günlerde bu konuyu ele almak istedim... Sağlığınız sizin için elbette çok önemlidir. Peki evinizde sağlıklı bir ortam yaratmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Yalıtım çok önemlidir. Dış ortamdaki ısı değişiklikleri kolay hastalanmanıza neden olduğundan evinizin bu değişikliklere karşı korumalı olması gerekir. Evde ideal olan ortam ısısı...

Sayfayı Paylaş