gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

soğanlama(kırşehir)

Konu, 'Yöresel Yemekler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

Kırşehir 'e ait yöresel bir yemek.. Bir çeşit gözleme de denebilir.

8-10 soğan
    1 kg kıyma
    4-5 domates
    3-4 sivribiber
    7-8 dal maydanoz
    1 çorba kaşığı domates salçası
    100 gr tereyağı
    Tuz, kırmızı pulbiber, karabiber
    Hamur için: 3 su bardağı un
    1 yumurta
    2 çorba kaşığı sıvıyağ
    1 su bardağı su
    Tuz
    Hazırlanışı:
    * Soğan, sivribiber ve maydanozu temizleyip kıyın. Domateslerin kabuklarını soyup küp şeklinde doğrayın. 2 kaşık tereyağını tavada eritip soğan ve biberi kavurun. Kıymayı ilave edip karıştırarak kavurmaya devam edin. Domates, karabiber, pulbiber ve tuz ekleyip 5 dakika daha kavurun. Maydanozu ilave edip tavayı ocaktan alın.

* Unu hamur yoğurma kabına eleyin. Yumurta, sıvıyağ, tuz ve su ilave edip yoğurun. Hamurdan yumurta büyüklüğünde bezeler hazırlayın. Her bir bezeyi yemek tabağı büyüklüğünde açın. Hamurun yarısına hazırladığınız malzemeden yerleştirip diğer yarısını üzerine kapatın ve kenarlarını bastırın. Malzeme bitinceye kadar işlemi sürdürün. Hamurları kızgın sac üzerinde önlü arkalı kızartın. Tereyağla yağlayıp sıcak olarak servis yapın.

soğanlama(kırşehir) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kırşehir

Kırşehir

KIR350EHİR GENEL BİLGİLER Yüzölçümü: 6.570 km² Nüfus: 256.862 (1990) İl Trafik No: 40 Binlerce yıldır çeşitli uygarlıklara sahne olan Kırşehir ili, yalnız çeşitli tarihi eserleri, yeraltı şehirleri ile değil zengin termal kaynakları, Seyfe Gölü (Kuş Cenneti) gibi doğal güzellikleri ile de dikkat çekmektedir. İLÇELER: Kırşehir ilinin ilçeleri ; Akçakent, Akpınar, Boztepe, Çiçekdağı,...
  2. kırşehir gelenek ve görenekleri

kırşehir gelenek ve görenekleri

kırşehir gelenekleri kırşehir gelenek ve görenekleri kırşehirin gelenek ve görenekleri düğünleri kırşehirin gelenekleri KIRŞEHİR ÖRF-ADET-GELENEK-GÖRENEKLERİ Osmanlı döneminde Ahilik merkezi olan Kırşehir'de toplumsal yaşamda geleneksel ahlaksal değerlerle biçimlenmiştir. 9. yüzyılın ortalarından başlayarak, Ahilik ekonomik ve...
  3. Kırşehir hakkında bilgiler

Kırşehir hakkında bilgiler

etsiz topalak çorbası Kırşehir’in Yöresel Yemekleri Türk misafirperverliğinin en çarpıcı ve göz alıcı örneklerinin sergilendiği Sofra, Anadolu insanının insana verdiği değerin en güzel örneğidir. Evine misafir gelen bir aile Kiler’inde sakladığı en değerli yiyeceklerini misafirine cömertçe ve gururla sunar. Burada misafirin kişiliği yada konumu çok etkin değildir. Tanrı misafiridir ve...
  4. kırşehir usulü yoğurt çorbası

kırşehir usulü yoğurt çorbası

dövmeli yoğurt çorbası süzme yoğurtlu çorba dövmeli yayla çorbası süzme yoğurtlu yayla corbası yoğurt Besleyici çorba.Ana yemek yerine bile geçebilecek çeşit ve lezzette..:f060:Deneyin beğeneceğinize eminim.Ben yaptığım için garanti veriyorum:) Malzemeler: 1 su bardağı dövme (buğday) Yarım su bardağı yeşil mercimek Yarım su bardağı nohut 1 su bardağı süzme yoğurt 2 çorba kaşığı un 1...
  5. Kırşehir Halk Eğitim Merkezleri

Kırşehir Halk Eğitim Merkezleri

Kırşehir Halk Eğitim Merkezleri Kırşehir'deki Halk Eğitim Merkezi adresi ve telefon numarası Kırşehir'deki Halk Eğitim Merkezlerinin iletişim bilgilerini isteyen misafirimiz için araştırdık ve Kırşehir'deki Halk Eğitim Merkezi'nin bilgilerini sizlerlede paylaşıyoruz Melek'ler. Merkez Halk Eğitim Merkezi Ve Akşam Sanat Okulu Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müd. Adres: Terme Cd. Eski...

Sayfayı Paylaş