gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Sincap Maymun (Saimiri)

Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

evcil maymun fiyatları küçük maymun fiyatları [​IMG] SİNCAP MAYMUN (Saimiri)

«Sincap maymun», Yenv Dünya maymunlarının en yaygınlarmdandır. Bu küçük ve enteresan hayvan, Orta Amerika'da Kosta Rika ile Güney Amerika'da Bolivya ve Peru ülkeleri arasındaki ormanlarda barınır. Ağaç üzerinde yaşamayı sevmesine ek olarak daha birçok taraflardan sincaba benzer. Mütecessis görünen küçük bir yüzü, oldukça iri gözleri ve küçük kulakları vardır. Başının tepesinde gri veya siyah renkte bir taç bulunur. Elleriyle ayakları parlak bir turuncumsu sarıdır; omuzları, bacakları ve vücudunun başka kısımları sarımsı gri olabilir. Güneşli ağaçlıkları, balta girmemiş ormanın loşluğundan üstün tutan bu küçük maymun 30 santim boyundadır; bundan birkaç santim daha uzun olan tüylü ve ucu püsküllü bir kuyruğu vardır. Böcekler, meyvalar, kertenkeleler, yumurtalar ve küçük kuşlarla beslenir. Arkadaş canlısı olduğundan ufak sürüler halinde dolaşır. Karşılarına lezzetli bir yiyecek çıkınca, sürüdeki maymunlar çokluk yüzünden aralarında kavga ederler. Baba «sincap maymun», yavruyu çok kere sırtında taşır, fakat meme zamanı yaklaşınca onu anneye devreder. Erkek, dişi, genç ve ihtiyar maymunlar birbirlerine çok benzerler.
    Sincap maymun hem zeki, hem de fazlasiyle meraklıdır. Maymunlar arasında, vücuduna kıyasla beyni en büyük olan maymunlardandır. Kafatası da oldukça uzundur. Evcil hayvan olarak çok sevilir.
    Sincap maymun sürüleri ormanda turistleri, epey bir yol takip ederek, ne yaptıklarım kontrol ederler. Bir müze için örnek toplayan W.Brown, Panama'daki dağ yamaçlarında yol aldığı sırada bu saçaklı kuyruklu güzel yaratıkların peşinden ayrılmadıklarını ve devamlı olarak gevezelik ettiklerini anlatmıştı. Bu maymunlar, hatta turistin onlara elini sürmesine bile hemen hemen müsaade etmişlerdi.

2. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Sincap Maymun (Saimiri)
    sevimli görünüyor:D
    emeğine sağlık

Sincap Maymun (Saimiri) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Maymun

Maymun

Mağlup düşmana, hilekar ve sihirbaza, her türlü ayıbı bulunan adama, zulme ve haddi aşmaya, isyan ve bununla birlikte gelecek gazaba, büyük günah işleyerek elindeki nimetleri yitirmiş adama; Maymun bazen yahudiye yahut yahudi tıynetinde olan kimseye; Mayymun eti yemek yoksulluk ve ihtiyaca yahut yeni bir elbise edinmeye, Maymunla kavga etmek hastalanmaya, ona galip gelmek hastalıktan...
  2. Sincaplar

Sincaplar

Vücudunun üst kısmı açık sarıdan kırmızımsı kahverengine ve siyaha kadar değişir. Alt tarafı tamamen beyazdır. Kışın, kıl uçlarında siyah pigment miktarı artar. Bu nedenle kırmızı renkte olanlar, kışın daha koyu görünür. Kuyruktaki tüyler uzundur ve kuyruklarını kıvırıp sırtlarına değdirebilirler. Gözleri iri ve parlaktır. Kulakların ucunda (kışın daha fazla) tüy demeti bulunur. Arka ayakları...
  3. küçük sincaplar

küçük sincaplar

küçük sincaplar sincap bakımı sincap bakımı oyunu yavru Beş küçük sincap ağaç oturuyormu(beş parmak gösterilir) Bu küçük sincap benne gördüm demiş(baş parmak göserterilir) Bu küçük sincap ben tüfek gördüm demiş(işaret parmağı gösterilir) Bu küçük sincap ne yapacağız şimdi demiş(orta parmak gösterilir) Bu küçük sincap ağaçta oturalım demiş(yüzük parmağı gösterilir) Bu küçük sincap da hadi...

Sayfayı Paylaş