gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

sorumluluk duygusu çocuğa nasıl verilmeli

Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

sorumluluk nasıl gelişir Sorumluluk bireyin yas,cinsiyet ve gelisim düzeyine uygun olarak yüklendigi yüklenmek zorunda oldugu görevleri yerine getirmesidir.Bu duygu erken çocukluk devrelerinden itibaren çocukta gelisir. Iki buçuk yasindan itibaren,çocugun döküp saçacagini bile bile ona kendi basina yemek yeme firsat tanima,döktügü oyuncaklarini toplamasini bekleme,kendi odasi ve yatagini kabullenmesini saglama sorumluluk alma sürecinde çocugu cesaretlendirir ve olumlu yol kat etmesini saglar.Böylece çocuk kendini yöneteceginden güven duygusunu kazanir.Aile içi iletisim -etkilesim sonucunda çocukta "ben degerliyim"ya da "ben degersizim" DUYGUSU GELISIR.Çocugun kendini önemli hissetmesi onun kisilik gelisimi veya sosyal iliskileri açisindan önemlidir.Çocugun kendini degerli olarak görmesi,öncelimle yakin çevresinden kabul görmesine baglidir.Bunun içinse çocuga uygulama firsati taninmalidir.Dilendigince giyinen,giysisini seçen ,istedigi resmi yapan,yemegini baskisiz yiyen,hareketlerine kati sinirlar getirilmeyen,kisiligine saygi gösterildigini gören ve kendini özgürce ifade eden çocuk "ben degerliyim"diye düsünür.Bu da onu basarilara ve yeni atilimlara,dolayisiyla sorumluluk almaya yönlendirir.Çocuga kendine yetmeyi ve kendini yönetmeyi ögretmek gerekir.Ona özgür bir ortam hazirlamali,ayaklari üzerinde durmayi,kendi kanatlariyla uçmayi ögretmelidir..Çocugun yasina ve gelisim düzeyine uygun sorumluluklar verilip,basarmasi için desteklenmelidir.Secim yapmasi engellenmelidir.Sorumluluk alanlarinda çocugun çabalarina saygi gösterip kendi basina düsünüp sorunlari çözmesi saglanmalidir.

sorumluluk duygusu çocuğa nasıl verilmeli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çocuğa nezaket eğitimi nasıl verilmeli?

Çocuğa nezaket eğitimi nasıl verilmeli?

Çocuğa nezaket eğitimi nasıl verilmeli? Çocuğa zorlamadan kazandırılan nezaket kuralları, toplum tarafından onay görür. Onay gören çocuğun aidiyet duygusu artar, özgüven duygusu gelişir. Çocuğa nezaket eğitimi nasıl verilmeli? Abdullah Purtaş / Psikolojik Danışman Toplum hayatında insan ilişkileri önemli bir yer tutar. Nezaketi, inceliği, tabiatının bir gereği haline getiren;...
  2. Çocuklara Güven Duygusu Nasıl Verilmelidir?

Çocuklara Güven Duygusu Nasıl Verilmelidir?

Güven duygusu yeterli olmadan başarılara imza atabilmek öyle kolay bir şey değildir. Çocuklar ve gençler henüz yetişkin değillerdir. Psikososyal yönden erginliğe ve olgunluğa ulaşmış değillerdir. O, adı üzerinde çocuktur. Çocuk ile yetişkinlik arasında bir konumdadır. Bir erişkine çocuk denilse bu yerine göre hakaret kabul edilebilir. Çünkü çocuk tabii ki olgunlaşmamış, gelişmesi devam etmekte...
  3. Çocuğun Kendisine Güven Duygusu ve Sorumluluk Kazandırma

Çocuğun Kendisine Güven Duygusu ve Sorumluluk Kazandırma

çocuk ve yardımlaşma duygusu çocuğa sorumluluk kazandırma sorumluluk ile ilgili şiir sorumlulukla ilgili şiir sorumlulukla şiirler 1. Çocuğunuzu sevdiğinizi, onun sizin için önemli olduğunu belirtiniz. 2. Çocuğa inanınız ve güveniniz, çocuktan iyi şeyler beklerseniz iyi şeyler görürsünüz. 3. Çocuğun size yardım etmek veya kendi başına iş yapmak için gösterdiği ilk belirtileri gözden...
  4. Kötü Haber Çocuklara Nasıl Verilmeli ?

Kötü Haber Çocuklara Nasıl Verilmeli ?

kötü haber, nasıl verilir, nasıl davranılmalı, konuşma şekli, psikoloji, kötü haberi çocuklara nasıl vermeliyiz diyorsanız yazımıza buyrun arkadaşlar. Yaşamının bir bölümünde herkes sevinçlerin yanında üzüntü de yaşıyor. Sevinçli bir haberi vermekte kimse zorlanmıyor ama üzüncü haber vermek pek o derece kolay olmuyor. Uzmanlar özellikle kötü haberi çocuklara vermek için çok daha...
  5. Çocuklara Sorumluluk Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Çocuklara Sorumluluk Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

çocuklara sorumluluk kazandırma,çocuklara sorumluluk nasıl verilir,sorumluluk sahibi çocuklar yetiştirmek için ne yapmalıyız Okulların açılmasıyla birlikte, çocuğa ani sorumluluk yüklemesi de başlamış bulunmaktadır. Okul zamanına kadar bir kısım sorumlulukları almamış çocuklar, bu dönemde çok zorlanabilirler. Okuldan geldiğinde; çantasını ve kıyafetlerini düzenli yerine koymak, ödevleri...

Sayfayı Paylaş