gebe
  1. AuSSie-AnGeL

AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    780
    Ödül Puanları:
    113

SOKRATES, Hanımı ve evlilik üzerine...

Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında AuSSie-AnGeL tarafından paylaşıldı.

sokrates sokrates hikayeleri resimleri resmi evlilik SOKRATES, Hanımı ve evlilik üzerine...
    Sokrat, vücut yapısı olarak çok çirkin ve zayıf bir yapıya sahiptir. Kel kafalı, soğan burunluydu. Hanımı Xanthippe ise güzel bir kadındır. Sokrat’ı filozof yapan en önemli sebebin, hanımı olduğu rivayet edilmektedir. O, dışarı çıkıp öğrencileriyle birlikte olmasını kıskandığından, Sokrat’ın evi, hanımı tarafından cehenneme çevrilmektedir.
    Evde her gün kavga vardır. Bu yüzden Sokrat da bir an evvel kendini dışarı atmaya çalışmaktadır. Bir gün talebeleriyle birlikte sokakta ders yaparak yürürlerken, o esnada evlerinin önünden geçmektedirler ve Sokrat’ın anlattığı konu da evliliğin faziletleridir.
    Tam bu sırada hanımı bulaşık suyunu balkondan Sokrat’ın ve dolayısıyla talebelerinin başına boşaltmıştır. Sokrat ise, hiç istifini bozmadan, talebelerine dönerek, “Evlenin! Evlilik çok kutsal bir müessesedir. Evlenin! Hanımınız iyi çıkarsa mutlu olursunuz, kötü çıkarsa filozof olursunuz..” demiş.

2. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113
    Sokrates diince nie otomatikmen benim ariston dediğim şahsiyet ve platon dediğin ve bunlara güzel isim uydurduğum iki düşünür aklıma neden geliyor acaba...

3. laetitia

laetitia Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    adam haklı demiş acep kara kara düşünmekten hayatı çözmeye yönelmiş adam :D

4. Platodur

Platodur Forum Okuru

The School of Athens, "Atina Okulu" isimli yapıtından kullandığınız resim, Sokrates'e ait DEĞİLDİR. Resimdeki yaşlı figür, Plato'dur.

SOKRATES, Hanımı ve evlilik üzerine... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Evlilik Üzerine

Evlilik Üzerine

Evlilik Üzerine -Evlilik güvenle başlar neşe onun bir parçası ve sevgi onun kalbidir. -Bir evlilikte en önemli şey eşlerin Tanrı'ya inanmasıdır. İnançla her şey mümkündür. -Kendinize evliliğin tüm iyi niteliklerini hatırlatın ve kötü olanlarını düşünmemeye çalışın. -Karınıza güzel olduğunu söyleyin güzel olacaktır. Ona harika olduğunu söyleyin harika olacaktır. -Bir kadın ne kadar...
  2. evlilik üzerine...

evlilik üzerine...

Evlilik, sabahleyin üstünüz açık uyandığınızda, "yorganı hep üstüne çekiyor" diye kızmak değil, "iyi, gece üşümeden uyuyabilmiş" diye sevinebilmektir. Eşinizin de "eyvah, o üşümüş" diye üzülebilmesidir. Evlilik, birlikte oyun oynamaktır. Ama birbirine oyun oynamak değil. Evlilik, dostlar gittiğinde elinizde kalan yegan...e şeydir. Evlenince dostlar zaten...
  3. Hayat, Aşk ve Evlilik Üzerine Bir Kızılderili Söylemi

Hayat, Aşk ve Evlilik Üzerine Bir Kızılderili Söylemi

Cherokee kabilesinin yaslilarindan biri hayat, ask ve evlilik uzerine konusurken sunlari soyluyor: "Icimizde iki kurt var ve bunlarin arasinda da korkunc bir savaş.'''' Kurtlardan biri; korkuyu, ofkeyi, kiskancligi, pismanligi, acgozlulugu, kibiri, kendine acimayi, kuskunlugu, asagilik duygusunu, yalanlari, ustunluk taslamayi ve benciligi temsil ediyor. Digeri ise; zevki, huzuru,...
  4. Evlilik Nasihati - Gelin Hanim icin

Evlilik Nasihati - Gelin Hanim icin

Evlilik, Evlilik Nasihati, Evlilik nasihatleri, Evlilik Sözleri, Evlilik nasihatlar SEVGILI GELIN HANIM 1. Beyine hoslanacagi isim ve sifatlarla hitap et! 2. Onun sevdigi yemekleri güzel yap ki, evini özlesin. 3. Beyin evden çikarken onu ugurla; aksam döndügünde güler yüzle karsila! 4. En çok güzel görünmen gereken kisinin beyin oldugunu bil! 5. Iffetini ve hayani...
  5. evlilikte yük kimin üzerinde

evlilikte yük kimin üzerinde

merhabalar benim sorum şu şekilde olacak size göre evlilikte yük kimin üzerinde kadınınmı erkeğinmi biz eşimle sürekli bu konuyu tartışırız iki çocuğum var ve evhanımıyım o benim yaptığım işleri basit görüyor ve önemsemiyor benim yüküm ağır diyor oysa bana göre en ağır işçi ev kadınları gecesi gündüzü tatili yok ona göre o bana göre ben haklıyım size göre durum nasıl peki sizcce yük ve...

Sayfayı Paylaş