Sfenksin Burnu Nasıl Kırıldı?

T

TİTAN

Forum Okuru
Sfenksin Burnu Nasıl Kırıldı?
sfenks piramidi
sfenksin burnu, nasıl kırıldı, kim kırdı, nasıl oldu, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

sfenksin burnu-379.jpg

Sevgili melekler,
Herkesin gezmeyi,görmeyi istediği ülkeler vardır.Benim de görmek istediğim ülkelerden biri Mısır'dır.Orada ki tarihi doku,piramitlerin esrarengizliği ve dev sfenks hep ilgimi çekmiştir.Dikkatimi çeken bir başka şey de bu sfenksin burnunun olmayışıdır.Sebebini ise şimdi sizlere de anlatıyorum..

Yunancada boğazlayan anlamına gelen Sfenks, bir kadının başına, bir aslanın vücuduna ve bir kuşun kanatlarına sahip efsanevi bir hayvandır. Fark etmiş olabileceğiniz gibi, piramitlerin yanındaki 6500 yıllık dev Sfenks heykelinin burnu yoktur. Yüzyıllar boyunca birçok ordu ve kişi (İngiliz, Alman ve Arap) çeşitli nedenlerle Sfenks’in burnunu kasıtlı olarak kırmakla suçtandı; ama asıl suçlu olarak genellikle Napolyon
gösterilmektedir.

Bu suçlamaların neredeyse hiçbiri doğru değil

Aslında bu heykele zarar verdiğini kesin olarak söyleyebileceğimiz tek kişi Müslüman din adamı Saim el-Dahr’di; el-Dahr, kamu malına zarar vermekten 1378′de linç edildi.

Her iki dünya savaşındaki İngiliz ve Alman ordularının suçu yoktu: Sfenks’in burnunun olmadığını gösteren 1886 tarihli fotoğraflar var. Napolyon’a gelince: İçinde burunsuz bir Sfenks’in yer aldığı, 1737′de (Napolyon’un doğumundan bile 32 yıl önce) sergilenmiş piyesler var. Bu heykeli 29 yaşındaki bir general olarak ilk defa gördüğünde, bu burun muhtemelen yüzyıllardır yerinde yoktu.

Napolyon’un Mısır’a gidiş sebebi, İngiltere’yle Hindistan arasındaki ulaşımı sekteye uğratmaktı. Napolyon burada iki savaş yaptı: Piramitler Savaşı (adında geçtiği gibi Piramitlerde meydana gelmedi) ve Nil Savaşı (bu savaş da Nil’de olmadı). Napolyon buraya 55.000 kişilik bir ordunun yanısıra, “alim” olarak adlandırılan 155 sivil uzman getirdi. Bu, ülkeye gerçekleştirilen ilk profesyonel arkeolojik seferdi.

Nelson donanmasını batırdıktan sonra Napolyon Fransa’ya dönünce, İmparator, ordusunu ve alimleri orada bıraktı ve onlar da işlerine devam etti. Description de l’Egypte’i [Mısır'ın Tasviri] ortaya çıkardılar; bu da Mısır’ın Avrupa’ya ulaşan doğru düzgün ilk resmiydi.

Tüm bunlara rağmen, Piramitler’deki Mısırlı rehberler bugün turistlere hala Sfenks’in burnunun “Napolyon tarafından çalındığını” ve Paris’teki Louvre Müzesi’ne götürüldüğünü söylüyor.

Sfenks’in kayıp organına getirilebilecek en inandırıcı açıklama, 6000 yıllık rüzgar ve havanın hassas kireçtaşı üzerindeki etkisidir.

Valla ben ne kadan cahilmişim yav bu piramitleri bilirimde o sfenksi burnunu kırık oldugunu falan filan hiç bişey bilmezdim.. Dikkatimide çekti severim öyle şeyler okumayı tşk ederim sekerim..

Ben nişanlıma diyorum ve balayına Sfenks’inyanına gidiyoruz bakim bakayım şu ünlü burnuna:):D:D hahaha

bülent ersoya benziyo vallah onun mu heykeli bu acep heheh .d

Heykel Zenci Burnuna Sahipti Medeniyetin Ve Çalışarak İlerlemenin Zencilere Dayanması Beyazların Ağrına gitti, ya araplar ya persler ya saksonlar avrupalılar kırdı (KÖle Toplamaya Gelenler Kırdı).

Geri