gebe
  1. almira

almira Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

'Sigara böreğinin adı değiştirilsin'

Konu, 'Komik Yazılar Duvar Yazıları' kısmında almira tarafından paylaşıldı.

Aslında bu yazı kimilerine normal bir haber gibi gelebilir ama ben bu habere harbiden güldüm millet başka işi yokmuş devletin sorunları yokmuş gibi taktı sigara böreğine kasın ben sigara ve böreğini seviyorum varmı itirazı olan? 'Sigara böreğinin adı değiştirilsin'
    Türk Dil Kurumu (TDK), Yeşilay Gebze Şubesi’nin çağrışım yaparak çocukları kötü alışkanlıklara özendirdiği gerekçesiyle "sigara böreği"nin "Yeşilay böreği" olarak değiştirilmesi teklifine vize vermedi.

Teklifi değerlendirmek için toplanan Güncel Türkçe Sözlük Çalışma Grubu, sözcüğün Türkçenin söz varlığında bulunduğu gerekçesinden yola çıkarak "Bu sözcükten olumsuz bir anlam çıkmaz, değiştirilmesine gerek yoktur" kararına vardı. Karar resmi bir yazıyla Yeşilay’a da bildirilecek.

TDK Başkanı Prof.Şükrü Haluk Akalın, kararı değerlendirirken, sigara böreği isminin tıpkı "kol böreği" gibi "benzetme" yoluyla türetildiğine, bu nedenle dilbilgisi açısından kullanılmasında bir sakınca olmadığına dikkat çekti. Dilde benzetmelerin doğal olduğuna vurgu yapan Akalın, böreğin sigarayı özendirmeyeceği savına kendisini örnek gösterdi. Böreği çok sevdiğini işaret eden Prof. Akalın "Bugüne kadar bu böreği yediğim ve sevdiğim için bir tek sigara içmek aklıma gelmedi. Kararı alanların ezici çoğunluğu da sigara içmiyor. Böreğin sigarayı özendirici bir etkisi olacağını düşünmüyorum" dedi.

'Sigara böreğinin adı değiştirilsin' konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. sigara:)

sigara:)

Sigaranın Sağlığa Zararları Günümüzde her yıl 3.5-4 milyon insan ve her gün 10.000'nin üzerinde kişi sigaradan hayatını kaybediyor. Eğer gerekli önlemler alınmazsa bu sayının yılda 10 milyonlu rakamlara çıkması olası görünmektedir. Yakın bir zaman içerisinde sigaranın AIDS, tüberküloz, trafik kazası, anne ölümleri, intihar ve cinayetlerin toplamından daha fazla insan öldüreceği...
  2. genetik yapısı değiştirilmiş gıdalar

genetik yapısı değiştirilmiş gıdalar

Son günlerde haber kaynaklarımız ithal edilen Genetik Gıdaları gündemimize taşıdılar. Olay,yıllardır anlatmaya çalıştığımız, ülkemizde istediği gibi at oynatabilen “Gıda Terörü”nün bir parçasından ibarettir.Yine aynı haber kaynakları günlerce,beyazlatma katkı maddeli unlarda ve bu unlardan yapılan ekmeklerden bahsettiler. Bu katkı maddelerinin kansorejen oldukları belirtildi. Sorumlu...
  3. Sigara

Sigara

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  4. Börek

Börek

Bir söylenti duyacaksınız demektir. Börek almak iyi parası kazanabileceğiniz işe gireceğiniz anlamındadır. Börek satmak insanlara faydalı bir iş yapmaya işarettir. Börek yapmak güzel ve karlı bir işe girmeye haber verir. Bir söylenti duyacaksınız demektir. Börek almak iyi parası kazanabileceğiniz işe gireceğiniz anlamındadır. Börek satmak insanlara faydalı bir iş yapmaya işarettir. Börek...
  5. Nuri Dizisinin Günü Değiştirildi

Nuri Dizisinin Günü Değiştirildi

Oktay Kaynarca ve Meltem Cumbul'un başrollerinde oynadıkları Nuri dizisi artık pazar günleri değil çarşamba günleri sevenleri ile buluşucakmış kızlar... Kanal D’nin ekran başındakileri kahkahaya boğan dizisi “Nuri”nin günü değişti. Artık çarşamba günleri ekrana gelecek dizinin üç başrol oyuncusu Meltem Cumbul, Oktay Kaynarca ve Öykü Çelik’e dizinin gidişatını ve bu değişiklikle ilgili...

Sayfayı Paylaş