gebe
  1. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83

Siemens rüzgar türbini üretmek için Türkiye’de ortak arıyor

Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

Dünya ile birlikte Türkiye’de de yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımların artması, özellikle rüzgar türbini talebinde patlamaya ve sipariş teslim sürelerinin 2-3 yıla uzamasına neden oldu. Alman Siemens de rüzgar türbini teslim süresini yüzde 25’e varan oranlarda azaltmak amacıyla Türkiye’de yerel bir ortakla üretim yapmaya hazırlanıyor. Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerji CEO’su Dehen Wolfgang, dünyada rüzgar enerjisi pazarının her yıl yüzde 100 büyüdüğünü belirterek, "Türkiye’de en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer alıyor. Bugün rüzgar türbininin kurulması 18 ayı buluyor. Bu süreyi yüzde 20-25 kısaltmak için Türkiye’de üretim yapabileceğimiz ortak arıyoruz" dedi.

Türkiye elit grupta

"Yeni bir işe girerken ilk olarak istatistiklere bakarsınız" diyen Wolfgang, şöyle devam etti: "Ben de öyle yaptım. Şu anda Türkiye dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında 17’nci sırada bulunuyor. 2008’de ise dünyanın en önemli 15’inci ülkesi olacak. Ayrıca dünyanın en hızlı büyüyen 5 ülkenin bulunduğu elit grubun üyesisiniz. Sonuçta, Türkiye enerji sektörü açısından mükemmel bir pazar."

Türkiye’nin ekonomik büyüme hızıyla gurur duyması gerektiğini vurgulayan Wolfgang, şu değerlendirmeyi yaptı: "Uyguladığınız enerji politikasında şimdiye kadar yapılmış bir yanlış görmüyorum. Büyümenin sonucu ortaya çıkan bir enerji açığı söz konusu. Bugün Enerji Bakanlığı’nın internet sitesine girip yeni projeler için verilen lisanslara baktığınızda, bunların tamamının faaliyete geçmesi durumunda bile Türkiye’nin gelecek yılki ihtiyacı karşılanmıyor."

Yolun başındasınız

Bunu telafi etmenin iki yolu olduğunu söyleyen Wolfgang, şöyle konuştu: "Varolan enerji santrallarının yenilenmesi ve yenilerinin inşa edilmesi. Türkiye enerji ihtiyacının önemli bir çoğunluğunu hidrolik ve termik santrallardan karşılıyor. Rüzgar konusunda ise yolun başındasınız. Türkiye’de özellikle sahil kesiminde önemli bir rüzgar potansiyeli bulunuyor." Siemens, Türkiye’de enerji sektöründe yılda 400 milyon Euro ciro elde ediyor.

Rüşvet davasında Türkiye’nin adı yok

SIEMENS A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Gelis, ’Siemens’in ihaleleri alabilmek için 57 milyon Euro rüşvet dağıttığı’ haberleriyle ilgili şöyle konuştu: "Asılsız olan bu iddialar için şunları söyleyebilirim. Öncelikle Siemens Hanak, Çorum ve Sivas kompresör istasyonları ihalelerinden sadece Hanak projesinde alt yüklenici olarak yer aldı. Bedeli sadece 7 milyon Euro’dur. Sivas ihalesini ise kaybettik. Çorum ihalesiyle ilgili olarak da Siemens ürünleri teknik şartnamede tanımlanan işletme şartlarını karşılamadığı için yüklenicilere ürün dahi teklif edemedik. Sonuçta biz bir ihale kazandık, üç değil. Bazı Siemens yöneticileri, 20 ülkede ihale almak amacıyla üst düzey hükümet yetkilileri ve bürokratlara rüşvet verdiği iddiasıyla Almanya’da yargılanıyor. Bu 20 ülke arasında Türkiye kesinlikle bulunmuyor."

hürriyet.com

Siemens rüzgar türbini üretmek için Türkiye’de ortak arıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ortak

Ortak

Kişinin rüyasında ortağını veya ortak olduğunu görmesi her türlü kısmet ve sıkıntısını paylaşacağına işaret eder.Rüyada ortak görmek, tek basma kalmaya ve islerin dagilmasina isaret eder.
  2. Fujitsu Siemens anakart üretimini Türkiye’de yapacak

Fujitsu Siemens anakart üretimini Türkiye’de yapacak

Dünyadaki üretiminin çoğunu Almanya’da yapan bilgisayar üreticisi ve bilgi teknolojileri altyapı firması Fujitsu Siemens, anakart üretimini Türkiye’ye kaydırmak için görüşmeler yapıyor. Fujitsu Siemens Türkiye Genel Müdürü Cem Soysal, "Şu anda fizibilite çalışmaları sürüyor. Almanya’dakine alternatif bir maliyet yapısı sunacağız. Türkiye, Almanya dışında üretim için iyi bir alternatif...
  3. %50 Karla Satış Ortağı Arıyoruz Türkiyenin Her Yerinden Çalışabilirsiniz

%50 Karla Satış Ortağı Arıyoruz Türkiyenin Her Yerinden Çalışabilirsiniz

Merhaba Trabzonda bir iç giyim mağazasıyız ve son derece kalitelı iç giyim üretiyoruz direk olarak uretıcıden tuketıcıye düşüncesiyle ürünlerımızın satısını yapacak %50 satış ortakları arıyoruz not network değil %50 kazanç detalı bılgı almak için aşağıdakı sıteden uye olup detaylı bılgı alabılırsınız
  4. Twitter için nickler arıyorum

Twitter için nickler arıyorum

Selam arkadaşlar ben yeni bir Twitter hesabı aldım henüz acemiyim yeni ilk kez Twitter kullanacağım ve sizden Twitter için nickler istiyorum şöyle sıradışı ve ilgi çekici Twitter için nickleri olursa sevinirim.
  5. Sağlıklı ve iyi sperm üretmek için ne yapmalı;?

Sağlıklı ve iyi sperm üretmek için ne yapmalı;?

sperm kalitesini yükseltmek için ne yapmalı,sağlıklı sperm için ne yapmalı,sperm sayısını fazlalaştırmak için ne yapmalı,kaliteli sperm için ne yapmalı,sperm üretimi hakkında bilgiler Spermin sağlığı ve kalitesi gebelik yolunda en önemli konulardan birisidir. Erkeklerin tamamının sağlıklı sperme sahip olmadığı kesindir. Bunun altında yatan en önemli sebepler ise yaşam kalitesi, beslenme...

Sayfayı Paylaş