gebe
  1. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38

Sokratin Konusma Testi

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında esena tarafından paylaşıldı.

Bir gün bir tanidik büyük filozafa rastladi ve dedi ki, "Arkadasinla ilgili ne duydugumu biliyor musun ?"
    Bir dakika bekle diye cevap verdi Sokrat. Bana birsey söylemeden evvel senin kücük bir testten gecmeni istiyorum Buna Üçlü Filtre Testi deniyor.

"Üçlü Filtre?"

"Dogru, " diye devam etti Sokrat. Benimle arkadasim hakkinda konusmaya baslamadan önce, bir süre durup ne söyleyecegini filtre etmek, iyi bir fikir olabilir. Bu ona 3 filtre testi dememin sebebi.

Birinci filtre "Gercek Filtresi" Bana birazdan söyleyecegin seyin tam anlamiyla gercek oldugundan emin misin?"

"Hayir," dedi adam " Aslinda bunu sadece duydum ve ....

"Tamam," dedi Sokrat Öyleyse, sen bunun gercekten dogru olup olmadigini bilmiyorsun. Simdi ikinci filtreyi deneyelim, " Iyilik Filtresini."

Arkadasim hakkinda bana söylemek üzere oldugun sey iyi birsey mi ?

"Hayir, tam tersi..."

"Öyleyse, "diye devam etti Sokrat. Onun hakkinda bana kötü bir sey söylemek istiyorsun ve bunun dogru oldugundan emin degilsin.Fakat yinede testi gecebilirsin,cünkü geriye bir filtre daha kaldi. " Ise yararlilik filtresi."

Bana arkadasim hakkinda söyleyecegin sey benim isime yarar mi ?

"Hayir", gercekten degil.

"Iyi" diye tamamladi Sokrat; Eger ,bana söyleyecegin sey dogru degilse,iyi degilse ve ise yarar, faydali degilse bana niye söyleyesin ki ?

Bu Sokratin iyi bir filozof olmasinin ve büyük itibar, saygi görmesinin sebebiydi.

Sokratin Konusma Testi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Konusma Testi...

Konusma Testi...

Sokratın konuşma test'i Bir gün bir tanıdık büyük filozafa rastladı ve dedi ki, "Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun ?" Bir dakika bekle diye cevap verdi Sokrat. Bana birşey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum... Buna Üçlü Filtre Testi deniyor. " Üçlü Filtre ?" " Dogru, " diye devam etti Sokrat. Benimle arkadaşım hakkında...
  2. Tabu konusmalar

Tabu konusmalar

Kelime: makas -böyle delikleri var parmagini içine sokuyosun sonra oynatiyosun uçlari uzun hareket ediyo -o ne ya (uzun süre anlattiktan sonra) -lan gerizekali 2 deligi var onun içine parmak sokuyon hareket ediyo -burun - ? -karistirinca oluyo ööle -salak ucu uzun mu !!???? Kelime: kapak kizi -klozetin neyi olur? -kapagi ii -oglanin tersi?? -kiz aa ... (heyecanlanir) .. aa .....
  3. Süper bir konusma icin

Süper bir konusma icin

1- Erken başlayınBir konuşma yapmak zorundaysanız, daha sonra değil, hemen işe başlayın. Hazırlanmak için ne kadar çok zamanınız olursa, kendinizden o kadar emin olursunuz. 2- Dinleyicilerinizi tanıyın KİME konuşacağınız hakkında bulabildiğiniz kadar bilgi edinin. Dinleyicilerinizin ortak özellikleri nelerdir? Eğitim düzeyleri nasıldır? Bu tür sorulara ne kadar çok yanıt bulabilirseniz,...
  4. Buda thy konusmaları

Buda thy konusmaları

Yolcu: Diyarbakır kaç para? THY: 58 milyon 500 bin, indirim belgeniz varsa 32 milyon. Yolcu: İndirim belgesi kaç para? Yolcu: Trabzon'dan İstanbul'a kaç saat acaba? THY: Beklemeye alan görevli 'Bir saniye efendim...' Yolcu: Sağolun iyi akşamlar. Yolcu: Kars'a yer var mı? THY: Maalesef yok efendim. Yolcu: Arada bir yerde falan yok mu, askeriz de. THY: İndirim belgeniz var mı?...
  5. Sokratın Konuşma Testi  (Bu Yazıyı Okuyun)

Sokratın Konuşma Testi (Bu Yazıyı Okuyun)

konuşma testi konuşma testleri birinin arkasından konuşmak İnsan kendini tutamıyor bazı zamanlar.. Konuşuyor birinin arkasından.. Bu bazen sinirden olabiliyor ama çoğu bizim dedikodu dediğimiz şey oluyor. Bazıları vardır.. Birinin hakkında bişeyler duymayıversin,o gece karnına sancılar girer ve ertesi sabah bütün mahalleliye çay içmeye gider.. Söylemelidir çünkü o kişinin hakkında...

Sayfayı Paylaş