gebe
  1. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48

sinameki

Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında *jellibon* tarafından paylaşıldı.

(Sennakassie / Séné / Cassia) Afrika, Hindistan ve Arabistan’in yari çöl ve daglik bölgelerinde yetisen, 50-150 cm boylarinda, sari renkli çiçekler açan çali tipinde agaççiklar. Yapraklar yaprakçik seklinde ikiye parçalanmistir. Sinamekinin en çok C. acutifolia ve C. angustifolia türleri bilinmekte ve kullanilmaktadir. C.fistulosa türü ise ceviz agacina benzeyen büyük agaçlardir. Meyveleri fasulye meyvesi gibi esmer, yesilimsi veya siyahimsi renklidir. Içlerinde 6-10 kadar tohum bulunur. Kullanildigi yerler: Bitkinin yaprak ve meyveleri antresan türevleri tasir. Bundan dolayi da müshil etkilidirler. Etkileri kalin barsak üzerinedir. Toz hâlinde 0,5-1 gr (günde 2-3 defâ) veya 5-10 gr sinameki yapragi üç su bardagi su ile kaynatilarak iki defâ içilir. Memleketimizde çok kullanilan müshil ilâcidir. Kolit ve spastik kabizlikta kullanilmaz. Yalanci sinameki (Colutea arborescens) nin de yapraklari müshil etkiye sâhiptir. Içimi zordur. Tohumlari zehirlidir.
    alıntıdır

sinameki konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sinameki ve sinamekinin faydaları

Sinameki ve sinamekinin faydaları

sinamekinin faydaları sinameki faydaları sinameki nasıl demlenir çayı nasıl demlenir çayı yapılır Ben şahsen sinamekinin ne olduğunu ve ne işe yaradığını hiç bilmem.Ama hakkında araştırdım ve ne olduğunu neye yaradığını buldum.Belki benim gibi bilmeyenler vardır.Bende paylaşayım dedim.Buyrunuz sevgili melekler; Sinameki Bitkisi: Sıcak bölgelerde yetişen sarıçiçekli, bir metreye kadar...
  2. Sinameki Bitkisinin Faydaları

Sinameki Bitkisinin Faydaları

Kabızlık sorununa karşı kullanılan müshil özelliği olan bir bitkidir. Bağırsakları uyarır.Bağırsağın peristaltik hareketlerini artırıcı etkisi vardır. Sinameki Nasıl Kullanılır? Kurutulmuş yaprakçıkları ve meyvası, bunlardan hazırlanan etkili dozda preparatlar kullanılır. Sinameki yaprağının etkisi meyvasından daha fazladır. Soğuk maserat; 2 kahve kaşığı kıyılmış sinameki yaprağı bir bardak...
  3. kabılzık ve sinameki

kabılzık ve sinameki

arkadaşlar kabızlık sorunu yaşıyorum karnımda şişlik var bi türlü inmiyor.sinamekinin kabızlığa iyi geldiğini duydum fakat hiç kullanmadığım için çay hakkında blgim yok.eğer içinizde kullanan arkadaşlar varsa kaç saatte etki edio nasıl hazırlayıp içiyolar bilgi verirlerse sevinirim.kaç ölçek kullanılıyor şimdiden yardımlarınız için tşkler.
  4. sinameki

sinameki

arkadaşlar kabızlık yaşıyorum buna sinamekinin iyi geldiğini duydum ama hiç denemedim nasıl kullanıldığını ne sürede etki ettiğini bilmiyorum bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa eğer çok sevinirim şimdiden tşkler.
  5. sinameki etkisizliği?

sinameki etkisizliği?

dün akşam aktardan sinameki aldım 1 tutam sinamekiyi 1 fincan kaynamış suda 5 dk kadar bekletip bel ve limonla tatlandırarak akşam saat 7 gibi içitim.fakat hala bi hareket olmadı neden olabilir acaba yada hala etki gösterme ihtimali var mıdır?

Sayfayı Paylaş