şipşak menüler!!!

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
şipşak menüler!!!
şipşak yemekler misafir menüleri acil misafir menüsü menuleri kahvaltı sofrası
Merhaba Arkadaşlar,
Özellikle çalışan bayanlar için çatkapı misafir kabustur.
Diyelim iştesiniz bir telefon "akşama yemeğe geliyoruz". aksi gibi evde de bir gram yemek yok. Bazılarına hayranım bir saatte mükemmel misafir sofrası hazırlıyorlar. Şöyle çarçabuk hazırlanacak menüleri paylaşalım burda. Buzlukta neleriniz var onları da paylaşalım. hızlı çorbalar, pratik et yemekleri...
Çalışan dediğime bakmayın sevgili ev hanımları, ne kadar becerikli olduğunuzu biliyorum. Sizler de yardım edin. Misafir geliyorsa ve zamanımız yoksa bu başlığa bakıp azaptan kurtulalım ne dersiniz?

Her zaman mutfağımda olmazsa olmazlarım
Tavuk
Kıyma
Patates
Mercimek
Süzme Yoğurt
Labne Peynir
Yufka
İrmik
Hazır Kek
Milföy Hamuru.
Hazır Garnitür
Pirinç
Ketçap-Mayonez
Bende hemen tavuk haşlarım yada hazır kendi yaptığım köftelerim vardır buzlukta onları çıkarırım., pilav yanına mercimek çorbası veya domates çorbası artı hemen değişik değişik mezelerim vardır onları yaparım.haydari , kereviz salatası. normal mevsim salatası , ezme, rus salatası, patatesi püresi bol kaşarlı.Birde her hafta pazardan karalahana alırım onu güzel ince ince doğrar üzerine tuz, elma sirkesi, limonla iyice harmanlayıp bi kavanoza koyup buzdolaba kaldırırm onu çıkarıp zeytin yağlalarım sofradaki yerini alır.....Tatlı olarak hep hazır kekim vardır hemen tiramisu yaparım yada irmikten irmik tatlısı, milföy hamurundan da 15 dk kada tuzlumu çıkarırımmm...

Eğer gündüz gelecekse:
Hemen Hazır yufkadan sodalı böreğim vardır onu yaparım.
yine milföyden bir tuzlu daha yaparım.
Tatlı olarak hemen bir kek artı haşhaşlı tatlım vardır yada yoğurlu tatlı evde hangisinin malzemesi varsa, yine zamanım azsa bi tiramisu.
yanınada ya bol garnitürlü makarna salatası yada mercimek köftesi yada kısırrrr..
Bu kadar basit kızlar...hem misafir umduğunu değil bulduğunu yermiş...yalnız bunlar acil durumlar için ama vaktim varsa netten uzun uzun araştırırım değişik neler yapsam diye....:))))))

Canım güzel bir konu olmuş:)Ben dondurucuya attıklarımla başlayayım bunlar bir misafirim geldiğinde acilen yapacağım hazır yiyeceklerim.Çok kolayıma geliyor böyle.Herşey şipşak.

Ben her kış olduğu gibi bu kış da taze fasulye haşlayıp dondurucuya attım.Çok pratik oluyor.

Milfüy hamuru mutlaka bulunur dolabımda.Normal yufka alırım sigara böreği yapıp poşetleyip atarım dondurucuya.

Kuru fasulye ve nohut haşlayıp attım.Bir misafirim geldiğinde şipşak hazır:D

Patlıcan attım,hem kızartmalık hem karnıyarıklık hemde türlülük vs.Bir misafirim geldiğinde sıcak suyun içine poşetiyle koyuyorum iki dk da çözülüyor.Hemen pişirip servis yapıyorum

Kayınvalidem de tarhana yapmış bana sağolsun onu hemen hazır çorba gibi tencereye koyuyorum su ve bitti:D

Et,kıyma ve tavuğu yemeklik oalrak poşetliyip koyuyorum.Küçük küçük dolap poşetleriyle hem kolay hemde pratik oluyor

Tavuk alınca heme temizleyip düdüklüde haşlıyorum ve dolap poşedine sarıp dondurucuya atıyorum.Suyunuda dondurucu şişeleri var onlara doldurup koyuyorum donmuyor bile.Misafirim geldiğinde hemen tencereye boşaltıp ısıtıyorum ve pilav yada çorba artık en yapıcaksam yapıyorum.Lezzetinden birşey kaybetmiyor.

Yazın topladığım vişneleri bir güzel ayaklayıp dondurucuya attım misafirim gelince hemen tencere atıp kaynatıyorum bol su ve şekerle çok lezzetli bir meyze suyu oluyor:):):)

Yaprak dolması sardım poşetleyip dondurucuya koydum msaifirm geldiğinde hemencik şipşak hazır:D
Birde lahana ddolması yaptım oda var:D:D

Dondurucu dışında kavanozlara melemen yaptım güveç vs yemeklerimde kullanıyorum ahrika oluyor.

Benden şimdilik bu kadar benim şipşak menülerim bunlar:):)

Etraftan duyumlarım olursa paylaşırım sizlerle:):):)

anammmmmmmmmmmm ben nerden başlayımki şimdi yaw hımm önce dondurucudak,lerle başlayım ??????? :D benim dondurucuda şunlar mutlaka olur tavuk hem bütün hem parça hemde kızatrılmış hazır şlipşak et çeşitlerim olur ben çeçit çeşit doğrarım yapacağım yemek durumuna göre kullanırım :D kıymam oolmassa olmaz :d sonra mutlaka yaprak sarma lahana ve kara lahana sarma olur poşetlenmiş hazır hımmmm taze fasulyem olur patlıcanım küp küp doğranmış acısı alınmış poşetlenmiş mezelik bekler buzlukta yanında domates ve patatesde olur poşetlerde aynı şekilde sonracıma elmam vişnem kaysım doğranmış poşetlenmiş kaynatıp içmek için hazır olur sigara böreğim olur kıymalı papatesli ve ıspanaklı bide prasalı böreklerim yapılmıi pişmiş halde poşetlenip şipşlak hazır olur ısıt ye :D poğaçam mutlaka olur kızımın beslenbesinede kullanıorum:D kuru fasulyem ve milföyüm olur mutlaka ayrıca pizza yaparım onuda şoklarım hemen şipşak 7 yada 8 taen ufak pizza bir kişilik valkla yapın harika oluyo :D kara erik olur yazdan toplar koyarım ayvam olur tatlılarını yada sularını yapmak için sonra hazırda kurabiyelerim olur acil durumlar için işte buzluğumda şu anda ne varsa saydım:D:D:D gelelim acil bi durumda hazırlayacaklarıma ::??????? mezelerimi yaparım sonra yaprak sarma çıkarırım kızarmış tavuğumu çıkarır fırında 1o dk pilav dondurucudan gelen misafirin durumuna göre boreklerimden çıkartırım karışık yaparım prasalı kıymalı patatesli ve ıspanaklı biraz biraz çıkarır kombine ederim :D yanına salata gavur dağı salatası yada mısırlı olabilir sonra güzel bi karma çorba (yani mercimek karışık süzemsi) mutlaka kırmızı biber turşum olur közlenmiş hazırlanmış çokta güzel olur onu çıkarırım lahana turşum olur bi güzel kavurururm dondurucudan şipşak en basit elam oluyyo çıkarır onları hemen şekerişni koyar vanilyasını koyar bi güzel kaynatır limon sıkar içeceğim hazırrrrrrr işte benim yapacaklarım budur tabiş vaktim fazla yoksa bunlar vaktim varsa yapabileceklerimin pekte sınırı olmaz :D:D:D:D iyi ağırladığımı düşünüyorum misafirlerimi memnun kalkarlar herzaman ayrıcada tatlım olur mutlaka revani yaparım limonlu dondurmalı hariak olur ohhh canım çekti yapayım yaw ililililililillilililili :FDD:D::D:D

Son düzenleme:
ORKİ,ellerine sağlık çok güzel anlatmışsın .
Buzluktakiler gerçekten kurtarıcı oluyor.
Mesala haşlanmış nohut,fasulye,mercimek de şipşak menüler için ideal..
Kırmızı közlenmiş biber ve patlıcan da harika olur:D
Yazdan hormonsuz salatalıkları rendeleyip saklarsanız,kışın çok güzel cacık oluyor..
Pasta yaptınız arttı ,hoopp derin dondurucuya...Gelene hemen tazecik pastası hazır..
Hamuru fazla yoğurup ddondurucuya atıyorum böylelikle her zaman hamur yoğurmaktan kurtulurum..
Ha unutmadan söyleyeyim Kayserili olarak mantısız olmaz.
O da dolabımda vardır.
Süper kolaylık..
Yani hanımlar şipşak menüsü olan evlere gelen misafirler yaşadı hahaha

dondurucular ii bi kurtarıcı ii ki varlar.ama en çok haşlanmış nohut kuru fasulye sarma mantı ve bide en çok sevdiğim hazır et sularında işe yarıyor.

Geri