gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Şizofren hastalarına nasıl davranılmalı

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

şizofren hastalarına nasıl davranılmalı şizofren hastalarının özellikleri şizofren hastaları tehlikelimi

Genellikle genç yaşlarda başlayan şizofren hastalığı düşünme, duyma ve davranışlarda ki ciddi bozuklulukların görüldüğü ruhsal bir hastalıktır. Günümüzde bir çok şizofreni çeşidi görüyor ve bu vakkalara bir çok tedavi yöntemleri deneniyor Melek'lerim. Biz de bu yazımızda şizofren hastalarına nasıl davranılmalı hakkında bilgilere yer veriyoruz.

Ailenin daha sakin ve telaşsız davranabildiği durumlarda hasta kendini daha rahat hisseder
    - Hastanızın rakibi değil dostu olduğunuzu unutmayın
    - Eksik gördüğünüz şeyleri doğrudan eleştirmeyin
    - Hastalığı ile ilgili endişelerini anlayışla karşılayın
    - Yapmak istemediği şeyler konusunda zorlamayın
    Ancak ilgi gösterdiği aktivitelere teşvik edilebilir.Örneğin; markete gitmek hoşuna giderdi, şu anda da gidebileceğine inanıyorum gibi.
    Bazen de benim için süt alırsan ben de sigaralarını alabilirim denilebilir.
    Bazen de hastaya basitçe hareketlerinin sonuçlarını hatırlatmak önemli olabilir. Örneğin ; senin kararını anlayabiliyorum fakat anlaşmamız senin markete gidip alışveriş yapabileceğin şeklindeydi denilebilir.
    - Sorgulayıcı olmayın!
    "Ne düşünüyorsun"
    "Niye böyle yapıyorsun" gibi sorular sormayın
    - Günlük yaşamadaki olaylardan söz etmeyi deneyin
    - Neler yapmak istediğini konuşun
    - Öncelikle temizlik, giyim ve düzenli yemek konusunda teşvik edin
    İyi dengelenmiş , yüksek protein ve vitamin içeren yiyecekler hazırlayabilirsiniz ya da bunlar için teşvik edebilirsiniz. Yüksek miktarda karbonhidrattan kaçınmak ( patates kızartması,çikolata ve kahve v.b ) fakat tartışmaya da girmemek önemlidir.
    - Düzenli bir şekilde uyumak ; belli saatlerde yatıp belli saatlerde kalkmakla ilgili de teşvikler olabilir.
    - Ev işlerinde sorumluluk verin
    - Sosyal ortamlara katılmaya teşvik edin, ancak zorlamayın, eve bir arkadaşını yemeğe çağırmak uygun olabilirken düğüne gitmesi sıkıntı verebilir.
    Şehir dışında piknik, yürüyüş, araba gezintisi yapmak için öneride bulunulabilir.
    Sizinle sohbet etmek yakınınıza zor gelebilir
    Ancak birlikte bir şeyler yapmaktan hoşlanabilir
    Örneğin; birlikte TV izlemek, müzik dinlemek, iskambil oynamak, sizin bir şeyler okumanız gibi
    - Tanıdığı ya da tanımadığı kişilerin yanında sıkıntısı olursa bununla nasıl başa çıkabileceği konusunda tavsiyelerde bulunun
    O ortamdan uzaklaşıp , dikkatini başka şeye verebileceği,
    Konuyu değiştirip , istediği hoşuna gidecek bir konuyu açabileceği v.b
    - Kronik hastalığı olan birisiyle yaşamak sorumluluk isteyen bir durumdur. Bunu ızdırap ve onunla sonsuza kadar yaşayacakmış gibi düşünmeyin.
    - Onun dışarda diğer insanlarla iletişim içinde olmasına izin verin.
    - Kendinizi de ilginç aktivitelere dahil etmeye çalışın ki bütün hayatınız hastadan ibaret olmasın.Örneğin tatillere çıkabilir , ilgi alanlarınızla uğraşabilirsiniz.
    - Birçok aile üyesi ; sinirlenme , utanma , suçluluk , panik , üzüntü , gücenme yaşayabilir.Bunlar doğal tepkilerdir , bunları hissettiğiniz için kendinizi suçlamayın.

Hastalığın alevlenme dönemi yatıştıktan sonra;( hastaneden çıkış sonrası)
    - Sakin ve yavaş sesle konuşun
    - Basit cümleler kurun
    - Günlük faaliyetleri hep aynı saatte yapın, hastanız ne zaman eve geldiğinizi, yemeğin kaçta yeneceğini vb. bilsin
    - Bir şey söyleyip sonradan vazgeçmeyin
    - Neyi niçin yaptığınızı açıklayın
    - Hastanızı fazla kontrol etmeyin, rahat bırakın. İlk günlerde istemezse yemeği tek başına yemesi daha uygun olabilir
    - Takdir ettiğinizi gösterin
    - İlaçlarını düzenli almasını ve randevularına gitmesini hatırlatın, ancak zor kullanmayın

Şizofren hastalarına nasıl davranılmalı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. BiR Şizofreni Hastasının Acı Hüzün Dolu AŞKI!!!:(:(:(

BiR Şizofreni Hastasının Acı Hüzün Dolu AŞKI!!!:(:(:(

bebeğin hüzün dolu aşkı şizofreni ile ilgili hikayeler şizofren ile ilgili hikayeler BiR Şizofreni Hastasının Acı Hüzün Dolu AŞKI!!!:(:(:( Babam öleli 12 yıl olmuştu ve ben 20 yaşına geldiğimde babasız olmaının acısını artık çok daha iyi anlıyordum. Annemle birlikte küçük ama mutlu bir dünya kurmuştuk kendimize.Mevsimlerden bahardı,sokaklarda parklarda dolaşıyordum. Bu bahar daha bir çoşkulu...
  2. Bir Şizofren Hastasının Acı Dolu Aşkı..Okumanızı Tavsiye Ederim.!!

Bir Şizofren Hastasının Acı Dolu Aşkı..Okumanızı Tavsiye Ederim.!!

Babam öleli 12 yıl olmuştu ve ben 20 yaşına geldiğimde babasız olmaının acısını artık çok daha iyi anlıyordum. Annemle birlikte küçük ama mutlu bir dünya kurmuştuk kendimize.Mevsimlerden bahardı,sokaklarda parklarda dolaşıyordum. Bu bahar daha bir çoşkulu hissediyordum kendimi.Birçok arkadaş edinmiştim.Mehmet,Can Canı'ın kuzeni Merve ve daha birçoğu... Her gün belirli saatlerde buluşup...
  3. Şizofreni

Şizofreni

Psikoz dediğimiz hastalıklara psikiyatride sık rastlanır. Bunlar genellikle kronik, yani uzun süren hastalıklardır. Bu grup içinde en çok karşılaşılan şizofrenidir. Şizofreni dışında süre olarak şizofreniden kısa süren psikotik hastalıklar yanında kronik olarak seyreden hezeyanlı bozukluk da görülebilen hastalık tablolarıdır. Şizofreni Nedir? Genellikle genç yaşlarda başlayan, kişiyi...
  4. Şizofreni nasıl tedavi edilir?

Şizofreni nasıl tedavi edilir?

şizofreni tedavi edilirmi şizofreni tedavisi basit belirtileri nasıl tedavi edilir edilebilirmi Hekim kontrolünde düzenli ve uzun süreli ilaç tedavisi esastır. Burada kullanılan ilaçlara antipsikotik ilaçlar denmektedir. Son yıllarda hızla artan ilaçlarla bu hastalara eskisinden çok faydalı olunmaktadır. Bu ilaçlar bağımlılık yapmayan ve hastanın tedavisini sağlayan ilaçlardır. İlaçların...
  5. Alzheimer Hastalarına Nasıl Davranılmalı?

Alzheimer Hastalarına Nasıl Davranılmalı?

Bu zeminde hasta yaşananları aklında tutamaz, kendisine söylenilenlere dikkat edemez ve derdini tam anlatamaz. Diğer yandan da sosyal norm ve kurallardan uzaklaşabilir, kendi davranışlarını değerlendiremez ve denetleyemez. Çoğu zaman da onları normal kabul eder Hastayla empati kurun "Her şeyden önce kendinize şu soruyu sormalısınız: "Eğer Alzheimer hastası o değil de ben olsaydım...

Sayfayı Paylaş