gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Sezaryenin Bebeğin DNA'sına Zararları !

Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

sezaryenin sakıncaları sezaryenin zararları

Şöyle bir etrafıma bakıyorum da artık normal doğum yapan yok, herkeste bir sezaryen sevdasıdır gidiyor melekler. Sebepse doğum sancısı çekmeyi istememek. Oysa adı üstünde doğru olan normal doğumdur. Kadının vücudu yenilenir, iyileşme süreci daha çabuk olur. Üstelik o anı yaşamanın tadı bir başkadır. Sezaryende ise narkoz alıyorsunuz, bir ameliyata giriyorsunuz, risk ! Üstelik yapılan son araştırmalar sezaryenin bebeğe de olumsuz etkileri olduğunu ortaya çıkarmış. İşte o araştırmanın sonuçlarıyla sezaryenin sakıncaları...

İsveç’te yapılan bir araştırma, sezaryenle doğan çocukların DNA’larında değişim yaşandığı sonucunu verdi.

İsveçli doktorların, kadınların gittikçe daha çok tercih ettiği sezaryenle doğum konusunda yaptıkları araştırmaya göre, bu yöntemle doğan çocuklar ileride sağlık açısından sorunlar yaşıyor.

Karolinska Enstitüsünde yapılan araştırma, sezaryen yönteminin neden olduğu genetik yapıdaki değişimin şeker, kanser ve astım hastalıklarının görülme riskini artırdığını ortaya koydu.

Araştırma sırasında normal doğumla dünyaya gelen çocuklar ile sezaryenle dünyaya gelen çocukların kordon bağından alınan kan örnekleri laboratuvar ortamında tahlil edildi. Her iki gruptaki çocukların kanlarında bulunan al yuvarlarda farklılıklar olduğu, bu farklılığın da DNA’larda değişime neden olduğu belirlendi.

Doktorlar, bu değişimi, doğum sırasında bebeklerin yaşadığı strese bağladı. Normal doğumda bebeğin yaşadığı stres, doktorların olumlu olarak niteledikleri ağırdan başlayıp artan bir stres olurken, sezaryenle yapılan doğumlarda bebeklerin yaşadığı ani stres olumsuz olarak değerlendirildi.

Araştırmaya katılan doktorlardan Prof. Dr. Michael Norman, doğum ve stresin bebeğin DNA yapısı ve bağışıklık sistemi açısından önemine vurgu yaparken, “Doğum sırasında bazı genler aktif, bazı genler pasif hale geliyor. Doğumdaki stres de bunu etkilediği için sezaryenle doğan bebeğin DNA’sı değişiyor. Araştırmalarda, sezaryenle doğan bebeklerde DNA değişiminden dolayı bu bebeklerin kanser, şeker ve astıma yakalanma olasılıklarının daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor” dedi.

Batı dünyasında sezaryenle doğumların arttığına dikkati çeken Norman, ileride çocukların karşılaşabileceği hastalıkların dikkate alınmasını istedi ve “Bu konuda daha dikkatlı olunsun. Sezaryenle doğum tamamen tehlikesiz görünmesin” dedi.

2. melekinci

melekinci Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    ya ben kendi isteğimle olmadım ama bunlarıda bilmiyordum

Sezaryenin Bebeğin DNA'sına Zararları ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Tüp Bebekte Normal Doğum mu Sezaryen mi?

Tüp Bebekte Normal Doğum mu Sezaryen mi?

Tüp bebek yöntemi ile gebe kalan hastalarda sezaryen ile doğum oranı hemen hemen %100’e yakın. Sezaryen için en önemli gerekçe, yıllarca çocuk sahibi olamamış ailelerin uzun, maddi ve manevi sıkıntılar sonrasında elde ettikleri gebeliklerin “değerli gebelikler” olması ve bu yüksek değer nedeni ile daha “güvenilir!?” bir doğum yöntemi olan sezaryen yapılması gerekliliğidir. Bahçeci Kadın...
  2. Sezaryenle doğum bebeğe zarar veriyor

Sezaryenle doğum bebeğe zarar veriyor

Son yıllarda iyice artan sezeryanla doğum olaylarının aslında bebeğe zarar verdiğini savunan bazı uzmanların konuyla ilgili açıklamalırını sizlerle paylaşıyorum Uzmanlar, Türkiye’de sezaryenle doğum oranının çok yüksek olduğunu belirterek, “Sezaryenle doğum birkaç gün erken bile yapılsa bebeğin akciğerinin dış dünyaya uyum sağlamasında birtakım sıkıntılar yaratıyor” açıklamasında bulunuyor.....
  3. Sezeryanın bebeğe zararları

Sezeryanın bebeğe zararları

Selam kızlar doğumum yakında ve ben hala sezeryan mı nomal doğum mu yapacağıma karar vermiş değilim. Sizce hangisini yapmalıyım. Sezeryanın bebeğe zararları olduğundan bahsedilmekte bana bilgi verin lütfen.
  4. bebeğim iri diye doktorum sezaryen öneriyor

bebeğim iri diye doktorum sezaryen öneriyor

Mehaba.Ben 40 haftamın içindeyim, bebeğim çok iyi ve tam 4350 grmış.Yalnız doktorum bebeğin iri olması sebebiyle sezaryeni ööneriyor. İlk doğumum normaldi buna da kendimi normal diye hazırlamışken sezaryen denmesi gözümü kotrkuttu.Benim yerimde olsanız ne yapardınız?
  5. SEZARYEN DOĞUMUN ZARARLARI NELERDİR?

SEZARYEN DOĞUMUN ZARARLARI NELERDİR?

sezeryan doğumun sakıncaları,sezeryan doğumun yan etkileri,sezeryan doğumun olumsuz etkileri,sezeryanmı normal doğummu,sezeryan hakkında bilgiler Sezaryen ameliyatı bir karın ameliyatı olması, genel veya spinal anestezi gerektirmesi, bazen az veya çok kanama gibi komplikasyonlar yaşanması nedeniyle her ameliyat gibi bazı riskler taşır. Bu nedenle sadece gerekli durumlarda yapılması...

Sayfayı Paylaş