gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

şeytan Hz.Adem'e neden secde etmemiş?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Allahü Teala secde etmesini buyurduğunda şeytan neden Hz.Adem'e secde etmemiş acaba bilgi verirmisiniz lütfen ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Allah tüm meleklerine ilk yarattığı Adem Aleyhisselama secde etmelerini emretti. Tüm melekler secde ederken İblis (şeytan) secde etmeyi kabul etmedi.
    Bunun sebebi ademin etten kemikten olmasıydı. Şeytan secdeyi reddedince Allah da onu rahmetinden kovdu ve şeytana onun isteği üzerine kıyamet gününe kadar yaşama hakkı verdi. Şeytanın Allahın rahmetinden kovulmasını anlatan ayetler şöyledir:

Allah dedi ki: “Emrettiğim zaman seni secdeden alıkoyan neydi?” “Beni ateşten, onu çamurdan yarattın. Ben ondan üstünüm” diye cevap verdi.” (A’raf 7/11-12)

“Ben ondan üstünüm. Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın.” (Sâd 38/76)

“Balçıktan, işlenebilen kara topraktan yarattığın insana secde edemem.” (Hicr 15/33)

“(Allah) buyurdu: "Öyleyse oradan in, orada büyüklük taslamak senin haddin değildir. Çık, çünkü sen aşağılıklardansın." (A’raf 7/13)

“Rabbim! İnsanların tekrar dirilecekleri güne kadar bana süre tanı.” (Sâd 38/79)

şeytan Hz.Adem'e neden secde etmemiş? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Şeytan Nedİr ?

Şeytan Nedİr ?

Kötü ruhun, kötü birinin, kötülüğe teşvik edenin, kötülüğün temsilcisinin, karanlık ve delàletin önderinin, Allah'ın ve O'nu seven, O'na kullukta bulunan herkesin büyük düşmanının müşahhaslaştırılmış şekli veya kötülüğün sembolü olmuş varlık. Şeytan (Satan) İbranice asıllı bir kelime olup, rakip, muhalif gibi anlamlara gelir. Hz. Adem (a.s.) topraktan yaratılan ve ilim ile nimetlenen, akıl...
  2. Şeytan Adem'e Neden Secde Etmedİ

Şeytan Adem'e Neden Secde Etmedİ

ŞEYTAN ADEM'E NEDEN SECDE ETMEDİ ? Hak’kın yaptıklarını da gör, bizim yaptıklarımızı da. Her ikisini de gör ve bizim yaptığımız işler olduğunu bil, zaten bu meydanda. Ortada halkın yaptığı işler yoksa, her şeyi Hak yapıyorsa, şu halde kimseye “bunu niye böyle yaptın” deme! Tanrı’nın yaratması, bizim yaptığımız işleri meydana getirmektedir. Bizim işlerimiz Tanrı işinin eseridir. Söz söyleyen...
  3. kadınlara neden ŞEYTAN denir???

kadınlara neden ŞEYTAN denir???

şeytan kadınlarla ilgili sözler şeytan ve kadınla ilgili sözler kadın ve sözleri kadın sözleri şeytanla Kadınlar üzerine bir çok söz okudum çoğu bana saçma geldi ama burda yazılanlar gayet açık ve net:)Kadınları en iyi anlatan sözler bunlar bence.Özelliklede kadınlara''şeytan'' denilmesinin sebebini çok iyi anladım.Sizde merak ediyorsanız sözleri okuyun ve son söze dikkatinizi verin:ehi:...
  4. Şeytanın cisimleşmiş hali nedir

Şeytanın cisimleşmiş hali nedir

Şeytanın cisimleşmiş hali nedir ? Selam arkadaşlar Şeytanın cisimleşmiş halinin ne olduğunu biliyorsanız yazın lütfen!
  5. Şeytan taşlamanın aslı nedir?

Şeytan taşlamanın aslı nedir?

Şeytan taşlama, Müslüman inancına göre Hac ibadetinin bir parçası olarak yapılan bir törendir. Kimilerine göre şeytan Allah'a baş kaldırdığı için taşlanmakta, kimilerine göre de kötülüklerinden kurtulmak için taşlanmaktadır. Bu tören sırasında arkadan atılan taşlar ve izdiham sebebiyle çok sayıda Hacı adayı öldüğü için, Suudi Arabistan devleti bu şeytan kayasının etrafına iki katlı bir yapı...

Sayfayı Paylaş