gebe
  1. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0

sinemada çocuk kalan aşklar ve fantastik masallar

Konu, 'Çöplük' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

masallardan uyarlanan filmler
    Hepimizin küçüklüğünde yaşadığı çocukluk aşkları vardır. Bazıları unutulur bazıları da sonsuza dek sürer. Sinema tarihine damgasını vuran, aşk ve fantastik öğeleri içeren çocuk filmleri içinizi ısıtacak.

Kız Arkadaşım (My Girl)

Anna Chlumsky'nin canlandırdığı Vada, hastalıklardan çok korkan ve zamanının çoğunu bir erkek arkadaşıyla geçiren bir kızdır. Küçük bir kasabada yaşayan Vada'nın hayatı babasının Shelly adlı bir kadınla evlenmesi sonucu tamamen değişecektir.

Bu filmi neden mutlaka izlemelisiniz?

Filmde Vada'nın erkek arkadaşını Macaulay Culkin canlandırmaktadır. Macaulay Culkin'in en meşhur olduğu zamanlarda çekilmiş olan bu romantik film, gençlerin gözdesi olmuştu. Macaulay Culkin'in filmin sonunda ölmesi hafızalardan silinmemiştir.

Little Manhattan

Başrol için iki ufaklığı tercih edip, temelde diyalog ve anlatı üzerine kurulu bir filmi, her yönüyle mükemmel olarak sunabilmek her yönetmenin harcı olmasa gerek. Ama Mark Levin ilk yönetmenlik denemesinde beni etkilemeyi başarıyor.

Bu filmi neden mutlaka izlemelisiniz ?

Bir çocuğun zihin günlüğünden yansıyan ilk aşkına dair notlarını, bu süreçteki hayallerini ve düşüncelerini başarılı bir şekilde yansıtan film, farklı bir tat sunmayı başaran özgün bir yapım.

Büyük Umutlar (Great Expectations)

10 yıl öncesi ve 10 yıl sonrasını anlatan film sizi masal gibi bir yolculuğa çıkartacak. Fakir bir genç olan Finn (Ethan Hawke), kasabanın zengin kızı Estella 'ya (Gwyneth Paltrow) aşık oluyor. Ancak esrarengiz bir yabancı ona rüyalarını gerçekleştirmesi için bir şans sunduğunda, artık Finn'in tek yapması gereken Estella 'nın aşkını kazanabilmek oluyor.

Charles Dickens'ın 1861 tarihli aynı adlı klasik romanından 90'ların modern dünyasına uyarlanan Büyük Umutlar genç bir adamın erkekliğe unutulmaz bir biçimde adım atışının ve onun hayatını sonsuza dek değiştirecek üç kişinin duygulu bir hikayesi.

Juno

Lise öğrencisi olan Juno, sıkıntı ve meraktan, okuldan arkadaşı Bleeker ile birlikte olmaya karar verir ancak hiç olmayacak bir zamanda umulmadık bir şekilde hamile kalır. Arkadaşı Leah ile yaptığı planda bebeğini dokuz ay boyunca karnında taşıyacak ve onu varlıklı bir aileye verecektir.

Ellen Page'in canlandırdığı Juno'nun olgunlaşma dönemini güzel bir şekilde aktarmayı başaran film Roma ve Independent Sinema Ödülleri'nde birçok ödül kazanmış.

Gizli Bahçe (The Secret Garden)

1993 yapımı filmde, ailesinin ölümüyle teyzesinin yanına taşınmak zorunda kalan küçük kız Mary, kuzeni Colin ve erkek arkadaşı Dickon ile beraber annelerinin gençken vakit geçirdikleri gizli bahçeyi bularak tekrar canlandırmalarını konu alıyor.

Ünlü kitaptan sinemaya uyarlanan film, ağaçlarla gizlenmiş girişi, sarmaşıklarla kaplı kapıları ve taştan merdivenleri olan bahçeyle ilgili uzun süre fantastik rüyalar görmenize neden olacak.

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

11 Temmuz'da ülkemizde vizyona girecek olan film Narnia'nın büyülü dünyasını bize aktarmaya devam etmektedir. İngiltere'deki tren istasyonundan hareket eden Pevensey kardeşler kendilerini bir sonraki durak olan Büyücü Kral Mirax'ın hüküm sürdüğü adada bulurlar.

Narnia'nın eski güzel günlerini geri getirebilmek için adanın genç prensi Caspian ve güçlü Aslan ile ittifak yapan Pevensey kardeşlerin maceraları ülkemizde vizyona girince yeniden olay yaratacak.

Küçük Gün Işığım (Little Miss Sunshine)

Bir Volswagen minübüse doluşan Hoover ailesi en küçük kızlarının hayalini gerçekleştirmek için California'ya doğru yola çıkarlar. Bu traji komik yolculuk sürprizlerle ve aile fertlerin tahmin edemeyeceği bir sonla tamamlanacaktır.

Hoover'ların kızları için bir güzellik yarışmasına gitme çabaları kendine has sıcak bir aile ve yol filmine dönüşmüş. 2007 Oscar'larında Alan Arkin'in En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandığı film 2006'nın en başarılı yapımlarından biri.

Fairy Tale: A True Story

1997 yapımı hoş bir peri masalı olan filmin konusu 1917 yılında İngiltere'de 2 kız ormanda perilerin fotoğraflarını çektiklerini iddia ederler. Bu fotoğrafların medyanın eline geçmesiyle de küçük kasaba bir an panayıra döner. Herkes ormandaki perileri bulmaya çalışırken, 2 küçük kız sakladıkları sırrı korumak için ellerinde geleni yaparlar ama olaylar istenen şekilde gelişmez.

Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak yapılmış olan bu film 1917'de yaşanmış bir olayı anlatıyor. Kızların çektikleri bu gizemli fotoğrafın sırrı hala çözülebilmiş değildir.

Spiderwick Günceleri (The Spiderwick Chronicles)

Simon, Jared ve Mallory kardeşler, anneleriyle birlikte taşındıkları evde kendilerini fantastik bir dünyanın olağandışı olaylarına kaptırırlar. Bu yeni dünya tuhaf yaratıklarla doludur.

Fantastik çocuk edebiyatının ünlü serilerinden The Spiderwick Chronicles, kitap sayfalarından beyazperdeye uyarlanmıştır. Film boyunca karşılaşacağınız değişik peri türleri herkesi etkilemeyi başaracak.

Altın Pusula (The Golden Compass)

Bizimkine paralel bir dünyada, 12 yaşındaki asi Lyra ile cini Pantalaimon, bildiğimiz Oxford'dan farklı ama yine de tanınabilen bir Oxford'da yaşar. Bir akşam Lyra ile cini hocaların yaptığı gizli bir toplantıya kulak misafiri olur ve macera o andan itibaren başlamış olur.

Philip Pullman'ın çok satan kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini Chris Weitz gerçekleştirmiş. Nicole Kidman, Daniel Craig, Eva Green, Kevin Bacon, John Hurt ve Eric Bana gibi başarılı isimler Altın Pusula'da yer almaktadır.

Oz Büyücüsü (The Wizard of Oz)

Halası ve amcasıyla çiftliklerinde mutlu bir yaşantısı olan Dorothy, sevimli köpeği Toto komşusu tarafından elinden alınmak istenince evden kaçar. Pişman olup geri dönmeye çalıştığı sırada bir hortuma yakalanır ve kendisini Oz'un renkli dünyasında bulur.

Frank Baum'un beğenilen kitap serisinden uyarlanan Oz Büyücüsü Amerikan Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi aile filmi seçilmiş. Sihirli dünyalar, büyülü ormanlar, dans eden korkuluklar ve şarkı söyleyen aslanlarla beraber Dorothy maceradan maceraya atılıyor.

sinemada çocuk kalan aşklar ve fantastik masallar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İçimdeki çocuğun masal saatine denk gelmişti aşk..

İçimdeki çocuğun masal saatine denk gelmişti aşk..

Yüreğime iyilik yağmurları yağdırmayalı öyle çok zaman geçti ki... Herbir hücreme dolan pırıltıdan ibaret yaşamak.. Sadece bir pırıltı.. Varlığınla parlayan,yokluğunda acıtan.. Kelepçelenmiş dudaklarına sahte gülücükler,ne yapsam boş. Oysa ben öyle çok uğraşmıştımki demir almamak için limanından,öyle çok yutkunmuştumki... Boğazıma dolandı sevgime dair ne varsa. Kirpiklerime saklandı...
  2. Giden ve kalan sevgilinin dilinden aşk

Giden ve kalan sevgilinin dilinden aşk

GİDEN SEVGİLİ: Aşkı ben mi tanımlayacağım şimdi ve bu bitmez soruların cevaplarını… Aşk bana göre bir tutku, bir macera ve hayal ürünüydü sadece o kadar… Biri çıkmıştı karşıma yalnızlığın en ağır idamlarında… Sevmeli miydim ve sevgili olmalı mıydım bir türlü karar veremiyordum… Ama onun o manalı gözleri ve içten gülümsemesi içimi ısıtıyordu… Belki de tutunacak dalımı da bulmuştum,...
  3. Giden ve kalan sevgilinin dilinden aşk...

Giden ve kalan sevgilinin dilinden aşk...

Giden sevgili! Aşkı benmi tanımlayacağım şmdi ve bu bitmez soruların cevaplarını...AŞK bana göre bir tutku,bir macera ve hayal ürünüydü sadece o kadar..Biri çıkmıştı karşıma yanlızlığın en ağır idamlarında..Sevmelimiydim ve sevgili olmalımıydım bir türlü karar veremiyordum...Ama onun manalı gözleri ve içten gülümsemesi içimi ısıtıyordu...Belkide tutunacak dalımı da bulmuştum,yanlızlığiın en...
  4. Dede ve ninede kalan çocuklar

Dede ve ninede kalan çocuklar

Çocuğun en çok sevdiği ve duygusal açıdan bağlı olduğu, anne-babasıdır. Kardeşler, amcalar, dayılar, teyze ve halaların yanında dede ve nineler yakın ilişkilerde önemli bir yere sahiptir. Anne-baba düşkünlüğünün yerini dede ve nine düşkünlüğünün aldığı bazı durumlarda çeşitli sorunlarla karşılaşılır. Bazı çocuklar zamanlarının çoğunu ...evleri yakın olan büyükanne ve büyükbabalarının yanında...
  5. En güzel Fantastik sinema filmleri

En güzel Fantastik sinema filmleri

en iyi fantastik filmler listesi En güzel Fantastik sinema filmleri Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda bu güne dek gelmiş geçmiş en güzel ve en çok beğenilen fantastik sdinema fiml isimlerini sizlerle paylaşıyoruz. Gelmiş geçmiş en çok beğenilen fantastik filmlerin listesi şöyle; Alacakaranlık serisi Karayip Korsanları serisi Yüzüklerin Efendisi serisi Harry Potter serisi...

Sayfayı Paylaş