gebe
  1. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0

Şifalı Bitkiler (P-R)

Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

Şifalı Bitkiler (P-R) Pancar: Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. kansızlığı giderir. Şeker hastalığı ve vereme karşı korur. Mide ve barsakları kuvvetlendirir. Sinirleri yatıştırır. Papatya: Çiçek durumu başları, çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulur.Çay hâlinde sabahları aç karnına bir bardak içilebilir. İdrar çoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sâhiptir. Basur memelerinde ağrı kesici, tedâvi edici etkiye sâhiptir. Boyar madde olarak da kullanılır.

Patates: Kızarmış yemezseniz kilo aldırmaz. Sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler. Yorgunluğa karşı birebirdir. Bol miktarda C vitamini ve protein içerir. Halsizliğe karşı etkili. Vücuda enerji veren madde olan karbonhidrat içeren patates, C ve E vitaminleri ve beta karotin açısından en zengini. 100 gram patateste 80 kalori, 2 gram protein, 17 mg karbonhidrat, 7 mg kalsiyum, 53 mg fosfor, 20 mg C vitamini var. Yılın hiçbir zamanı bulmakta da güçlük çekmezsiniz. Her zaman söylenir, bir kez daha söylense sorun olmaz; patatesin besin değerinin büyük kısmı kabuğunda olduğundan soymak yerine özel bıçağı ile kazımak daha iyidir. Yine kabukları soyularak pişirilen patates C vitaminin yüzde 25’ini kaybediyor. Bu nedenle patatesi fırında kabuğuyla veya buharda ya da az suda pişirmek gerek.
    Patlıcan: kansızlığı giderir. Karaciger ve pankreasın düzenli çalışmasını sağlar. Kilo vermeye yardımcı olur. Böbrek yanmaları ve ağrılarını keser. Sinirleri yatıştırır. kalp çarpıntılarını giderir. Cilt hastalıkları, şeker, mide, barsak ve karaciğer hastalıkları aşırı derecede olanlar yememelidir.
    Pelinotu: Herba Absinthii Midevi, ateş düşürücü, adet getirici etkileri vardır.
    Pırasa: İdrar söktürür. Mide rahatsızlığına iyi gelir. Kabızlığı giderir. Basur memeleri için faydalıdır. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur.
    Portakal: Antioksidantlar ile dolu bir meyve. kanseri önleyici olarak bilinen bütün maddeleri içeriyor. Ayrıca bol miktarda C vitamini içeriyor. Kilo almaya engel olur. kandaki kolestorolü düşürür.Vucüdun C vitamini, potasyum, protein, B ve E vitaminleri ile kalp hastalıkları ve antikanserojen maddeler ile kanser riskini azaltıyor, kolestorolü düşürüyor
    Rezene: Foeniculi Midevi, gaz söktürücü ve süt artırıcıdır.

kaynak:devtürkler.com

Son düzenleme: 26 Ocak 2009
Şifalı Bitkiler (P-R) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. şifalı bitkilerimizden

şifalı bitkilerimizden

acı elma yağı Salvia Triloba Gaz söktürücü, midevi, ter kesici, idrar artırıcıdır. Haricen yara iyi edici ve antiseptik olarak kullanılır. acı yonga Lignum Quassiae İştah açıcı, kuvvet verici, kurt ve ateş düşürücü altınotu Herba Ceterachi İdrar söktürücü ve kabız etkileri vardır. Basura karşı, haricen kullanılır. amber Ambra Grisea Kaşalot balığından elde edilir. Kalbi...
  2. Türk Tiyatrocularımız - P-R

Türk Tiyatrocularımız - P-R

Pekcan Koşar, 1935 yılında İstanbul'da doğdu. Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdi. Tiyatroya Güzel Sanatlar Akademisi’nde amatör olarak başladı. Küçük Sahne’de 1955 yılında “Çayhane” oyunuyla profesyonelliğe adımını attı. 1958 yılında Oda Tiyatrosu’na girdi; “Misafir”, “Gökteki kaldırımlar”, “Öteki”, “Tapılacak kadın”, “Tersine dönen şemsiye” adlı piyeslerde oynadı. Lale Oraloğlu Tiyatrosu'nun...
  3. sinemi P-A-R-E

sinemi P-A-R-E

Saadet sarayına varabilseydim Sohbeti Resulu bulabilseydim Dostum cemalini görebilseydim Sinemi pare pare kılardım elbet Gayb alemini görebilseydim Gördüğümü aklımda derebilseydim Mana denizine dalabilseydim Lülü mercanı bulurdum elbet Hidayeti Rabbani halıktan olsun Aşık maşukunu manada görsün Bir kadeh doldurup kendisi versin İçseydim bayılıp düşerdim elbet Aşığın aşkı perdedir...
  4. Kolestrol için şifalı bitkiler

Kolestrol için şifalı bitkiler

kolestrol için, şifalı bitkiler, bitki, bitkisel tedavi, bitkiler, Kolestrol hastalarına hangi bitkiler iyi gelir ve nasıl kullanılmalıdır; buyrun bu yazımızda öğrenelim Melek'ler. Ahmet MARANKİ tarafından tavsiye edilen Kolesterol Düşüren Bitkiler besinler ve gıdalar, kolesterol düşünmenin yolları, kolesterol nasıl düşürülür, kolesterol azaltan bitkiler, kolesterol tedavisi...
  5. Balgam Söktürücü Şifalı Bitkiler

Balgam Söktürücü Şifalı Bitkiler

Balgam Söktüren Bitki, Balgam söktürücü şifalı bitkiler, Balgam söken bitkiler Özellikle sigara içenlerin yoğun olarak yaşadıkları bir sorun olan balgamı sökmek için uzmanların tavsiye ettiği şifalı bitkiler ve kullanımları hakkında ki bilgilerimiz şöyle melekler :) Soğuk havaların gelmesiyle birlikte bakteriyel hastalıklar da kendini göstermeye başladı. Özellikle akciğerlerin iltihap...

Sayfayı Paylaş