gebe
  1. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0

Sevgi Neden Yok Oldu?

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

Sevgi ancak karşılıklı güven duyularak yaşanabilecek bir duygudur. Güvenin oluşması için ise tek şart Allah'a iman eden bir insan olmaktır. Çünkü ancak Allah'tan korkan bir insan Allah'ın hoşnutluğunu arar ve kendi çıkarlarını gözetmez. Böyle bir insan Allah'ın haram kıldığı hiç bir şeyi yapmayacağından güvenilirdir. Nitekim inkar eden insanlar arasında sevginin yok olmasının nedenlerinden biri güvensizlik hissidir. Bir insan karşısındaki insana güvenemediğinde değil sevmek samimi bile olamaz. Çünkü samimi olduğunda herşeyin kendi aleyhine kullanılmasından korkar. Bu yüzden inkar edenler hayatlarını gizlilik içinde yaşarlar ve kendilerini korumak için sürekli tetikte olurlar. Elbette çok açıktır ki böyle bir birliktelikte sevgi yaşanamaz. İnkar edenler de sevgiyi yaşayamayacaklarını bildikleri içinde kendi istek ve tutkuları için yaşamayı tercih ederler. Sevginin neden yok olduğunu düşünmek ve çözüm aramak yerine kilitlenmiş çözümsüz bir sistem içinde sevgiyi hiç hissedemeden yaşarlar. Sevginin yerine tercih ettikleri duygu ise çılgınca şeytani bir hırstır. Bu hırs para kazanma tutkusu, gösteriş yapma ya da itibar elde etmeye çalışma gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Fakat dünyevi nimetler, Allah rızası için elde edilmedikten sonra insana zarardan başka birşey sağlayamaz. Nitekim her insanın ölümlü olduğunu ve dünyada elde ettiği herşeyin bir gün ölümle son bulacağını düşündüğümüzde bu hırsların ne kadar boş olduğu anlaşılır. Dünyada insanın yaptıklarından tek geriye kalan Allah rızası için yaptığı salih amelleridir. Kuran'da bildirilen bu gerçeğin farkında olan müminler sadece ahireti düşünerek Allah rızası için çabalarlar. Allah'a olan sevgileri sonsuza kadar olduğu içinde kalplerindeki sevgi hissi hiç tükenmez aksine çoğalarak artar. Herşeyi Allah'ın tecellisi olarak görüp sevdikleri için Allah müminlere, sadece onların hissedip yaşayacağı gibi olağanüstü bir zevk verir.
    İman edenler ve salih amellerde bulunanlar ise, Rahman (olan Allah), onlar için bir sevgi kılacaktır. (Meryem Suresi, 96)

kaynak:devtürkler

Sevgi Neden Yok Oldu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ^^Sevginin Aydınlatamayacağı Karanlık Yoktur^^

^^Sevginin Aydınlatamayacağı Karanlık Yoktur^^

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. dinazorlar neden yok oldu?

dinazorlar neden yok oldu?

dinozorlar nasıl öldü dinozorlar neden öldü dinazorlar neden dinazorlar yok oldu yok olmuştur Evet, niçin diğer hayvanlar bugüne dek geldiler de, bir tek dinazorların nesli tükendi? Bilim adamlarının bu konuda çeşitli teorileri var: 1. En popüler teoriye göre, 65 milyon yıl önce, dev bir asteroit veya kuyruklu yıldız dünyamıza çarptı, çarpışmadan sonra oluşan toz kütlesi yüzünden güneş...
  3. sevgiye değer ne varsa sizin olsun...

sevgiye değer ne varsa sizin olsun...

gitme gitme dur diyemedim günahım dudaklarımı kapamışken seni bulduğuma tanrıya dua ederken sana söyleyemediğimi artık sende biliyorken gitmee gitme dur diyemedim böyle olsun istemezdim derken bile sensizlik genzimi yakıyor senden tek kalan sensizliğimi sensizliği kalbimin bedenimle çarpan heryerine işledim taakii bedenimde kalbimin atışları duyulmayana dek gitme gitme durr diyemedim!!! ***...
  4. benim eşimde ilgisizz sevgisini göstermiyor ne oldu bunaa ?

benim eşimde ilgisizz sevgisini göstermiyor ne oldu bunaa ?

20 aylık ewliyim ewlenmeden önce beni sewgi seline boğan eşim şimdi o sewgiyi göstermiyor seni sewiyorum demedi ben zorla dedirtmedikten sonra ewe gelit tv karşısına uzanır ne sohbet ederiz nede bi konu hakkında konuşuruz sorunlarımı anlatıncada sen abartıyosun sorunum yok benim der beni susturur kavga ederiz haksız çıkan yine ben olurum bıktımm yaa eskisi gibi olsun istiorum ne yapacam bennn...
  5. Melekler, dinazorlar neden yok olmuş ?

Melekler, dinazorlar neden yok olmuş ?

Melekler, ben de bir meleğim ve ödevim için dinazorların yok oluşu hakkında bir araştırma yapıyorum. Acaba dinazorlar neden yok olmuş, sizler neler biliyorsunuz bakalım ? :)

Sayfayı Paylaş