gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Şikayetlerde İzlenecek Yol

Konu, 'Tüketici Şikayetleri' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Her şeyden önce satın almadan önce iyi düşününüz, tam ihtiyacınızı tespit ediniz, araştırınız, karşılaştırınız ve nereden, nasıl alacağınızı öğreniniz.Aç ve yorgunken alışveriş yapmayınız. AYIPSIZ BİR ÜRÜNÜ DEĞİŞTİRMEK VE GERİ VERMEK GİBİ YASAL BİR HAKKINIZ OLMADIĞINI UNUTMAYINIZ!

Satın alınan bir mal ve hizmetin belgesi ( fiş, fatura, kredi kartı ekstresi, senet vb. ) ibraz edilmek koşuluyla, otuz gün içerisinde satıcıya bildirilmek kaydıyla ayıplı mal veya hizmette tüketici; bedel iadesini içeren sözleşmeden dönme,malın ayıpsız misliyle değiştirme,ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz tamir isteme haklarına sahiptir.

Satıcı;tüketicinin tercih ettiği talebi yerine getirmekle yükümlüdür.Satıcı yükümlülüğünü yerine getirmediğinde uğradığınız mağduriyetin giderilmesi için önce TÜKETİCİ ÖRGÜTLERİ’ ne başvurarak “Ne yapmanız, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğreniniz”. Aldığınız cevaplar doğrultusunda Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamına giren uyuşmazlıkların çözümü için; illerde “Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü”, ilçelerde “Kaymakamlık” bünyesinde Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’ne bir dilekçe ile başvurunuz. Ayrıca her il ve ilçede Tüketici Mahkemeleri oluşturulmuştur.

Hakem Heyetleri’nden alınan kararlardan sonra yine Tüketici örgütlerine danışınız. Tüketici mahkemelerine dava açmak gerekebilir.Davalar her türlü resim ve harçtan muaftır. Buna göre; ikamet ettiğiniz veya uyuşmazlık konusu mal veya hizmeti aldığınız yerde bulunan bu mercilere başvurmadan önce, aşağıdaki açıklamalar ışığında hareket etmeniz gerekmektedir. a) Değeri 724.99 YTL'nın altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici sorunları hakem heyetine başvuru zorunludur.

Bu heyetin vereceği karar tarafları bağlar. Taraflar bu karara karşı 15 gün içinde tüketici mahkemesine itiraz edebilirler. b) Değeri 724.99 YTL.sı ve üzerindeki uyuşmazlıklarda ise tüketici sorunları hakem heyetine başvurulabileceği gibi doğrudan tüketici mahkemesine de başvurulabilir. Hakem heyetinin vereceği karar bağlayıcı olmayıp delil niteliğinde olduğundan, uyuşmazlığın çözümlenmemesi halinde yine tüketici mahkemesine başvurmak gerekecektir.

Şikayetlerde İzlenecek Yol konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İlginç Şikayetler

İlginç Şikayetler

ilginç şikayetler halı şikayetleri Sayın Yetkili Kasada kasiyer 3,53 YTL lik tutarı, benden 3,55 YTL istedi. Bütün önce sıradaki müşterilerden aynısını yaptı. Ben 5 YTL verdim, kasiyer bana 1,45 YTL para üstü verdi. Normalinde 1,47 YTL vermesi gerekiyordu. Haziran ayında Antalya’daki dokuma mağazasında da öyle bir olay yaşamış ve size faks ve e-mail yolluyla şikayet etmiştim. Antalya...
  2. Gebeliğiniz nasıl izlenecek?

Gebeliğiniz nasıl izlenecek?

GEBELİĞİNİZ NASIL İZLENECEK? Henüz gebeliğinizin planlama aşamasında iken, bu konuda uzman bir hekimle görüşmek ve gerekli öneri ve tahlilleri yaptırmak, gebeliğinizin daha sağlıklı ve güvenli olmasını sağlayacaktır. Genel olarak, gebelik öncesi danışma dediğimiz bu görüşmede yapılacak olan jinekolojik muayenenin yanında kilo, tansiyon, ilaç kullanımı, sigara vb. alışkanlıklar, kronik...
  3. Şikayetim Var...!!!

Şikayetim Var...!!!

best fm şikayetim var best efem şikayetim var fm tüketici şikayetleri bir bir BEYAZ EŞYA ÜRETİCİLERİNE GELEN TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİ Şikayet: Buzdolaplarındaki sebzelikler küçük. Sebep: Yer Güney Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki tüketici toplantısı. Bu isteğin nedeni sorulduğunda alınan cevap ilginç: "Yaz ayları pek sıcak geçiyor. Ayakkabılarımızı içine koyup soğutuyoruz. Sebzelikler büyütülürse...
  4. devenin şikayeti

devenin şikayeti

Efendimiz arkadaşlarıyla oturmaktadır.Bir deve son hızla koşarak yanına gelir ve durur.Sığınmak ister gibi bir hali vardır.Az sonra da deveyi kovalayan sahipleri çıka gelir. -"Ey Allah'ın elçisi" derler,"bu bizim devemizdir,üç gündür onu arıyorduk,nihayet yanınızda bulduk" Deve Hz.Muhammed(sas)'in arkasında durmaktadır.O devenin yularını bırakmadan konuşur: -"Ama...
  5. Muhteşem Yüzyıl 22 Ülkede İzlenecek

Muhteşem Yüzyıl 22 Ülkede İzlenecek

muhteşem yüzyıl dizisi oyuncuları kanuni sultan süleyman hürrem sultan halit ergenç meryem uzerli 22 ülkeye satıldı hakkında detaylı bilgiler Meleklermekanı.com'da Show tv'nin reyting rekortmeni dizisi Muhteşem Yüzyıl Türkiye'den başka 22 ülkede daha izlenecek melekler...Halit Ergenç, Meryem Uzerli gibi oyuncuların yer aldığı Muhteşem Yüzyıl dizisi içlerinde Yunanistan, Bulgaristan Rusya ve...

Sayfayı Paylaş