gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Steteskopu niçin kullanırız

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Steteskopu niçin kullanırız neden kullanırız ne işimize yarar ve nasıl yarar bu konuda bilgi rica ediyorum:)

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Merhaba... Vücut içinde oluşan sesleri dinlemek için kullanılan tıbbi bir cihazdır. Stetoskop genelde üç ana kısımdan meydana gelir;

Diyafram,
    Tüp (elastik boru şeklinde)
    Kulaklık

Bazı stetoskoplarda ayrıca çan denilen ve alçak perdeden sesleri yükseltmeye yarayan bir kısım da bulunur. Diyafram, stetoskobun tüp kısmının ucunda bulunan ve dinlenmek istenen bölgeye değdirilen yassı koni şeklinde bir parçadır. Bu parçanın içinde ortamdan yalıtılmış bir zar vardır. Yüzeydeki sesle titreyen zar konik parça içindeki havaya basınç uygular ve bu basınç tüp içinden kulaklığa kadar ulaşır ve uygun yapıdaki kulaklık parçaları, sesi kulak içine yayar. Basit bir mantıkla çalışan stetoskop, bir nevi mekanik yükselticidir.

Stetoskopla en çok dinlenen sesler şunlardır;

Kalbin atışı
    Akciğerlerin çıkardığı sesler
    Bağırsaklarda ve midede ortaya çıkan sesler
    Nabız

Ayrıca kan basıncını ölçmek için de kullanılır.

Stetoskop ile vücuttaki sesleri dinleme işine oskültasyon (auscultation) denir. Oskültasyon, tecrübe gerektiren bir teşhis yöntemidir. Stetoskop ile kulağa ulaşan sesin normal olup olmadığını anlamak, eğitim ve deneyim gerektirir. Mesela kalpten yayılan birçok ses vardır ve bu seslerin bazısı insandan insana farklılık gösterebilir.

kaynak:vikipedi

Steteskopu niçin kullanırız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gebelikte Kozmetik Kullanırken Dikkat!

Gebelikte Kozmetik Kullanırken Dikkat!

Gebelikte Kozmetik Kullanırken Dikkat! Hamile kadınların en büyük sıkıntıları; ilaç, ışın, kimyasal maddeler ve deri yoluyla maruz kaldıkları maddelerin zararlarıdır. Bu kimyasal maddeler; solunum yoluyla, ağız yoluyla veya tensel temas ile alınabilirler. Bazı maddeler anne karnındaki bebeğin ( fetus) gelişimini olumsuz etkileyeceği gibi bazı maddelerinde hiçbir yan etkisi olmadığı deneylerle...
  2. İlk steteskop

İlk steteskop

steteskop tarihçesi steteskopun tarihçesi steteskopu kim icat etti steteskopu kim buldu 1816’ da Rene Laennec, Paris sokaklarında dolaşırken, oyun oynayan iki çocuğun, birbirlerinin göğsünü ellerindeki tahta borularla dinlemekte olduğunu fark etti. Daha sonra Laennec, bir kağıdı rulo yaparak ucuna bir ip bağladı ve bir başkasının göğsünü dinlemeyi başardı. Bu alete Yunanca “göğüs” anlamına...
  3. Cem Yılmaz oy kullanırsa

Cem Yılmaz oy kullanırsa

ünlü şovmen Cem yılmaz oy vermeye giderde olay olamzmı.... yine muzipti ehr zamanki gibi...... 'ZENCİ ADAY OLSAYDI VERİRDİM!' ÜNLÜ ŞOVMEN CEM YILMAZ OY KULLANIRKEN ETRAFINDAKİLERİ GÜLMEKTEN KIRDI GEÇİRDİ.. Mührü elini alan şovmen 'Zenci bir aday olsaydı oyumu ona verirdim' dedi Ünlü şovmen Cem Yılmaz oyunu Levent Lütfi Banat İlköğretim Okulu'nda kullandı. 2 saat sıra bekleyen Cem Yılmaz,...
  4. Parfüm kullanırken

Parfüm kullanırken

parfüm parfüm kullanmanın incelikleri, detayları ve dahası burada arkadaşlar. Parfüm kullanırken, nelere dikkat etmeli, nasıl ve ne çeşit bir parfüm kullanmalı; buyrun bu makalemizde, bu konuya dair bilgiler edinelim hepbirlikte Melek'lerim:) Çeşitli markaların piyasaya sürdükleri birbirinden çekici kokular arasından seçim yapmaya çalışmak, parfüm kullanıcılarını zor durumda bırakıyor....
  5. Eski koca çocuğu kullanırsa

Eski koca çocuğu kullanırsa

boşanan eşler boşanan kadınlar Merhaba Gökhan Bey... Ben bu konuyu kuzenimin adına açıyorum. Kuzenim bir kaç yıl önce eşinden boşandı. Eşi alkolik, sorumsuz biriydi ve boşanmakta istemiyordu, boşanmaları zorla ve olaylı oldu. Bir oğulları var, çocuk annesiyle yani kuzenimle kaldı, halada öyle. İlk başlarda, kuzenim oğlunu babasına gönderiyordu, eski eşin ailesi, çocuğa annesini...

Sayfayı Paylaş