Stres, oburluk ve diyabete anne karnında önlem

Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi  anne karnında bebeğin kafasının büyük olması hamilelikte bebeğin başının büyük olması anne karnındaki kafasının gebelikte hamilelikte Stres,oburluk ve diyabet türü hastalıklar artık anne karnında erken teşhis olduğu taktirde önlenebiliyor

  Uzmanların yaptığı açıklamalarda önemli olan erken davranmak ve önlemini almak ilerki zamanlarda bebeğinizde bu tür sorunları yaşamak istemiyorsanız vakit kaybetmeden bu konuda ki gereken önlemi alınız

  Şimdi haberle ilgili detaylı bilgilere geçiyorum
  [​IMG]
  Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, stres, oburluk ve diyabet aslında önlenebilir hastalıklar. Ancak tedbir alma safhası çok öncelere, anne karnındaki döneme dayanıyor.

  Anne karnında geçirdiğimiz dokuz ayı ne kadar hatırlıyoruz? Doğal olarak hiç! Yazık! Çünkü doktor Peter Nathanielsz tarafından yapılan araştırmaların ilginç sonuçlarından derlenen ve Amerika’da yayınlanan “Rahimdeki Hayat” adlı kitap, yaşam boyunca bizi etkileyecek olan sağlığımızın ana hatlarının anne karnında şekillendiğini savunuyor. Annenin hamilelik sırasında neyi, ne kadar yemesi gerektiğinden, alkol ve sigara içmesine, aldığı ilaçlardan bu dönemi rahat ya da sorunlu geçirmesine kadar her şey, doğacak çocuğun sağlığını olumlu ya da olumsuz olarak etkiliyor.
  İpuçları var
  Annenin hamileliği yaşama biçimine göre, doğacak çocukta diyabet, yüksek tansiyon, göğüs kanseri ve oburluk hastalıklarının görülme riski değişiyor. Bu hastalıkları önceden belirleyebilecek ipuçlarını uzmanlar keşfetmiş.

  Örneğin, doğduğumuzda midemizin yapısı doktorlara yardımcı olabiliyor. Çünkü uzmanlara göre, karın kısmının dar ve küçük olması, karaciğerin (kanı kolesterol de dahil pek çok zararlı maddeden temizlemekle görevli organ) tam olarak gelişmemiş olduğunu gösteriyor.

  İşte bu nedenle de uzmanlar, bebeğin kilosundan boyuna, kafa çapından plasentanın boyutlarına kadar doğumdaki her türlü ölçünün, ilerki yaşlarda karşılaşılabilecek sorunların göstergesi olduğunu savunuyorlar.

  Kesinleşen ‘kanı’lar
  İnsanın aklına ister istemez şu soru geliyor: Annenin hamilelik dönemindeki alışkanlıklarının, sağlık üzerinde bu kadar etkili olması, genetik bilimine kuşkuyla bakılmasına sebep olmuyor mu? “Hayır” diyor uzmanlar; “Bu yeni tezle beraber genetik bilimi dışlanmıyor ancak rolü biraz azalıyor.”

  Eskiden beri hamilelikte sigara ve alkol tüketiminin sakıncalarından bahsedilirdi. Ancak son yıllarda İngiliz ve Amerikalı bilim adamlarının yoğunlaşan araştırmaları sonucunda bu ‘kanı’, kesinlik kazandı. Alkol, fetüse ulaşarak kalpte, sigara dumanıysa solunum yollarında ve kulaklarda araz bırakabiliyor. Çünkü bu toksik maddeler, annenin metabolizmasını değiştirip, bebeğin fizyolojisini yeniden şekillendiriyorlar.

  Hamilelik sırasında annenin sigara içmesinin olumsuzlukları çoğu kez, prematüre ya da zayıf doğum olarak hemen kendini gösteriyor. Ancak bu toksik maddelerin bebeğin fizyolojisini değiştirmesinden kaynaklanan diğer etkileri, uzun vadede, yıllar sonra ortaya çıkabiliyor.

  Örnek mi? Bir kadın uzun yıllar sağlıklı bir biçimde yaşamını sürdürebilir. Ancak hamilelik sırasında annesi çok fazla yağlı ve şekerli gıdalar tüketmişse, göğüs kanseri olma riski artar. Çünkü yağ ve şeker, östrojen ile birleşen ve göğsün gelişmesini sağlayan bir maddenin üretimini hızlandırıyor. Büyük göğüslülerin göğüs kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğu da saptanan bir diğer bulgu.

  Ancak hemen tüm suçu annenize yükleyip, sağlığınızı kadere bırakmayın. Çünkü anne karnında bizi etkileyen olumsuzlukları bertaraf etmenin yolları da var.

  Ne zarar veriyor?
  Oburluk: Annesi, hamileliğin ilk bölümünde kötü, ikinci bölümünde iyi beslenmiş kişilerde oburluk hastalığına rastlanıyor. Nedenine gelince… Eğer hamileliğin ilk üç ayında alınan besin yetersizse, bebek korunma mekanizması geliştiriyor: Alınan her kalori saklanmaya çalışılıyor ve açlık merkezi olan beyin ihtiyaçtan fazla yemeğe programlanıyor.

  Diyabet: Doğumda zayıf olmak, orta yaşta diyabet hastalığına yakalanma riskini artırıyor. Fetüs, kendini kurtarmak adına, kandaki glukozun büyük bir bölümünü tüketmeden saklıyor.

  Kalp hastalıkları: Boylarına göre düşük kiloda dünyaya gelen bebeklerin ilerki yaşlarda kalp hastalıklarından şikayetçi olma riski daha fazla. İstatistiklere göre, fetüsün gelişmesinde başta protein olmak üzere, gerekli besinlerin yeterince alınmaması, yüksek kan basıncını dengeleyen bir takım hormonların üretimini azaltıyor.

  Kanser: Annenin çok yemesi, şişman olması ve dolayısıyla insulin, leptin ve östrojen gibi hormonlarının yüksek seviyelerde seyretmesi, fetüsün dokularında ilerki yaşlarda tümör oluşumuna sebep olabilecek değişimlere yol açıyor.

  Stres: Hamilelikte anne doğru beslenmezse, cortisol (stres hormonu) adı verilen, hormonu etkisiz hale getirmekle görevli plasenta hormonu görevini yapamıyor. Böylelikle cortisol’un beyine ulaşmasına da engel olamaz. Cortisol da, orta yaşlarda zihinsel yorgunluğa ve tansiyonun yükselmesine sebep olur.

  Ne iyileştiriyor?
  Hamilelikte fetüsün “normal biçimde programlanabilmesi” için, annenin dengeli beslenmesi şart. Protein, karbonhidrat, yağ, şeker, vitamin, mineral gibi vücudun gereksinim duyduğu her besinden yenmeli. Hamilelikte boy ve vücut yapısı da göz önünde bulundurularak 9 ila 12 kilo almak son derece normal. Yürüyüş ve yüzme hamilelikteki ideal sporlar.

  Diyabet riski varsa: Bir hekime danışarak, tüm gıdaların dengeli ölçüde tüketildiği uygun bir diyet listesi alabilirsiniz.

  Kalp hastalıkları riski varsa: Kolesterolünüzü sık sık kontrol ettirin. Kan tahlili de yaptırarak C proteini seviyesini ölçtürün. Çünkü İtalya’da yapılan son araştırmalarda, bu maddenin kanda yüksek dozda bulunmasının kalp hastalığının varlığına işaret ettiği ortaya çıktı.

  Kanser riski varsa: Fiziksel aktivite burada da önemli rol oynuyor; spor yapın. Günde 5 porsiyon taze sebze ve meyve yiyin. Kırmızı et ve tatlı tüketimini azaltın. Haşlama gibi daha “yumuşak” pişirme tekniklerini uygulayın.

  Stres riski varsa: Stresi önlemenin en iyi yolu, meditasyon, yoga gibi rahatlama tekniklerine başvurmaktır. Psikologların sağlayabileceği olumlu katkıları da göz ardı etmeyin.


   
Stres, oburluk ve diyabete anne karnında önlem konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Anne Karnında bebek:)))))))

  anne karnında bebek karikatürleri
 2. Anne Karnında Hayvanlar

  Anne karnında yunus Anne karnında Fil Golden retriever cinsi köpek yavrusu annesinin karnında yüzüyor 20 aylık filin farklı bir açıdan çekilmiş fotoğrafı 4 aylık fil annesinin karnında usulca yüzüyor Henüz 1 aylık olan bu yavru yunus annesinin karnında yüzüyor 11 haftalık fil embriyosu. Gözlerine ve kafasının şekline dikkat edin. 6 haftalık bir insan...
 3. Anne Karnında Kalp Taraması!

  Anne Karnında Kalp Taraması! Kalp hastalığı yetişkinlerden sonra çocukları hatta anne karnındaki bebekleri de vuruyor. Buna karşılık tıptaki son gelişmeler minik kalplerin "ses dalgaları" yardımıyla anne karnında incelenmesine olanak tanıyor. Yani doğumsal kalp hastalıklarının bebek henüz anne karnındayken tanısı mümkün. Memorial Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Bölümü’nden Uz. Dr. Ümit...
 4. anne karnında dersane

  erkek bebek anne karnında nasıl durur bebek anne karnında nasıl durur hangi tarafta olur nerede erkek ne tarafta Hep söylenir durur anne karnındaki bebek her şeyi anlıyor diye...İşte bunu değerlendirerek bebeğinizin zeki olmasını sağlayabilirsiniz...Ben denedim....İki çocuğumda zeki:dil: Anne karnındaki bebekler de dersaneye gidiyor. Bebeğin işitme, dokunma, koku alma duyuları,...
 5. Anne KArnında bebek

  bebek karikatürleri anne karnında bebek resmi anne karnında resimleri karikatürleri Anne karnında bebek.... Uzmanlar hep anne karnında bebeklerin anne v babalarını tanırlar derler.. iştee sizlere kanıt... Anne karnında ki bebeklerin günlük faliyetleri... Ay ne dadlu demi....
 6. Anne Karnında İlk Hareketler

  Anne Karnında İlk Hareketler Gebe bir kadının karnındaki bebeğin hareketlerini ilk kez hissetmesine quickening denir. Bu hareket pekçok gebe tarafından baloncuklar, kelebeğin kanat çırpması ya da karnın içinde gaz dolaşması olarak algılanır. İlk bebeğine hamile olanlar bebeğin ilk hareketini genelde gebeliklerinin 18 ile 24. haftaları arasında fark ederler. Anne adayı için bu çok...
 7. Şişmanlığa önlem anne karnında başlamalı

  Şişmanlığa önlem anne karnında başlamalı Çocukluk çağı şişmanlığından korunmak için, yaşam boyu sürecek sağlığın temelinin atıldığı gebelik döneminden başlayarak yeterli ve dengeli beslenmek gerekiyor. Anne karnından okul çağına kadar, çocuğun gereksinimleri ve beslenme şekli, büyüme ile birlikte değişir. Bu farklı dönemlere göre de şişmanlığın önlenmesi için farklı beslenme önerileri...
 8. Anne karnında

  slm anne karnında bebeğin biyerinin kırılma ihtimali varmı:( lütfen cvp

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. anne karnındaki bebeğin başının büyük olması

  ,
 2. anne karnında bebeğin başının büyük olması

  ,
 3. anne karnında bebeğin karnının büyük olması

  ,
 4. hamilelikte bebeğin kafası neden büyük olur,
 5. hamilelikde bebegin kafası neden büyük olur,
 6. bebeğin kafası büyük