gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Son Kullanma Tarihi Geçen Yoğurt Tüketilebilir!

Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

yoğurdun ömrü ne kadar, yoğurdun son kullanma tarihi, yoğurt ne kadar dayanır
    Sevgili melekler, daha önce de okududuğum bir makalede karşılaştığım ve hatta denediğim bir olaydan bahsetmek istiyorum sizlere. Aynı tür bir makaleye az önce rastladım ve sizlerle paylaşmak istiyorum. Normalde marketten alışveriş yaparken neye dikkat ederiz? Gıdaların son kullanma tarihlerine değil mi? Yapılan araştırmalar bazı gıda maddelerinin son kullanma tarihlerinin sağlık açısından değil lezzet açısından konduğunu gösteriyor. Mesela yoğurt. Yoğurt aslında son kullanma tarihine kadar değil 6 ay kadar buzdolabında saklanıp tüketilebiliyor. Tabiki buradan o yoğurdun içine ne kattıklarıyla ilgli soru işaretleri akıllara gelebiliyor ve ben bu noktada tabiki ev yapımı yoğurt tavsiye ediyorum ama hazır yoğurt alıp son kullanma tarihi geçmiş diye bir kova yoğurdu atmamak gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Ben de denedim (6 aylık bir yoğurdu değil tabi :D:D ) ve son kullanma tarihi geçmiş yoğurt yedim, hiçbirşey olmadı. İşte bugün okuduğum makelenin detayları...

market.jpg

Tarihi geçmiş birçok gıdanın yenebilir olduğuna dair bir rapor hazırlayan Doğal Gıdaları Savunma Konseyi (NRDC) gıda uzmanı Dana Gunders, bazı son kullanma tarihlerinin sağlık için değil, tat açısından önem taşıdığını söylüyor. ABD’nin Boston kentinde iş adamı Doug Rauch, önümüzdeki yıl başlarında sadece tarihi geçmiş yiyecekler satan bir süpermarket ile bir restoran açacağını açıkladı. Peki burada ne tür yiyecekler satılabilir?

BBC Türkçe’de yer alan habere göre “Tortilla cipslerini son kullanma tarihinden bir ay sonra da yeseniz, sizi hasta etmez.” diyor Gunders. “Ama tadı biraz bayat gelebilir.” Bunları yağlayıp fırına sürerek yeniden çıtır hale getirebilirsiniz. Kapalı bir kapta saklayıp nemlenmesini önleyerek daha fazla dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Yoğurdun asıl ömrü daha uzun. Gunders, yoğurdun ömrünün de altı haftadan fazla olduğunu ve üzerinde oluşan küf tabakasının atılarak yenilebileceğini söylüyor. “Ben son kullanma tarihinin üzerinden aylar geçmiş yoğurtlar yiyorum; şimdiye kadar hiçbir sorunla karşılaşmadım.” Gunders, çikolatanın da oldukça dayanıklı olduğunu belirtiyor. Çikolatanın hava ile teması sonucunda üzerinde oluşabilecek beyaz tabakanın küf olmadığını, eriyip yüzeye çıkan zararsız yağ olduğunu belirtiyor.

Yumurtaların da gereğinden çok daha erken çöpe atılmasından şikayet eden Gunders, yumurtanın 3-5 hafta tazeliğini koruyabileceğini ifade ediyor. Ancak Minnesota Üniversitesi’nde gıda bilimi profesörü Ted Labuza, Salmonella bakterisinin ürememesi için yumurtaların 5 santigrat derecenin altında saklanmasını tavsiye ediyor. Bozulan sütün kötü koku ve tat ile kendisini belli edeceğini ifade eden Labuza, sütün oda sıcaklığında saklanmaması, havadaki mikropların sütü bozacağını, bu nedenle derhal kapağının kapatılıp 2 derece civarında, buzdolabında saklanması gerektiğini söylüyor.

-mahpeyker- bunu beğendi.
  2. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    960
    Ödül Puanları:
    113
    Vallahi öyle standart yapılan satılan ürünler ülker sütaş vs belki yenilmeyebilir ama bizim aldığımız köylü pazarındaki koyun yoğurdunu özellikle bekletiyoruz 10 küsür gün kalsın dolapta aynı tatta :) Tamam biraz ekşimesinide bekliyoruz sonra onu böyle bol buzlu az tuzlu güzel bir ayran yapıyoruz varya artı bizede bişi olmuyor :D:D
    Bu arada ayranında ekşisi makbul demedi demeyin :D:D

3. kapciasli

kapciasli Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Bence de ev yoğurdu birinci sırada ama bazen mecbur kalıyoruz hazır yoğurt almaya, ben de şimdiye kadar hiç küflenmiş yoğurt görmedim :)

Son Kullanma Tarihi Geçen Yoğurt Tüketilebilir! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Tarihe Geçen Kadınlar ...  1

Tarihe Geçen Kadınlar ... 1

Mary Wollstonecraft DÖNEMİNDEKİ ÖNEMLİ OLAYLAR (1843-1927) 1849 Elizabeth Blackwell Birleşik Devletler'in ilk kadın doktoru olur. 1864 Zürih Üniversitesi Petersburg'dan gelen bazı hanımların tıp öğrenimi görmelerine izin verir. 1867 Zürih'te, ilk kez bir kadına tıp doktoru diploması verilir: Rus Nataşa Suslova. 1872 Alman anatomi profesörü von Bischoff, kadınların ruhsal ve...
  2. Tarihe Geçen Kadınlar ...  3

Tarihe Geçen Kadınlar ... 3

Mathilde Franziska Anneke DÖNEMİNDEKİ ÖNEMLİ OLAYLAR (1817-1884) 1794 Prusya'da, boşanmanın kanuni esaslara bağlandığı Genel Eyalet Hukuku yürürlüğe girer. 1797 Annette von Droste-Hülshoff un doğum yılı. 1833 Leipzig'de ilk kadın öğretmenler seminerinin kurucusu Auguste Schmidt'in doğum yılı. 1833 Üniversite öğrencileri Frankfurt/Main'daki Merkez Karakolu'na saldırırlar. 1847 Mathilde...
  3. Kremlerin son kullanma tarihlerine dikkat edin

Kremlerin son kullanma tarihlerine dikkat edin

Ambalajların üzerindeki son kullanma tarihleri açılmamış ürünler için geçerlidir. Kullanmaya başladığınız kremlerin ka*paklarını dikkatlice kapatmayı ve ürünü üç ay içinde tüketmeyi ihmal etmeyin, özellikle de oda sıcaklığında saklıyorsanız. Çün*kü ortam ne kadar sıcaksa bakterilerin oluşma riski de o kadar fazladır. Doğal kozmetikler de ise risk oranı daha da artar. Ken*di imalatınız olan...
  4. hayatın son kullanma tarihi varmı?

hayatın son kullanma tarihi varmı?

Hepimizin yaşadıklarımıza dair pişmanlıkları vardır. İtiraf ettiğimizde çok geç kaldığımız. "Keşke" dediğimizde, "keşke" demenin bile vaktinin geçtiği zamanlarımız. Bir anlık öfkeyle söylenen sözlerimiz. Başkalarına danışarak aldığımız kararlar, bunun neticesinde yanlışlıklarımız vardır. Daha sonra hata yapıldığı bilindiği halde, geriye dönemediğimiz için sancılarımız....
  5. Makyaj Malzemelerinin Son Kullanma Tarihleri!

Makyaj Malzemelerinin Son Kullanma Tarihleri!

makyaj malzemelerinin raf ömrü, makyaj malzemeleri ne kadar dayanır, makyaj malzemeleri Sevgili melekler, kimi zaman kadınlar çok para vererek aldıkları ya da zor bulabildikleri makyaj malzemelerini uzun süre kullanmaya devam edebilirler. Oysa herşeyin olduğu gibi kozmetik malzemelerinin de bir son kullanma tarihi var. Üstelik olması gerektiğinden daha uzun süreli kullanılan kozmetikler,...

Sayfayı Paylaş