gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

SMS neden 160 karakter?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Kısa mesaj neden 160 karakter ile sınırlı? Niye 150 veya 200 değil de 160? İşte nedeni...
    SMS gönderirken 160 karaktere sığmakta zorlanıyorsanız bunun suçlusu ile tanışmaya hazırlanın...

Kısa mesaj günümüzde özellikle genç kullanıcıların vazgeçemedikleri bir özellik. Fakat bir de şu 160 karakter sınırı olmasa... Sırf bu yüzden pek çok kullanıcı kısaltmalar kullanmak zorunda kalıyor. Ama neden kısa mesaj 160 karakter ile sınırlı? Niye 150 veya 200 değil de 160? Bunun sebebinin teknik bir zorunluluk ile ilgili olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat işin gerçeği, bu 160 karakter sınırının herhangi bir teknik sebebi yok. Bunun tüm suçlusu Friedham Hillebrand adlı bir Alman.

1985 yılında, iletişim araştırmacısı olan Friedham Hillebrand ve bir kaç meslektaşının önemli bir görevi vardı. Görevleri taşınabilir telefonların görüntüleyebilecekleri metin tabanlı mesajlar ile ilgili standartları oluşturmaktı. Hillebrand bir mesajın en fazla kaç karakter içerebileceğine karar vermeliydi. Daktilosunun başına oturdu ve yazmaya başladı. İnsanların bir kısa mesajda yazmaları muhtemel rastgele notlar ve sorular yazarak bütün bir kağıdı doldurdu. Sonra bu notların hepsini okudu. Görünüşe göre 160 karakter her kullanıcı için fazlasıyla yeterli olacaktı ve o günden sonra 160 karakter standart olarak kabul edildi.

2. AuSSie-AnGeL

AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    780
    Ödül Puanları:
    113
SMS neden 160 karakter? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ayın kaçında doğdunuz.. karakteriniz ne?

ayın kaçında doğdunuz.. karakteriniz ne?

5 ocak hangi burç ve karakterleri 12 ayın burçları 3 ayın 5 hangi burç KARAKTER TAHLİLİayın kaçında doğdunuz??? bu sayı sizin karakter numaranızı belirler. Mesela ayın 6 sın da doğduysanız siz 6 insanısınız. ayın 12 sinde doğduysanız ise (1+2) 3 insanısınız.ayın 25 inde doğan biri ise (2+5) 7 insanı oluyor.. buna göre kişinin özellikleri belirlenebiliyor... işte numaralara göre...
  2. Karakter

Karakter

Karakter terimi bazan kişilikle (bkz.) eş anlamda kullanılır, fakat daha dar bir anlamda, kişiliğin başkaları tarafından, sosyal, etik veya moral kriterlerle ilgili olarak değerlendirilen görünüşleri anlamına gelir. Böylece, bir kişinin karakter yapısı, o kişinin sosyal ortama uyum biçimini belirleyen nispeten dengeli, belirli, organize ve integre güdüler, tutumlar, değerler, savunma...
  3. SMS neden 160 karakter biliyormusunuz?

SMS neden 160 karakter biliyormusunuz?

Bende bazen merak ederim neden 160 karakterdir diye:DMerak ettim araştırdım ve buldum.Merak gittim.Ama düşündüm ki sizlerde merak etmişsinizdir diye ve sizlerlede paylaşmak istedim.Buyrunuz meraklılarım:):) SMS neden 160 karakter? 1970'lerden kalma teknik bir sınır veya GSM şebekesindeki bir problem yüzünden mi? Hayır. Alman bir ahbabın keyfi öyle istedi diye. Friedhelm Hillebrand,...
  4. avea faturalı sms paketi nedir bilgi var mı

avea faturalı sms paketi nedir bilgi var mı

Avea faturalı sms paketleri hakkında bilgi rica ediyorum acaba sitenizde avea faturalı servis paketleri hakkında bilgi verebilir misiniz ?
  5. avea faturalı hatlılar için sms kampanyaları neler ?

avea faturalı hatlılar için sms kampanyaları neler ?

Avea hatları kullananlar için faturalı sms paketleri ya da kampanyaları hakkında bigli almak istiyorum. Ben de bir avea kullanıcısıyım ve sms i çok kullanıyorum. Bilginiz varsa yazarsanız çok sevinirim.

Sayfayı Paylaş