gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

şeytandan korunmanın yolu hadislerde oruç tutmak olduğu ifade edildi

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

şeytandan korunmayla ilgili ayetler Oruç önemli bir ibadet çeşididir. Oruç şehvete, günaha ve nefsin bir kısım baskılarına karşı bir “kalkan veya bir perde” (1) olması yönünden, şeytana karşı irade gücünü artırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu konuda Efendimiz (s.a.v) de, Kadir Gecesi şeytanın faaliyetlerinin kısıtlanıp, insanları ifsat etmesine izin verilmediğini (2), Arefe günü Allah tarafından büyük günahların bağışlanıp, rahmetini yeryüzüne indirmesi sebebiyle şeytanın hor ve hakir olarak öfkelendiğini haber vermektedir. (3)

Peygamberimiz (s.a.v); “Ramazan ayı geldiğinde Cennet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır ve (azgın) Şeytanlar zincire vurulur.” (4) buyurmuştur.

Yukarıda naklettiğimiz hadislere göre, ramazan ayında, şirret cinlerin ve azgın şeytanların zincire vurulduğu belirtilmektedir. Bu sebeple, şeytanlar Ramazan ayında diğer aylara ve günlere nispeten müminlere daha az zarar verebilirler.

Ramazan ayında müminlerin büyük bir ekseriyetince tutulan oruçları, okunan Kuranları, yapılan duaları, kılınan teravihleri ve diğer nafile namazları hesap edersek, bu hal şeytanların bu ayda zincire vurulduğunu açıkça göstermeğe yeter.

(1) Buhari, Savm, 2, 9;
    (2) Ahmed bin Hanbel, Müsned, V, 324.
    (3) İmam Malik, Muvatta, Hac, 81/245.
    (4) Buhari, Savm, 425; IV, 312; V, 411;

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: şeytandan korunmanın yolu hadislerde oruç tutmak olduğu ifade edildi
    emeğine sağlık

şeytandan korunmanın yolu hadislerde oruç tutmak olduğu ifade edildi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sıcak günlerde ORUÇ tutmak

Sıcak günlerde ORUÇ tutmak

sıcak günlerde oruç sıcak günlerde oruç tutmak sıcakta tutmak sıcaklarda . Sıcak Günlerde Oruç Tutmak Diğer bir hadis-i şerif. Ebû Bürde ve Ebû Mûsâ RA'dan İbn-i Ebid-Dünyâ (Rh.A) rivayet etmiş. Buyuruyor ki Peygamber Efendimiz bu ikinci hadis-i şerifte: (İnnallàhe teàlâ kadà alâ nefsihî ennehû men attaşa nefsehû lillâhi fî yevmin hàrrin, kâne hakkan alellàhi azze ve celle en yerviyehû...
  2. Nafile orucu tutmak.

Nafile orucu tutmak.

Nafile orucu tutarken genellikle,pazartesi,carsamba ve cumayi tercih ediyordum,bir yazi da okudum ki,nafile orucu ese soylenmeden tutulmaz ve cuma gunleri islam inancinda bayram gunu sayildigi icin de bayramda oruc tutulmasa daha iyi diyordu.Ben ise cuma gunun daha bir anlami var diye genelde cuma gunu tercih ediyorum.Simdiki sorum da bu konuda esime soylemem mi gerekli ve cuma gunu nafile...
  3. Oruç Tutmak Kimlere Farzdır ?

Oruç Tutmak Kimlere Farzdır ?

oruç tutmak oruç tutmak, kimlere farzdır, farz olmayan durumlar, nelerdir, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. oruç tutmak kimlere farzdır, kimlere farz değildir işte bu yazımızda sizlere sunuyoruz melekler. ORUÇ TUTMAK KİMLERE FARZDIR? İslâm, emir ve yasakların yapılmasını istediği kimselerde bir takım şartlar arar Bu anlamda diğer ibadetlerde olduğu gibi, oruç ibadetinde...
  4. Şeytandan Korunma Duası

Şeytandan Korunma Duası

Şeytandan Korunma Duası arıyorum lütfen bu duayı bilen varsa bu sayfadan paylaşsın benimle ve benim gibi bu duayı arayan kişilerle
  5. Kimler Oruç Tutmak Zorunda?

Kimler Oruç Tutmak Zorunda?

kimler oruç tutmalıdır oruç kimlere farzdır Sevgili melekler, ramazan ayının gelmesine az bir zaman kala oruçla ilgili kafanıza takılan soruları cevaplamak istiyoruz. Bu sayfamızda kimler oruç tutmalı, oruç kimlere farzdır, kısaca anlatacağız... a- Müslüman olmalı, b- Ergenlik (bulûğ) çağına girmiş, aklî olgunluk düzeyinde olmalı, c- Oruç tutmaya güç yetirecek durumda olmalıdır....

Sayfayı Paylaş