Soğuk,uyuşuk el ve ayak!! (Raynoud rahatsızlığı)

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında laetitia tarafından paylaşıldı.

1. laetitia

laetitia Yeni Üye

soğuk el sendromu ayakta soğukluk hissi ayakların soğuk olması
    Bu hastalığın kadınlarda görülmesi bizler için çok önemli atlanmayıp okunulması gereken bir hastalık kızlar.

Raynoud rahatsızlığı parmak, ayak parmağı, burun ve kulak gibi vücudun bazı bölgelerinde uyuşukluk ve soğukluk hissinin oluşmasıdır. Bu durumun nedeni hava sıcaklığında gözlemlenen düşüş ve strestir. Raynoud sendromu halinde cilde kan ulaştıran ufak damarlar daralır ve kan dolaşımı azalır.
    Rahatsızlık kadınlarda ve soğuk bölgelerde yaşayan kişilerde daha sık gözlemlenir. Raynaud rahatsızlığı soğuk el ve ayaklara sahip olmaktan daha öte bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığın belirtileri soğuk eller ve ayak parmakları, stresin ardından el ve ayaklarda uyuşukluk hissi olarak tanımlanabilir. Rahatsızlığı geçiren kişilerde atak sırasında etkilenen bölgeler beyazlaşır ve bu bölgelerdeki duyu hissinde azalma gözlemlenir.
    Rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bununla beraber stresin ve soğuk havanın rahatsızlığa neden olduğu düşünülmektedir. Rahatsızlığın tedavisinde bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaç tedavilerinin arasında kalsiyum kanalı blokerları, alfa blokerları, vasodilatörler, beta blokerlar yer almaktadır.

2. veysel

veysel Forum Okuru

Merb. Oncelikle yukarda yazildigi gibi bu hastaligin sadece kadinlarda gorulme durumu yoktur.
    Bende bu rahatsizlik var. Tuhaf bi rahatsizlik. Sadece ellerimde hissediyorum.
    Soguk ortamlarda vucudumun usudugunu hissetmiyorum adeta. Cunku ellerim o kadar usuyor ki, su ana kadar elleri benim kadar soguyan birisine rastlamadim.
    Parmaklarim sismeye basliyor, patlayacak gibi oluyor. Ara ara cok ince sizilar basliyor parmaklarimda ama cok rahatsiz edici bir durum olmadi.
    Sadece soguklarda bu rahatsizligi gordum. Tedavi oldum, kan testlerinde falan cikmiyor bu. Ama doktorumin bilgisi varmis ki bana soguk sendromu oldugumu soyledi. Tedavisi sicak eldiven dedi. Bunu biliyordum fakat rahatllatti uzman tarafindan duymak.
    Haa tedavisi var evet ama cok rahatsiz edici durumlarda oneriliyor genelde. Koltuk altindan bi ameliyat yapiliyormus ve kalp damar hastaliklariyla alakali.
    Ama yeniden ortaya cikabiliyormus rahatsizlik.
    Nette yeterince bilgiye rastlayamamistim dokroorumdan duymadan once.
    Cok doktora gittim bi turlu tani koyamamislardi.
    Sebebini bilmedigim bu rahatsizliga aliskin bir sekilde yasamaya basladim artik.
    Sogugu sevmememin, ellerimin herkesten fazla usumesinin bi sebebi varmis.
    Saygilarimla..

Soğuk,uyuşuk el ve ayak!! (Raynoud rahatsızlığı) konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çene eklemi rahatsızlığı

çene çatırdaması çene çıkması tedavisi çıkması belirtileri şişmesi Temporomandibular Eklem Bozukluğu (Temporomandibular Joint Disorder) Nedir?? Çenemizdeki eklem kası; lif, disk ve kemiklerden oluşan karmaşık yapının gerektiği şekilde çalışmaması sebebiyle olan herhangi bir problem çene eklemi rahatsızlığı olarak adlandırılır. Çene eklemi rahatsızlığı Nedir? TMD, veya tam söylenişi ile...
  2. Çepik,Delilo,Çaçan,Esmer,Neni, Koçeriİ Tek Ayak ve Çift Ayak Halayları

delilo nasıl oynanır halay nasıl çekilir halay oynanır delilo halayı diyarbakır halayı Delilo: Üretimde birlik, dayanışma içinde harcanan emeğin karşılığının alınmasından doğan sevinci yansıtır. Davul zurna eşliğinde oynanır. Küçük parmaklardan tutuşulur. Kollar yere paraleldir. Oyun süresince işten dışa doğru yaylandırılır ya da sert biçimde sallanır. Ayaklar önden yere doğru atılarak öne...
  3. Migren rahatsızlığı olanlar dikkat

DAMAR TIKANIKLIĞINA DAHA EĞİMLİ OLDUKLARI GÖRÜLDÜ Neurology adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre migrenlilerin bacak damarlarında daha fazla kan pıhtılaşmasına sahip oldukları anlaşıldı. Avusturya'nın İnssbruck Tıp Üniversitesi'nden Dr. Stefan Kiechl ve meslektaşları, İtalya'da 55 yaş üzeri 574 hastayı incelediler. Bunlardan migren hastalığına sahip 111'inin yüzde 19'unun...
  4. Ayak tabanları için evde ayak bakımı

ayak tabanları ayak bakımı evde evde bakımı Ayak tabanlarımızın için evde kolaylıkla uygulayabileceğimiz bir tarif:) Gerekli malzemeler 1 şişe gliresin yağı(50 gr) 1 tatlı kaşığı pudra 50 gr kolanya Hazırlanışı ve uygulama Malzemeler karıştırılır.Temiz ayağa yumşatıcı olarak yedire yedire sürülür.
  5. Bin Bir Ayak Bir Ayak Üstüne Deyiminin Anlamı

Bin Bir Ayak Bir Ayak Üstüne Deyiminin Anlamı nedir lütfen bu deyimin açıklamasını yazın!
  6. reflü rahatsızlığı neye sebep olur

Reflsüü olan birinin sağlığı daha kötü olur mu yani anlatamadım galiba, reflü sonrasında rahatsızlıklara sebep olur mu, olursa hangi rahatsızlıklara sebep olur ?
  7. alerji rahatsizligi

benim sorunum alerji hastasiyim.ev tozu,polenler,hayvan tüyü,agaclardan dökülen hertü sey...kisacasi herseye suan icin haftalik igne olmaya basladim ve yaninda antialerjik hap kullaniyorum.bu havalarda iyiyim ama bahar benim icin tam bir kabus,astim,hapsirik,göz ve burun akintisi beni mahvediyor.benim gibi olan ve kendine iyi gelen bir yöntem bulan varmi.kizlar cok kötü gercekten...
  8. Ekin Türkmen'in Rahatsızlığı Ne?

Bu sayfa; Ekin Türkmen'in Rahatsızlığı Ne haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, başarılı oyuncu Ekin Türkmen'e doktorundan iç sıkıcı bir haber geldi. Göğsünde kist tespit edilen Türkmen doktorları tarafından tedaviye alındı. İşte detaylar... Oyuncu Ekin Türkmen, şu sıralar zor günler geçiriyor. Önceki günlerde Murat Dalkılıç ile ilişkisi biten oyuncunun şimdi de...
  9. Mantar rahatsızlığı olanlar ne yememeli

Mantar hastalığı olanlar ne yememeli arkadaşlarım ? Bir türlü şu mantardan kurtulabilmiş değilim. İlaçları aldığımda geçiyor ama daha sonra kullandığım yiyecek ve içeceklerdenmidir bilemiyorum bir türlü geçmiyor bir ay geçiyor ikinci ay yeniden çıkıyor lütfen sizler mantar rahatsızlığı olanlar ne yemeli ne yememeli neden uzak durmalı bana bilgi verirmisiniz ?

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. ayağını soguk hissetmek

,
  2. parmaklarda soğukluk