gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Stres derecenizi ölçün

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Stres faktörlerinizin neler olduğunun bilincinde olmanız, stresten daha az etkilenmenizi sağlar... Amerikalı bilimadamları bunun için bir stres cetveli hazırladı ve strese neden olan durumları puanlandı. Bu testi uygulayarak stresinizi ölçün ve sağlıklı bir yaşam için ilk adımı atın! [​IMG]Bu testi uygularken şu anda aşağıdaki hangi durumların sizde stres yarattığını belirleyip, bu stres faktörlerine ait puanları toplayın... 300 puanı aşan durumlarda iki yıl içinde kişide önemli rahatsızlıkların baş göstereceğini vurgulayan psikiyatristlere göre 150-300 puan arası da oldukça tehlikelidir ve stres faktörlerinin mümkün olduğunca azaltılması gerekir. Eğer puanınız 150'nin altında ise, stres yükünüz normaldir. Tabi ki stres etkilerini kişiye ve duruma göre değiştiğini de belirtmek gerekmektedir. Strese Neden Olabilecek Faktörler Eşlerden birinin ölümü: 100
    Boşanmak: 73
    Sevdiklerinden ayrılmak: 65
    Hapis yatmak: 63
    Aileden birinin ölümü: 63
    Yaralanma ve hastalık: 53
    Evlilik: 53
    Nişanlanmak: 50
    Eşlerin yeniden birleşmesi: 47
    Emeklilik: 45
    Aileden birin hastalığı: 44
    Şişmanlamak: 44
    Cinsel sorunlar: 39
    Aileye yeni bir üye katılması: 39
    İş sorunları: 39
    Yakın bir arkadaşın ölümü: 37
    Eşler arsı kavgalar: 35
    3.5 bin YTL'nin üzerinde borç: 30
    İş sorumluluklarının değişmesi: 29
    Çocukların evi terketmesi: 29
    Ailedeki yaşlılarla sorunlar: 29
    Kişisel başarılar: 28
    İşten çıkmak veya işe başlamak: 26
    Okulun açılması kapanması: 26
    Hayat şartlarının değişmesi: 25
    Alışkanlıklarda değişiklikler: 24
    Patronla sorunlar: 23
    İş saatlerin - şartlarının değişmesi: 20
    Taşınmak: 20
    Okul değiştirmek: 20
    Dini çevre değişiklikleri: 19
    Uyku düzeninin değişmesi: 16
    Aile toplantıları: 15
    Yeme alışkanlıklarının değişmesi: 15
    Tatiller: 13
    Yılbaşı: 12
    Yasaları çiğnemek ve para cezası almak: 11

Stres derecenizi ölçün konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Stres...

Stres...

Stres; gündelik yaşamda karşılaşılan olaylar sonucu hissedilen sıkıntı ya da zorlanma durumudur. Çok eskiden beri fizik biliminde; “maddenin kendi üzerine uygulanan güce gösterdiği tepki” anlamında kullanılan STRES terimi; son 20 yılda tıp, fizyoloji, sosyoloji, psikoloji, psikiyatri alanlarında ve gündelik yaşamda herkesin kullandığı popüler kavramlarından biri haline gelmiş, kitle iletişim...
  2. Stres

Stres

Bakınız; Zulmet, Sıkıntı
  3. Stres(...

Stres(...

DEPRESYON VE PSİKO-SOSYAL ANALİZİ Çağın hastalığı olarak bilinen depresyon aslında varlığı bilinmeyen bir rahatsızlık mıydı ? yoksa son zamanlarda artışa bağlı olarak mı bu kadar gündeme oturdu? Aslında depresyon olarak bilinen durum toplumumuzda hep vardı. Ama biz bunu depresyon değil, keyifsizlik, can sıkıntısı, halsizlik gibi anlamlarla tanımladık. Yıllar boyu genel olarak benzer...
  4. Meleklerim Tahammül Derecenizi Ölçün

Meleklerim Tahammül Derecenizi Ölçün

Sevgili melekler bazı olaylar karşısında hiç tahammül gösteremeyiz...Peki siz olaylara ve insanlara, yaşadığınız şehre ne kadar tahammül edebiliyorsunuz? Test edin öğrenin :tik: 1- Vapurda ayaklarını uzatıp başkasının geçmesine engel olan insanlar.. a) Hiç düşünmedim b) Aldırmadan ayaklarının üzerinden atlıyorum c) Onlardan birini denize atmayı çok isterdim d) beni ilgilendirmiyor 2-...
  5. Stres

Stres

Yüzümde kolumda bacaklarımda yaralar oluştu kaşıntısız doktora gittim bütün tahlillerim temiz psikolojik stres yarası dediler ne yapabilirim?

Sayfayı Paylaş