gebe
  1. Lamazi

Lamazi Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    27
    Ödül Puanları:
    0

Sosyetik çocuk yetiştirmek istemiyorum

Konu, 'Magazin' kısmında Lamazi tarafından paylaşıldı.

demet kutluayın oğlu demet kutluay çocukları kutluayın çocukları kutluay ve çoçukları Kesinlikle doğru demet kutluaya katılıyor ve düşüncelerinden dolayıda kutluyorum:D

Ünlü isimler erken yaşta yabancı dadılarla yabancı dil öğretilen çocuklar hakkında ne düşünüyorlar işte yanıtı..

Kızı İrem 2.5 yaşına giren, oğlu Ömer de 5.5 aylık olan Demet Kutluay, geçtiğimiz günlerde çocukların yabancı dadıyla büyümeleri ve küçükken İngilizce öğrenmeleri konusunda bir tartışma başlattı. "Bazı bebeklere çok erken yaşta İngilizce öğretiliyor. Bence bu görgüsüzlük... Çocuklarımı yabancı dadıyla büyütmeyeceğim ve küçük yaşta İngilizce öğrenmelerini de istemiyorum. Önce kendi dillerini öğrensinler. Okul çağına gelince de, İngilizce öğrenirler. Sosyetik çocuk yetiştirmek istemiyorum" diyen Kutluay'a, iki ünlü anne Ebru Şallı ve Sema Şimşek destek verdi. 9 aylık oğlu olan Yüksel Ak ise, çocukların küçük yaşta İngilizce öğrenmeleri gerektiğini savundu.

Ebru Şallı
    Çocukların çok küçük yaşta İngilizce öğrenmesini doğru bulmuyorum. Çünkü bu sefer ikilem yaşıyorlar. Önce ana dillerini iyi konuşmaları gerek! Zaten artık çocuklar zeki. Okulda sorun yaşamadan hemen İngilizce'yi öğrenebiliyorlar. Zaten yabancı dadıyla büyütmenin sebebi de çocukların sıfırdan İngilizce öğrenmesi. Bunu önce ben de düşündüm ama doğru olmadığına karar verdim. Küçük yaşta İngilizce öğrenme telaşına girmemek gerekiyor.

Sema Şimşek
    Biz yabancı dadı tercih etmedik, dadımız Türk. Yaptığım araştırmalar sonucunda dil eğitiminin üç yaşından sonra başlaması gerektiğini öğrendim. Çünkü bazı çocukların üç yaşına kadar yabancı bir dil öğrenmeleri kendi dillerini tam konuşamamalarına sebep oluyormuş. Bu yüzden de biraz daha büyüdükten sonra Rüzgar'ı yabancı dil eğitimi veren bir yuvaya verebilirim. Beyin o yaşlarda taze olduğu için her şeyi çabuk öğrenebiliyorlar. Böylece bilgiler bilinçaltına yerleşiyor ve okul dönemlerinde daha çabuk İngilizce konuşabilir.

Yüksel Ak
    Ben Demet gibi düşünmüyorum. Çocuklara küçük yaşta İngilizce öğretilmesini doğru buluyorum. Biz de önümüzdeki yıllarda çocuğumuzun İngilizce öğrenmesini istiyoruz. Ama çocuğumu dadıyla büyütmüyorum, ona kendim bakıyorum. Ama benim için zaten önemli olan dadının yabancı ya da olmaması değil; insan olmasıdır.

Yabancı dadılarla İngilizce eğitimi karmaşa yaratır!
    Gökçe Günbey Çocuk Doktoru ve Hastalıkları Uzmanı
    Çocuklar öncelikle kendi dillerini öğrenmeli! Aileler daha bir yaşından itibaren dil öğretmeye çalışıyor. Bu çok uygun değil. Çocukların kendi dillerini öğrendikten sonra bu eğitimi almaları gerekir. Çünkü üç yaşına kadar cümle kurmaya başlıyorlar. Bu nedenle de üç yaşından sonra ikinci bir dil öğretilebilir. Öte yandan o yaşlarda beyin gelişimi çok daha hızlı oluyor. Çocuk erişkinlere göre çok daha hızlı dil öğrenebiliyor. Bazen anne babadan biri yabancı olduğunda evde iki dil birden konuşuluyor. O zaman çocuk iki-üç yaşına gelmesine rağmen hâlâ cümle kuramıyor. Dolayısıyla üç yaş öncesi böyle bir eğitime başlamak çocukta kavram karmaşasına sebep oluyor. Çocuk kendi dilini tamamen öğrendikten sonra, oyun ortamında ve yavaş yavaş ikinci bir dil öğretilmeli... Bazı durumlarda anne doğumun ardından çalışmaya başladığında yabancı bir dadı tutmayı tercih ediyor. Ancak onlar Türkçe'yi tam olarak konuşamadıkları için ya çocukla hiç konuşmamayı tercih ediyor ya da kendi dillerinde konuşuyor. Bu da çocuğun aklını karşıştırıyor. O nedenle yabancı dadı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çocukları Türk dadılarla büyütmek çok daha mantıklı...

Doç. Dr. Nurettin Onur Kutlu
    Ben küçük çocuklara erken dönemde birkaç dil öğretmenin kesinlikle doğru olduğunu düşünmüyorum. Çocukların öncelikli olarak kendi ana dillerini öğrenmesini tavsiye ediyorum. Bu zamana kadar okuduğum kitaplar ve edindiğim tecrübeye göre çocukların dört yaşına kadar önce ana dillerini tam olarak öğrenmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bazen dört yaşından ufak çocuklara iki, hatta üç dil öğretmeye çalıştıklarını görüyorum. Ancak bu kez de çocuklar ana dillerini konuşurken çok ciddi problemler yaşayabiliyorlar.

Sosyetik çocuk yetiştirmek istemiyorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ikiz çocuk yetiştirmek!

ikiz çocuk yetiştirmek!

ikiz çocuk yetiştirmek ikiz odaları çocuk yetiştirme çocuklar bebek yetiştirmek İkizleri kesinlikle tek bir birey olarak düşünmemeli ve buna göre davranmamalıyız. Onların ayrı ayrı birer birey olduğunu kabul etmeli onlara da bunu kabul ettirmeliyiz. Bunun için temelde basit ancak bireyselleşmeye yardımcı olacak aşağıdaki bir kaç küçük ama çok önemli bireyselleştirme önerilerine dikkat...
  2. çocuk yetiştirmek sanattır

çocuk yetiştirmek sanattır

"Öyle zordur ki çocuk yetiştirmek ömrünüzden ömür gider" diyen sözleri duyar gibiyim. Aslında sandığınız kadar zor değil; sadece, gelin beraber çocuklarımızı anlamaya çalışalım... Bir çocuk, kabul edin veya etmeyin davranışların çoğunu ailesinden kapar. Eğer siz yalanın büyük bir suç olduğunu söylerken, aynı zamanda yalan söylediğiniz bir anınızı çocuğunuz yakalarsa onu kapacaktır....
  3. Mutlu Çocuklar Yetiştirmek İçin

Mutlu Çocuklar Yetiştirmek İçin

Çocuğunuza, ruhunu hayatı boyunca besleyecek "pozitif bakış açısı" kazandırın. Bu çocukları, kendinden emin, optimist ve başarılı yapıyor. İşte şu basit yolları deneyin... 1- Çocuğunuzla bire bir vakit geçirin. Onunla beraber yerde oturup yap boz yapın, mutfakta beraber omlet yapın, banyo yapmadan önce beraber yüzünüzü boyayın, parkta beraber kaydıraktan kayın. 2- Değer...
  4. Özgüven Sahibi Çocuk Yetiştirmek

Özgüven Sahibi Çocuk Yetiştirmek

özgüven anaokulu özgüven sahibi olmak çocuklarda güven eksikliği çocuklarda kendine güven eksikliği 6 yaş Tüm anne-babanın arzusu özgüven sahibi çocuk yetiştirmektir. Ancak çocuk öz güven sahibi olabilmesi için 6 yaşına kadar el becerisi, bilgi ve diğer bilmesi gerekenleri bilmelidir. Yani okula başladığı zaman bilmediği için güvenini kaybetmemelidir. Bilmesi gerekenler tabiiki ana okullarında...
  5. Çocuk Yetiştirmek Kolay mı ?

Çocuk Yetiştirmek Kolay mı ?

çocuk yetiştirmek, hakkında , bilgiler, nasıl çocuk yetiştirilir, anne ve babanın görevleri Çocuk yetiştirmek hiç te kolay değil özellikle bu devirde hem maddi açıdan hemde manevi. Bir bebeğiniz oldu ona bakmak ilk göreviniz bakmak derken para verip eline hadi evladım sana bakıyorum demek değildir. İlgi göstermektir, derdini dinlemektir, onunla üzülüp, sevilmektir. Anne-baba...

Sayfayı Paylaş