gebe
  1. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0

Sil Baştan Filimi

Konu, 'Filim Tanıtımları Fragmanları' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

blessed are the forgetful blessed are the forgetful for they get better even of their blunders sil baştan film sözleri sil baştan filminden sözler filmi sözleri [​IMG]Amerika’da 2004 yılında yayınlanan ve önemli filmler arasında ilk 100’de yerini koruyan bu filmi, “Sil Baştan” adıyla ve büyük bir gecikmeyle 2006 yılında seyretme şansına erişmiştik. Aslında filmin orijinal ismi, Alexander Pope’nun sözünden bir bölümde yer alıyor. Orijinal isminin tam çevirisi ise, “lekesiz zihnin sonsuz gün ışığı” dır.
    “Unutkanlar şanslıdır. Çünkü hatalarının acısını çekmezler.” (Blessed are the forgetful, for they get the better even of their blunders.) Nietzsche.

“Ne mutludur suçsuz bakirenin dostları. Unutulan dünyadan, dünyanın unuttuğu, lekesiz zihnin sonsuz gün ışığı, her isteği bırakılmış ama kabul görmüş her duası.” (How happy is the blameless vestal's lot? The world forgetting, by the world forgot. Eternal sunshine of the spotless mind. Each prayer accepted and each wish resigned.) Alexander Pope.

Yataktan kalkarken kendini iyi hissetmeyen Joel Barish (Jim Carrey), o gün işe gitmemeye karar verir. Şubatın soğuk havasında sahil kenarında dolaşırken, Clementine Kruczynski (Kate Winslet) ile tanışır. Joel çekingen, Clementine ise rahat bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de birbirleriyle tanışma işini Clementine üstlenmiştir.

Bir gün Clementine, anlamsız bir şekilde Joel’u hiç tanımamış gibi davranır. Bunun nedeni, Clementine’in hafızasını sildirmek üzere bir doktorun deneysel tedavisine kendi isteğiyle katılmasıdır. Başka bir şeye yoğunlaşamayan Joel’un da bir an önce Clementine’i unutması gerekecektir.

Jim Carrey’nin sahilde yürüyüşü ve Kate Winslet ile birlikte donmuş göl üzerinde yatarak gökyüzünü izlemeleri, etkili görüntülerdir. Ayrıca yukarıda geçen özlü sözler, doktor danışmanı Mary olarak rol yapan Kirsten Dunst’ın kelimeleriyle izleyiciye aktarılıyor. Bu sözler, filmin genel gidişatıyla ilgili olarak büyük önem taşıyor.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind; aşk, tutku, bağlılık, unutmak ve unutamamak arasında bir köprü niteliğindedir. Dramatik bir mizah anlayışıyla izleyiciye sunulan filmde, Jim Carrey’nin katkısı azımsanmayacak kadar fazladır. İzleyicinin birçok anlamda görsel açlığını doyuran ve modern yapımlardan hoşlanan tüm izleyiciler için favori niteliğindedir.

Sil Baştan Filimi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Şebnem Ferah - Sil Baştan

Şebnem Ferah - Sil Baştan

şebnem ferah sil baştan notaları sil baştan notaları nota Gücün var mı sevgilim Derin sularda inci tanesi aramaya Cesaretin kaldıysa Hala benle aşktan konuşmaya Söyle canım sevgilim Hayat bize oyun oynuyor olabilir mi Yorgun gibi bir halin var Duyguların karışık olabilir mi Sil baştan başlamak gerek bazen Hayatı sıfırlamak Sil baştan sevmek gerek bazen Herşeyi unutmak Sanki bugün...
  2. Kargo - Sil Baştan

Kargo - Sil Baştan

Herşey yeni baştan başladı Ezbedledim artık neden başlayalım yeniden Geçmişi unutmadan sen hep güzel anıları hatırlıyorsun Acı anıları ise baktım unutmuşsun Yeni bir hayata eskiden kalma Olursa eğer Herşeye yeni baştan başlamak gerek Sil baştan sil baştan olduk biz Sil baştan yeniden sil baştan olduk biz Sil baştan yeniden Neler yaptık neler ettik bir hatırla Az mı kavga ettik...
  3. Sil Baştan  Şebnem Ferah akor

Sil Baştan Şebnem Ferah akor

sil baştan notaları şebnem ferah akor sil baştan başlamak gerek bazen akor tab Sil Baştan Şebnem Ferah Em B7 Gucun var mi sevgilim, Am Em Derin sularda inci tanesi aramaya Em B7 Cesaretin kaldiysa Am Em Hala benle asktan konusmaya Em B7 Soyle canim sevgilim Am Em Hayat bize...
  4. Sil baştan sevmek gerek bazen

Sil baştan sevmek gerek bazen

Ben aşkı dolu dolu senle yaşamak istedim. Oysa sen aşkın özünü bilemedin. Şimdi söyle yapabilir misin? Benimle sonsuzluğa yolculuğa çıkabilir misin? Beni yüreğinin en derinlerinde saklayabilir misin? Aşkı bana anlatır mısın? Yoksa bendeki aşkı gördükten sonra arkana bakmadan kaçar gider misin? Peki deneyebilir misin sevmeyi en baştan ? Gücün var mı sevgilim,* Derin sularda inci tanesi...
  5. Sil baştan başlamak gerek bazen....

Sil baştan başlamak gerek bazen....

Gücün var mı sevgilim, Derin sularda inci tanesi aramaya? Cesaretin kaldıysa Hala benle aşktan konuşmaya Söyle canım sevgilim Hayat bize oyun oynuyor olabilir mi? Yorgun gibi bir halin var Duyguların karışık olabilir mi? Sil baştan başlamak gerek bazen Hayatı sıfırlamak Sil baştan sevmek gerek bazen Herşeyi unutmak Sanki bugün son günmüş gibi Dolu dolu yaşamak istiyorum ben...

Sayfayı Paylaş