gebe
  1. İzmirella

İzmirella Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Sıcak çarpması ve havale

Konu, 'İlk Yardım Çeşitleri' kısmında İzmirella tarafından paylaşıldı.

Sıcak çarpması güneşte fazla kalma sonucu ortaya çıkar. Güneş çarpması olarak da bilinir. Kazazede aşırı terlemektedir ya da terlemiştir. Vücut sıcaklığı 40 derece ya da üzerinde olabilir. Nabız hızlı, bilinç bulanıktır. Aşırı susuzluk hissi, halsizlik ve ağrılar vardır. Bilinç kapalı ise;
    Kazazede gölge, serin bir yere taşınır.
    ABC kontrol edilir, serinletilir.
    (Airway = soluk yolu)
    (Breathing = solunum)
    (Circulation = dolaşım)

Bilinç açık ise
    Kazazede serin bir yere taşınır, yarı oturur pozisyon verilir.
    Su serpme, ıslak havlu ve hava akımı kullanılarak (yelpaze, vantilatör vb.) serinletilir, su ve alkolsüz içecekler verilir.
    Fazla giysileri çıkarılır.

Sıcak çarpması ve havale konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ateşli ve ateşsiz havale nedir

Ateşli ve ateşsiz havale nedir

Ateşsiz havaleler, eğer beynin aşırı elektrik faaliyeti sonucu ortaya çıkıyorsa, tartışmasız epilepsidir. İlk 5 yaşın altında, ortaya çıkan 5. yaştan sonra devam etmeyen ve mutlaka ateşle gelen havalelerin epilepsi olmama durumu kuvvetle muhtemeldir. Ancak, havalenin kendisi de ateşe neden olabileceği için ateşli olduğu halde epilepsi olan nöbetler de vardır. Buradaki kritik nokta, bir çocuğun...
  2. havale

havale

Havale (istemsiz kasılmalar), beyin sinir hücrelerinde anormal aktivite nedeniyle oluşur. Tipik olarak havale geçiren bebek şuurunu kaybeder, kol ve bacakları kasılır. Bir kaç saniye sonra, kol ve bacaklar ile yüz adaleleri ritmik olarak seğirmeye başlar. Çocukluk hummalarının çoğu ateş nöbetleri ile ilintilidir. Tipik olarak havale, 6 aylık ila 5 yaşında olan, ateş nöbeti geçiren çocuklarda...
  3. 3 harfliler ve çarpması (C....N)

3 harfliler ve çarpması (C....N)

üç harfliler video üc harflilerin belirtileri üç harfliler 3 video neden musallat olur merhaba değerli melekeler sizlerle bu malum 3 harfliler ve bahsi gecen carpma oalyı hakında bilgi vermek istiyorum... burda ci... yı üc harfli olarak yazacğım gerekçesi ise olaki bu yazıyı okuyan bir melek kardeşimiz sesli okursa 3 harfliyi çağırmış olur.. gelelim bu üc harfliler nelerdir hemen hemen ne...
  4. sıcak çarpması belirtileri

sıcak çarpması belirtileri

Bugün deniz kenarında aşırı şekilde zaman geçirdim başıma güneş mi geçti beni sıcak mı çarptı anlamış değilim. Başıma güneş geçtiyse yani sıcak çarptıysa bunu nasıl anlayabilirim belirtileri nelerdir melekler.
  5. Çocuklar da Ateş ve Havale

Çocuklar da Ateş ve Havale

bu konu çocuklarda ateş ve havale hakkında genel bilgilere yer vermektedir. Çocukların bağışıklık sistemleri çok fazla gelişmediklerin den dolayı sık sık hastalanır ve ateşlenirler. Bazen bu ateş çocuğu havaleye götürecek kadar yüksek olabilir. Sizler için uzmanlardan edindiğimiz çocuklarda ateş ve havale konusunda merak ettiğiniz bilgileri sunuyoruz. Çocuklar da ateş durumun da ne yapmalı...

Sayfayı Paylaş