gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Stoklardaki süt öğrencilere ve fakire verilecek

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Tarım Bakanlığı, artan süt üretimine talebin yetersiz kalması üzerine, 50'li yıllardaki gibi süt yardımını gündeme aldı: Yoksul ailelere fiş karşılığı ve beslenme saatinde okulda dağıtılacak.. [​IMG] Tarım Bakanlığı, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na sunmak üzere "gıda paketi" hazırladı. Pakete göre, yoksul vatandaşlara sadece süt alımında kullanabilecekleri fiş verilecek. Üretim fazlalığı nedeniyle fiyatı düşen sütler okullar aracılığı ile beslenme saatlerinde çocuklara dağıtılacak.

FİYAT DENGELENECEK
    Hükümet 1950'li yılarda ABD desteğiyle uygulanan süt yardımını yarım asır sonra yeniden gündeme alıyor. Tarım Bakanlığı'nın,
    Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) sunulmak üzere hazırladığı "gıda paketi"ne göre, üretim fazlası ve düşük fiyat nedeniyle stoklarda kalan sütün bir kısmı yoksul vatandaşa dağıtılacak, bir kısmı da süt tozu yapılacak. Böylece, 50 kuruşun altına düşen süt fiyatları dengelenmiş olacak. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır'da düzenlediği sohbet toplantısında, paketin ayrıntılarını şöyle anlattı:

*ÇOCUK, YAŞLI VE KADIN: "
    Türkiye'de, 7 yıl önce 8.4 milyon ton süt üretilirken, 2007'de 12.4 milyon tona çıktı. Süt üreticileri, talebin düştüğünü, marketlerden paralarını alamadıklarını söylüyor. Bunu aşmak için 3 formül geliştirdik. Çocuklar, yaşlılar ve kadınların süt ve süt ürünlerine, kemik sağlığı açısından ciddi ihtiyaçları var. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'nden gıda paketlerinin içine süt konulmasını talep ettik. Gıda paketlerinin içine artık süt de konulacak. Böylece fazla sütün bir miktarı burada değerlendirilecek. Okullarda süt dağıtımı başlayacak."

GÜNDE 100 TON SÜT...

* SÜT FİŞİ DAĞITILACAK:
    "Özellikle sosyal yardımlaşma kararı ile fakirlere dönük belirlenmiş, düzenli yardım alan aileler var. Gıda paketleri dışında onlara süt alımında kullanacakları fiş vermek istiyoruz. Buna da olumlu bakılıyor. Resmiyet kazanması durumunda aylık belli bir limiti içeren süt fişleri verilecek."

*
    HAZİNE'DEN KAYNAK İSTEĞİ:
    "Hazine ve DPT'den süt tozu için kaynak istedik. Süt tozu sadece dahilde işleme rejimi kapsamında ithal ediliyor. Biz diyoruz ki bize bir fon, bir kaynak verin bu kaynakla mesela her gün piyasadan 500-100 ton taze süt çekelim, bunu süt tozu yapalım..."

PROJEYE DESTEK...

* YARIM ASIR SONRA TEKRAR:
    "1950'li yılarda Marshall yardımı kapsamında
    Türkiye'nin en küçük köylerindeki ilkokullarda bile süt yardımı yapılıyordu. Sütün yanı sıra kuruyemiş, bisküvi gibi gıda ürünleri de veriliyordu. Bu arada Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) de aynı tarihlerde okullara süt yardımı gerçekleştirdi." Kredi Kooperatifleri Birliği Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım da, sütteki enflasyonun aşılması için "okullarda süt dağıtımına" destek vereceklerini söyledi. Yıldırım, "Böyle bir kampanyaya süt firmaları da verecektir. Böylece süt tüketimi artacak" dedi.

Stoklardaki süt öğrencilere ve fakire verilecek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. çar Ve Fakir Işçi

çar Ve Fakir Işçi

Hayat sizin ona baktığınız yönde güzeldir... Bir defasında Rus çarı at arabasıyla ülkesini dolaşıyormuş. Araba yoldaki kanal inşaatının önünde durmak zorunda kalmış. Yolunun üzerinde kanal kazan işçiler, Çar'ın arabasını görünce heyecanla irkilmişler. Çar arabadan inmiş ve kan ter içinde kalan bir işçiye sormuş: "Bu kadar yoruluyorsun, kan ter içinde kalıyorsun peki iyi para...
  2. Fakir ve Kör

Fakir ve Kör

FAKİR VE KÖR Kibirli ve zengin birisi kapısına gelen bir fakire bir şey vermediği gibi, onu hem paylar hem de kapıyı yüzüne kapatır.. Zavallı fakir içlenir; bir tarafa çekilir ve oturur, ağlamaya başlar.. Bir kör, onun ağlamalarını duyar. Kalkar yanına gelir, niçin böyle üzgün olduğunu, ağladığını sorar. Fakir olanı biteni anlatır. Kör, teselli vererek, üzülmemesini, kendi evine...
  3. fakir ve kör

fakir ve kör

FAKİR VE KÖR Kibirli ve zengin birisi kapısına gelen bir fakire bir şey vermediği gibi, onu hem paylar hem de kapıyı yüzüne kapatır.. Zavallı fakir içlenir; bir tarafa çekilir ve oturur, ağlamaya başlar.. Bir kör, onun ağlamalarını duyar. Kalkar yanına gelir, niçin böyle üzgün olduğunu, ağladığını sorar. Fakir olanı biteni anlatır. Kör, teselli vererek, üzülmemesini, kendi evine...
  4. Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri

Sevgili Melekler 27 aylık oğluma süt ve süt ürünleri yediremiyorum.:18: Sadece muhallebi yedirebiliyorum. Önceleri cocopoks iile sütü biraz biraz içiyordu şimdi onu da bıraktı.Ne yapacağımı şaşırdım.:zonked: Küçükken yoğurt yedirebiliyordum Hareketlenince peynir ve yoğurt yediremez oldum. İçine meyve püreleri, pekmez kattığım halde yemiyor. Artık önceden yediği yoğurt çorbasını da bıraktı....
  5. Fakir ve Kör Hikayesi

Fakir ve Kör Hikayesi

Hikaye, Makale, Fakir ve Kör Hikayesi Fakir ve Kör Hikayesi Kibirli ve zengin birisi kapısına gelen bir fakire bir şey vermediği gibi onu azarlar hem de kapıyı yüzüne kapatır. Zavallı fakir içlenir.bir tarafa çekilir ağlamaya baslar.bir kör onun ağlamalarını duyar yanına gelir niçin böyle üzgün olduğunu ve ağladığını sorar. Fakir olanı biteni anlatır kör teselli vererek...

Sayfayı Paylaş