gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Siirt

Konu, 'Adım adım Türkiye' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Siirt adının Sami Dili’nden geldiği öne sürülmektedir. Bazı kaynaklarda bu adın, Keldani Dili’nden, kent anlamına gelen Keert (Kaa’at) sözcüğünden kaynaklandığı yazılıdır. Siirt sözcüğü, isim kaynaklarında; Esart, Sairt, Siirt, Siird gibi çeşitli biçimlerde kullanılmıştır. Süryani’ler kente Se’erd (yöresel söyleniş biçimiyle Sert) demişlerdir. XIX. yy’da Sert, Seerd, Sört, Sairt olarak kullanılmış, günümüzde de Siirt biçimiyle benimsenmiştir. Diğer bir kaynakta Siirt isminin, “Seert” anlamındaki “üç yer” manasına geldiği söylenir. Siirt adının nereden geldiği konusunda değişik görüşler vardır. Kadri PERK’in, Cenup Doğu Anadolu Tarihi’nde Siirt, Sert, Tigra, Mosert; Hüseyin CAHİT tarihi’nde Serad; Şemsettin SAMİ’nin Kamus’unda Tiğrakert olarak geçmektedir. Ayrıca eski Siirt’in birkaç sırtta kurulmasından dolayı Türkçe’de sırt kelimesinden türediği de iddia edilmektedir. Hernekadar Sami kokenli oldugu soylense de Ermenice Tiğrakert’in halk agzinda sirasiyla Sigrakert, Sigirt ve sonunda Turkce aksanla Siirt’e donusmus olmasi gerekir

Kaynak:geziyoruz.net

Siirt konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Siirt Gelenek ve Görenekleri

Siirt Gelenek ve Görenekleri

siirt gelenekleri siirtin gelenek ve görenekleri siirt düğünleri siirtin düğünleri gelenekleri NİŞAN Siirtte nişan törenleri Anadolunun pekçok yerinde olduğu gibi yapılır. Erkeğin askerden gelmesi beklenir ve erkek tarafı oğullary için kız bakarlar. Flört yoktur, yani kız ve oğlan birbirlerini nişandan önce görmezler. Erkek kızı Düğün nişan bayram vs. gezmelerde görerek ailesine bu...
  2. siirt gelenek ve görenekleri

siirt gelenek ve görenekleri

siirt gelenekleri siirtin gelenek ve görenekleri siirt gelenek ve görenekleri in siirtin gelenekleri SİİRT ÖRF-ADET-GELENEK-GÖRENEKLERİ Siirt bölgesinde, târih boyunca çeşitli milletler ve kültürler gelip geçmiştir. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra buraya hâkim olan Artuklular, göçebe Türkleri yerleştirerek bu bölgeyi Türkleştirmişlerdir. Diğer kültür ve...
  3. Siirt Tanıtım

Siirt Tanıtım

siirt tanıtım Siirt Tarihi Siirt’in bulunduğu bölge, Anadolu’da ilk siyâsî birliği kuran Hititlerin sınırları dışında kaldı. Bilâhare kısa bir müddet, Hititlerin eline geçti. M.Ö. 2000 senelerinde Sâmiler, Bâbil ve Asur imparatorlukları, bu topraklara hâkim oldular. Kısa bir müddet Hurri Mitanni Krallığının hâkimiyetinde kalan daha sonraUrartu Krallığına geçen bu topraklara, bir süre sonra...
  4. Siirtte 150 gözaltı

Siirtte 150 gözaltı

Siir'te yapılan operasyonda 150 kişi gözaltına alındı. Organize ilaç yolsuzluğunda Başhekim'in de adı geçiyor... Siirt Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Kurtalan'da Devlet Hastanesi, sağlık ocakları, özel hastaneler ve 8 ezcanede organize ilaç yolsuzluğu, reçete yönlendirilmesi, sahte ilaç yazımı ve evrakta sahtecilik iddialarıyla yaptığı soruşturmayı...
  5. Siirt Hakkında

Siirt Hakkında

siirt Yüzölçümü: 11.003 km² Nüfus: 291.528 (2007) İl Trafik No: 56 Siirt adının Sami Dili’nden geldiği öne sürülmektedir. Bazı kaynaklarda bu adın, Keldani Dili’nden, kent anlamına gelen Keert (Kaa’rat) sözcüğünden kaynaklandığı yazılıdır. Siirt sözcüğü, isim kaynaklarında; Esart, Sairt, Siirt, Siird, gibi çeşitli biçimlerde kullanılmıştır. Süryani’ler kente Se’erd (yöresel söyleniş...

Sayfayı Paylaş