gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Sıvıların Basıncı Nasıl Ilettiğini Incelemek

Konu, 'Deney Labaratuvarı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

DENEYİN AMACI: Sıvıların basıncı nasıl ilettiğini deneyle göstermek. HAZIRLIK SORULARI: 1-Her yöne delikleri bulunan bir kutuya su doldurulursa, su deliklerden hangi yöne doğru fışkırır?
    2-Suyun en hızlı akışı hangi delikte gözlenir? Nedenlerini tartışınız.

1.basınç iletim aleti
    2.su
    3.kova
    DENEY DÜZENEĞİ:

DENEYİN YAPILIŞI:
    1-Basınç iletim aletinin üzerindeki subop boşluğundan içine su doldurunuz.
    2-Kova üzerinde tutarak basınç iletim aletinin arkasındaki pistonu ileri doğru itiniz.
    3-Suyun topuz etrafındaki deliklerden fışkırdığını gözleyiniz.
    DENEYİN SONUCU:
    Bu deneyle Paskal ilkesi doğrulanmış olur. Basınç iletim aletinin pompalanması sonucu suyun her yönde aynı şiddetle dağıldığı gözlenir.
    TEORİK BİLGİ:
    Sıvıların esnekliği çok küçüktür. O bakımdan yapılan deneylerde “sıvılar sıkıştırılamaz” demek daha doğru olur. Kabın şekli nasıl olursa olsun, kapalı bir kaptaki sıvının herhangi bir noktasında, birim yüzeye uygulanan bir kuvvet, kabın bütün yüzeylerine aynen iletilir. (PASCAL PRENSİBİ)
    Sıvılar kuvvetin yönünü ve büyüklüğünü değiştirebilirler. Sıvıların bu özelliğinden yararlanılarak;
    1.Hidrolik frenler 2.Su cendereleri 3.Hidrolik kaldıraçlar 4.Pres ve kriko 5.Sıvılı barometre 6.Manometre vb. yapılmıştır.

Sıvıların Basıncı Nasıl Ilettiğini Incelemek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Cisimlerin Sıvı Içerisindeki Denge şartlarını Incelemek

Cisimlerin Sıvı Içerisindeki Denge şartlarını Incelemek

denge şartları cisimlerin sıvı içerisindeki durumları cisimlerin sıvı içindeki durumları denge ve şartları DENEYİN AMACI: Sıvıların kaldırma kuvvetini gözlemek. HAZIRLIK SORULARI: 1-Şişirilmiş bir topu suyun dibine doğru batırmakta niçin zorlanırız? 2-Suya atılan bir taş neden dibe batar? Tartışınız. KULLANILAN...
  2. Manometre (u Borulu) Ile Sıvıların Basıncının Bulunması

Manometre (u Borulu) Ile Sıvıların Basıncının Bulunması

manometre çeşitleri manometre soruları sıvıların basıncı ile ilgili sorular DENEYİN AMACI: Manometre ile değişik sıvıların basınçlarını karşılaştırmak. HAZIRLIK SORULARI: 1-Yoğunlukları farklı sıvıların basınçları hakkında ne söylenebilir?Tartışınız. 2-Denizde derinlere doğru dalan bir yüzücüye etki eden basınç artar. Nedenlerini tartışınız....
  3. Bebeklerde Sıvı Kaybı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde Sıvı Kaybı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

bebeklerde sıvı kaybı,bebekte sıvı kaybı belirtileri,bebekte sıvı kaybı nasıl tedavi edilir,bebekte sıvı kaybı nası geçer,bebekte sıvı kaybı nasıl anlaşılır, Sıvı kaybı; önemli bir sağlık sorunudur. Vücuda girilen su miktarı azaldığında; vücut organlardaki suyu kullanır ve bu durum ciddi hastalıklara yol açar. Susuzluğun ilerlemesinde ise böbrek yetmezliğiyle başlayan ve dönüşü olmayan...
  4. Bebeklerde Sıvı Kaybı Evde Nasıl Tedavi edilir ?

Bebeklerde Sıvı Kaybı Evde Nasıl Tedavi edilir ?

bebeğim sıvı kaybediyor neyle beslemeliyim,bebeğe ishal ve ateş için evde tedavi,çocuğuma evde sıvı kaybı için ne yedirmeliyim,bebeğimde sıvı kaybı var ne yedirmeliyim,sıvı kaybı olan çocuklara ne verilmeli,sıvı kaybeden çocuk neyle beslenmeli, Çoğu çocuk, viral enfeksiyonların neden olduğu ishal ya da kusma sebebiyle sıvı kaybına uğrar. Sıvı kaybı yaşayan çocuğa yardım etmenin yolu, çocuk...
  5. Akciğerde sıvı birikmesinin belirtileri ve tedavisi

Akciğerde sıvı birikmesinin belirtileri ve tedavisi

Akciğerler oksijenin alınıp ve karbondioksit atılması için kritik öneme sahip olup göğüs kafesinin hemen altında, göğüs içinde yer almaktadır. Göğüs kafesinin içindeki diğer organlara göre büyük olan akciğerler kalbin her iki tarafında yer almaktadır. Sağ akciğer üç lob ve sol ise iki lobtan meydana gelir. Her iki lobta da gaz değiştirme odaları yada namı-ı diğer alveoller yer alır. Buradan...

Sayfayı Paylaş