gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

SSK işveren prim oranları 5 puan indirilecek

Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

2009 ssk primi 2009 ssk primi ne kadar prim oranları primleri işveren prim oranları Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, vergi ve SSK primi oranlarının iktisadi olarak kabul edilebilir oranlara düşürülmesinin bir zorunluluk olduğunu ve hükümet olarak bunu hedeflediklerini belirterek, bu çerçevede öncelikle, SSK işveren prim oranlarının 2008 yılında 5 puan indirileceğini ve indirimlere kademeli olarak devam edileceğini bildirdi.
    Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) aylık yayın organı İşveren Dergisine açıklamalarda bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, istihdam üzerindeki yüksek vergi ve sosyal güvenlik prim yüklerinin bir yandan istihdam artışını frenleyerek işsizlik sorununu beslediğini, diğer yandan da kayıtdışılığı teşvik ederek önemli gelir kayıplarına yol açtığını ifade etti.

Bu durumun iktisadi olaylara iktisadi bakış açısıyla yaklaşmanın ne kadar gerekli olduğunu ortaya koyduğunu belirten Çağlayan, şunları kaydetti:

''Eğer vergi ve sosyal güvenlik primi gibi alanlar sadece yüksek gelir elde etmeyi amaçlayan mali bir zihniyetle düzenlenirse, hem hedeflenen düzeyde gelir sağlanamaz hem de kayıtdışılık teşvik edilmiş olur. İçinde bulunduğumuz durum bunu açıkça yansıtmaktadır. Bu nedenle hükümet programında da belirtildiği gibi vergi ve SSK primi oranlarının iktisadi olarak kabul edilebilir oranlara düşürülmesi bir zorunluluktur ve biz de hükümet olarak bunu hedefliyoruz. Ancak, bu oranlar düşürüldüğünde, kayıtdışılığın da düşürülmesi gerekir. Çünkü, sözünü ettiğimiz oranların düşürülmesinin yol açacağı gelir kayıplarının, vergi ve prim tabanının genişletilerek karşılanması gerekir. Aksi takdirde oranların düşürülmesi durumunda doğacak gelir kayıplarının borçlanmayla finanse edilmesinin reel ekonomi üzerindeki etkileri olumsuz olacaktır.'' Vergi ve SSK primi oranlarının iktisadi olarak kabul edilebilir oranlara düşürülmesini hükümet olarak hedeflediklerini kaydeden Çağlayan, bu çerçevede, öncelikle SSK işveren prim oranının 2008 yılında 5 puan indirileceğini ve indirimlere kademeli olarak devam edileceğini bildirdi.

Çağlayan, ''Ayrıca gelir vergisi oranlarında da indirimler yapılacaktır. Kişisel olarak kıdem tazminatı uygulamasında da bazı reformlara gitmek gerektiğini düşünüyorum. Ancak, çalışma hayatını ilgilendiren konularda sosyal kesimler arasında bir uzlaşmanın sağlanması gerekmektedir'' dedi.

Özürlü istihdamında SSK primlerinin devlet tarafından ödenmesinin hükümet programına alındığını ifade eden Sanayi ve Ticaret Bakanı, özürlü vatandaşlar dışındaki zorunlu istihdamın mantığını serbest piyasa ekonomisinin mantığı ile bağdaştırmanın güç olduğunu belirtti.

kaynak

SSK işveren prim oranları 5 puan indirilecek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İşverenin prim borcu 43.5 milyar YTL

İşverenin prim borcu 43.5 milyar YTL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının 43 milyar 0 milyon YTL olduğunu açıkladı. Çelik, 898 bin 795 işverenin 10 milyar 874 milyon YTL SSK prim borcu; 1479 sayılı yasa kapsamındaki Bağ-Kur’luların 25 milyar 933 milyon YTL, 2926 kapsamındaki Bağ-Kur’luların da 6 milyar 722 milyon YTL prim borcu bulunduğunu bildirdi. Çelik’in, CHP Ankara Milletvekili...
  2. Tc Kimlik No İle Ssk Prim Sorgulama

Tc Kimlik No İle Ssk Prim Sorgulama

Tc Kimlik No İle Ssk Prim Sorgusu, Tc Kimlik No İle Ssk Prim Öğrenme Ssk Prim Sorgulama Tc Kimlik No İle TC Kimlik No ile Online SSK Sorgulama işlemlerinizi aşağıda verilen bağlantıdan kolayca yapabilirsiniz; Tc Kimlik No İle Ssk Prim Sorgulama İçin BURAYA TIKLAYIN
  3. Şifresiz ssk prim sorgulama

Şifresiz ssk prim sorgulama

ŞİFRESİZ SSK PRİMİ ÖĞRENME Sosyal Sigortalar Kurumu, teknolojik anlamdaki gelişmelere en fazla ayak uyduran Devlet kurumlarının başında gelmekte. Özellikle değiştirilen ve geliştirilen sistemler sayesinde artık sisler SSK SORGULAMA işlemlerinizin tamamını kısa süre zarfında yapabiliyorsunuz. Yeni yapılan bu sistemdeki basitlik özellikle sigortalı olarak çalışan işçilerin inanılmaz yararına...
  4. Ssk prim günümü öğrenmek istiyorum

Ssk prim günümü öğrenmek istiyorum

Ssk hizmet prim gün sayısını prim gün sayımı kaç günüm olduğumu öğrenmek istiyorum. Merhabalar ben Derya Küpheli, bugüne kadar çok değişik işyerlerinde sigortalı olarak çalıştım. Önceki çalıştığım işyerlerinde teknoloji bu kadar iyi değildi ve kim kaç gün göstermiş bilemiyorduk. Tabiki üzerinden baya bi zaman geçti. Şimdi takip etmeye sizin gibi siteler sayesinde çalışıyoruz. Şimdi ben SSK...
  5. 2013 ssk bağkur prim affı çıktı

2013 ssk bağkur prim affı çıktı

Sosyal güvenlik kurumu primlerine ve bağkur primlerine büyük af çıkıyor. Sizlere sitemiz sgk.net üzerinden bu tür haberleri özellikle seçime az zaman kala af çıkacak yorumları ile yazmıştık. Nihayet bununla alakalı habarler çıkmaya başladı bile bakın af durumu hakkında yapılan haberler ve detaylarında neler yazıyor. Milyonlarca kişinin gözü kulağı sosyal güvenlik ile ilgili radikal adımlar...

Sayfayı Paylaş