gebe
  1. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113

Söz Mekanı

Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

söz, söz mekanı, söz mekanı nasıl olmalıdır, söz ne demektir, söz nasıl olmalıdır, sözlenmek
    Söz en heyecan vericidi olaydır herşeye ilk adımdır meleklerim o gün mükemmel olmalıdır her şekilde.. [​IMG] Geleneksel olarak söz mekanı için kız tarafının evi seçilir. Önceden belirlenen bir günde damat tarafı sadece çekirdek aile olarak ya da bir kaç yakın akrabaları ile gelin adayının evine akşam saatlerinde gelirler. Söz için ev dekorasyonu ile ilgili özel bir tasarıma gidilmez. Evin olağan haliyle erkek tarafı karşılanır. Duruma göre gelin adayının bir kaç yakın akrabası da orada bulunabilir.

Damat tarafından bir aile büyüğü "Allahın emri ve peygamberin kavli" diyerek söze başlar. Gelinin babasından veya söz sahibi başka bir aile büyüğünden evliliğin ilk adımı olan kız istemeyi gerçekleştirir. Kız isteme merasimin sonucu çoğu durumda önceden bellidir. Bunun yanında bazı durumlarda şüpheye yer vermemek için zaman istenilebilir. Bu durum sonucun olumsuz olduğu anlamına gelmez.

Söz kesme sonrasında damat adayı gelin adayına söz yüzüğünü takdim eder ve yine bir aile büyüğü yüzüğü gelinin ve damadın parmağına takar.

Bu gecede gelin adayı olarak size büyük bir görev düşer. Bol köpüklü bir kahve yapıp misafirlere sunmanız beklenir.
    Damat adayına küçük bir şaka yapmak isterseniz kahvesine şeker yerine tuz koyabilirsiniz. Kahveyi içip içmemesinin damadın zorluklar karşısında sabrına bağlı olduğuna inanılır.
    Köpüklü Türk Kahvesi yapmak için :
    Cezveye kişi başına bir tatlı kaşığı kahve 2 kesme şeker ve kahveleri sunacağımız fincanla kişi sayısı kadar soğuk su koyun ve cezveyibir iki defa karıştırın. Kahvenin köpürmesine yakın ve köpürdükten sonra bir iki defa daha karıştırın. Köpüğü fincanlara paylaştırın ve tekrar köpürtme işlemi yapın. Bu işlemi bir kaç defa tekrarladıktan sonra kahveyi fincanlara eşit şekilde paylaştırın.
    Misafirlere ve damat adayına afiyet olsun :)

Söz Mekanı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Düğün Mekanı

Düğün Mekanı

düğün mekanları anadolu yakası anadolu yakası düğün mekanları avrupa istanbul avrupa yakasında yapılacak mekan Şimdi düğün mekanlarında hiçbir sınırlama yok. Oteller, şık restoranlar, geniş teraslar, sevimli bahçeler ve tabii tekneler. Siz yeter ki nasıl bir düğün istediğinize karar verin ve detaylara dikkat edin. Nasıl Bir Düğün? Nasıl bir düğün yapacağınız konusu, hem eşinizle hem de...
  2. Bilge'nin Mekanı

Bilge'nin Mekanı

Benim de bir köşem olsun da arkadaşlarım yanıma uğrasınlar dedim :) Herkese benden birer kahve... :pimpride8lr: Bir de çikolatalı pasta...
  3. Mekanın En'leri

Mekanın En'leri

Forumda size göre: En Yaramaz: En Tatlı: En Cazgır: En Muzip: En Geveze: En Sakin: En Bilimsel: En Canayakın: En Komik: En Ağırbaşlı: En Titiz: En Esprili: En Afacan: En Meraklı: En Hınzır: En Çılgın: En Manyak: En sevimli: üyeler kimler? Bir kişiyi birden fazla yere yazabilirsiniz. Lütfen objektif kriterlere göre değerlendirme yapınız; en manyağın ne objektif kriteri olacaksa :hhh:
  4. Melekler Mekanı

Melekler Mekanı

- Bir yaşam biçimi, - Büyük bir ailenin parçası olma mutluluğunu yaşayabildiğiniz yerin ismini ifade eden iki kelime, - Kadına dair her kavramın bir araya geldiği benzersiz mekan...
  5. melekler mekanı farkı ile duman senden daha güzel şarkı sözü

melekler mekanı farkı ile duman senden daha güzel şarkı sözü

Arkadaşlar bu ara bu şarkı dilimden düşmüyor çok süper. Her ne kadar duman grubunu çok sevmesemde belli başlı şarkılarını severim. Bu şarkı da onların arasına girdi. Sabahtan beri bu şarkıyı dinliyorum:D:D:D size de öneririm:) Kimseyi görmedim ben Senden daha güzel Kimseyi tanımadım ben Senden daha özel Kimselere de bakmadım Aklımdan geçer Kimseyi tanımadım ben Senden daha güzel Sana nerden...

Sayfayı Paylaş