gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

SGK'ya işe girişi verilen sigortalı işe başlamazsa ne yapmalıyız?

Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

işe giriş bildirgesi iptali sigortalı işe giriş bildirgesi nedir iptal dilekçesi ssk iptali evrakları nelerdir İşverenlerin SGK 'ya yanlış yada eksik yapılan her işlem bir şekilde İPC cezasına çarptırıldığını biliyoruz.Bu durumların olmaması için uygulamaların doğru yapılması gerekiyor. Bildiğiniz gibi 5510 sayılı kanunun 4-1/a bendi kapsamında sigortalı sayılanlara ait sigortalı işe giriş bildirgesi en geç sigortalı çalışmaya başlamadan önce kuruma verilmektedir. Diğer bir ifade ile yarın işe başlatılacak sigortalıya ait işe giriş bildirgesi en geç bu gün verilmektedir. Bununla birlikte işe başlayacak sigortalılar çeşitli nedenlerle işe giriş bildirgesinde belirlenen günde işe başlamadığı gibi bildirgede belirlenen günden daha sonraki bir günde de işe başlamaktadır.

Bu durumla karşılaşan işverenlerin yapması gereken işlemle ilgili SGK tarafından yapılmış bir düzenleme bulunmakla birlikte;

1-İşe giriş bildirgesinde sigortalının işe başlayacağı günde işyeri yetkilileri ve çalışan bordrolu sigortalılar tarafından bir tutanak tutulması,
    2-Aynı gün içerisinde işyerinin işlem gördüğü Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü'ne hitaben işe başlamayan sigortalının işe giriş bildirgesinin iptal edilmesi ile ilgili dilekçe yazılması,
    3-Dilekçenin ekine iptali istenen işe giriş bildirgesi ile tutulan tutanağın eklenmesi,
    4-Yazılan bu dilekçenin en geç aynı gün içerisinde kuruma elden yada iadeli taahhütlü posta yolu ile gönderilmesi gerekmektedir.

Aksi takdirde kurum işverene, işe giriş bildirgesi verilen sigortalıya ait aylık prim ve hizmet belgesinin verilmediği iddiası ile idari para cezası uygulayacak, işveren aksini belge ile ispat edemediği için cezayı ödemek zorunda kalacaktır. Bunun yanında; böyle bir durumla karşılaştığı halde iptalle ilgili işlem yapmayan işveren hakkında kötü niyetli bir sigortalının ilerleyen yıllarda hizmet tespit davası açabileceği ve kuvvetle ihtimaldir ki bu davayı kazanabileceği özellikle hatırlanmalıdır. Bu nedenle bu belgenin ayrıca 10 yıl saklanması işveren yararına olacaktır

SGK'ya işe girişi verilen sigortalı işe başlamazsa ne yapmalıyız? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. SGK'ya verilen İşe Giriş Bildirgesinde Tarih yanlış yazılırsa ne yapmalıyız?

SGK'ya verilen İşe Giriş Bildirgesinde Tarih yanlış yazılırsa ne yapmalıyız?

sgk işe giriş sgk işe giriş bildirgesi verme süresi bildirgesi ne zaman verilir düzeltme SGK'ya verilen İşe Başlama Bilgirgesi biliyorsunuz İnternet ortamında verilmektedir. Yanlışlıkla yada hayatın olağan akışı içerisinde işverenlerin işe başlama tarihini hatalı yazdıklarına ve idari para cezası uygulamasına maruz kaldıklarına da rastlanmaktadır. İşe başlama tarihinin yanlış yazıldığı...
  2. İş Hayatında Kİlo Almamak İçn Neler Yapmalı

İş Hayatında Kİlo Almamak İçn Neler Yapmalı

Çoğu çalışanın derdi aynıdır kilo almak hele birde masa başı bir işte çalışıyorsa kilo alamak pekte mümkün değil... Çalışanlar yoğun iş temposunda nasıl kilo almaz nasıl formunuzu korursunuz işte cevabı :tik: Durmak bilmeyen şehir hayatı, yoğun iş temposu, bitmek bilmeyen trafik çilesi ve ev dışına kayan bir sosyal yaşam… Sabah 6’da uyanıp en şanslı kişinin işine gitmek için en az 45...
  3. google chromeda giriş sayfası değişmiyor ne yapmalıyım

google chromeda giriş sayfası değişmiyor ne yapmalıyım

Selamlar herkese, google chrome açıyorum ve ne kadar uğraşırsam uğraşayım giriş sayfasını değiştiremiyorum ne yapmama lazım yardım edin
  4. İlk işe giriş tarihim ( Ssk ) nasıl öğrenebilirim

İlk işe giriş tarihim ( Ssk ) nasıl öğrenebilirim

Ssk Sgk ilk işe giriş tarihi sorgulama bulma öğrenme hakkında yararlı bilgiler Değerli Melekler, biraz önce sizlere ssk sorgulama kategorisinde nezaman emekli olurum hakkında yararlı şeyler paylaşmış, aynı konu içinden de ilk işe giriş tarihini yazmanız gerektiği hususunu belirtmiştim. Sizler ilk işe giriş tescil tarihini öğrenebilirsiniz. Bunun için hemen aşağıda bulunan bağlantıya...
  5. İŞ KAZASI GEÇİRDİM NE YAPMALIYIM?

İŞ KAZASI GEÇİRDİM NE YAPMALIYIM?

iş kazası geçiren kişi nereye başvurmalı,iş kazası geçirdim ne yapmalıyım,iş kazası geçirenin hakları nelerdir,iş kazası geçirdim tazminat alabilirmiyim,iş kazası geçiren kişi hakları hakkında bilgiler İş Kazası geçiren sigortalı, Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı’nın tespiti için priminin yattığı Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerinde bulunan İş Kazası Servislerine müracaat etmelidir....

Sayfayı Paylaş