sorumluluk duygusu çocuğa nasıl verilmeli

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
sorumluluk duygusu çocuğa nasıl verilmeli
sorumluluk nasıl gelişir
Sorumluluk bireyin yas,cinsiyet ve gelisim düzeyine uygun olarak yüklendigi yüklenmek zorunda oldugu görevleri yerine getirmesidir.Bu duygu erken çocukluk devrelerinden itibaren çocukta gelisir. Iki buçuk yasindan itibaren,çocugun döküp saçacagini bile bile ona kendi basina yemek yeme firsat tanima,döktügü oyuncaklarini toplamasini bekleme,kendi odasi ve yatagini kabullenmesini saglama sorumluluk alma sürecinde çocugu cesaretlendirir ve olumlu yol kat etmesini saglar.Böylece çocuk kendini yöneteceginden güven duygusunu kazanir.Aile içi iletisim -etkilesim sonucunda çocukta "ben degerliyim"ya da "ben degersizim" DUYGUSU GELISIR.Çocugun kendini önemli hissetmesi onun kisilik gelisimi veya sosyal iliskileri açisindan önemlidir.Çocugun kendini degerli olarak görmesi,öncelimle yakin çevresinden kabul görmesine baglidir.Bunun içinse çocuga uygulama firsati taninmalidir.Dilendigince giyinen,giysisini seçen ,istedigi resmi yapan,yemegini baskisiz yiyen,hareketlerine kati sinirlar getirilmeyen,kisiligine saygi gösterildigini gören ve kendini özgürce ifade eden çocuk "ben degerliyim"diye düsünür.Bu da onu basarilara ve yeni atilimlara,dolayisiyla sorumluluk almaya yönlendirir.Çocuga kendine yetmeyi ve kendini yönetmeyi ögretmek gerekir.Ona özgür bir ortam hazirlamali,ayaklari üzerinde durmayi,kendi kanatlariyla uçmayi ögretmelidir..Çocugun yasina ve gelisim düzeyine uygun sorumluluklar verilip,basarmasi için desteklenmelidir.Secim yapmasi engellenmelidir.Sorumluluk alanlarinda çocugun çabalarina saygi gösterip kendi basina düsünüp sorunlari çözmesi saglanmalidir.

Geri