gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

STRES ve BEBEK

Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Amerikalı araştırmacıların son araştırmalarına göre hamilelik sırasında annenin deneyimlediği orta seviyeli stres doğmamış bebeğe zarar vermediği gibi ileriki gelişimine faydalı bile olabiliyor.
    Bugüne değin stres üzerine yapılmış olan çalışmalar, hamileyken yüksek seviyede strese maruz kalan anne adaylarının bu stresi bebeklerine de geçirerek bebeklerin ileriki gelişimlerini engellediklerini, doğum sırasında sorunlara neden olduklarını ileri sürüyordu. Oysa benzer bir fikirle doğum öncesi strese maruz kalan bebeklerin iki yaşında olumsuz bir mizaca sahip olacağı varsayımıyla araştırmalarına başlayan John Hopkins Toplum Sağlığı Okulu'ndan bir grup araştırmacı önceki bulgulara ters düşen şaşırtıcı sonuçlar elde etmişler. Araştırma grubunun içinde yer alan Profesör Janet DiPietro, hamilelik esnasında anneleri strese maruz kalan bebeklerin iki yaşında daha sağlıklı bir duygusal gelişim seyrettiğini belirtmiş.
    DiPietro, bunun iki olası nedenini ise şöyle sıralıyor:
    1) Strese maruz kalan anne adayları stres hormonu olarak adı geçen kortizol den yüksek miktarlarda salgılıyorlar. Bu kimyasal ise, her ne kadar bedeni kaçma-ya da-savaşma yanıtına hazırlayarak uyarıp, yorsa da aslında organların düzenli gelişimine de katkıda bulunuyor.
    2) İkinci açıklama ise yüksek stres seviyesine sahip annelerin çocuk yetiştirme biçimleriyle ilgili. Genellikle çalışan ve günlük hayatın içinde savaşım veren bu anneler, çocuklarını sorgulayıcı ve mücadeleci bir şekilde büyütüyorlar; bu da onların duygusal gelişimlerini hızlandırabiliyor.
    Çalışmanın sonuçlarını şaşırtıcı ancak olumlu bulan DiPietro, bu sonuçlara göre anne adaylarının hamilelikleri sırasında maruz kaldıkları stresten dolayı endişelenmelerine gerek kalmadığını ekliyor.

STRES ve BEBEK konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Stres ve Stresle Başa Çıkabilme

Stres ve Stresle Başa Çıkabilme

stresli durumlarla başa çıkabilme içten gelen titreme içten titreme vücudun titremesi gelen sıkıntı STRES VE STRESLE BAŞA ÇIKABİLME Stres, hayatımızın kaçınılmaz bir parçasıdır. Herkes hayatını daha kaliteli, anlamlı, hoş yaşanan bir hale getirebilmek için stres kaynaklarının farkına varıp etkili bir biçimde baş edebilmeyi öğrenmelidir. Stresin olumsuz etkilerini mümkün olduğu kadar...
  2. hamilelik ve stres!!!

hamilelik ve stres!!!

Hamilelik süreci, yaşamda pek çok zorluk yaşayan kadına yeni stresler eklerken; stres, hamilelik döneminde görülen bazı gebelik komplikasyonlarının da sebebi olabilir. Hamilelik döneminde hamile kadının vücudunda, duygularında ve yaşam tarzında değişiklikler meydana geldiğini belirten uzmanlar, yaşanan stresin, anne adayının davranış ve alışkanlıklarının değişmesine neden olarak erken doğum ve...
  3. Stres ve Saç Dökülmesi

Stres ve Saç Dökülmesi

Deri hastalıkları ile stres ve ruhsal olaylar arsındaki ilişki öteden beri bilinir. Kişi psikolojik sıkıntılarını kişisel yada ailsel sorunlarını bir dermatolojik problem halinde yansıtabilmektedir. Ayrıca kendiliğinden oluşmuş bir deri problemi (saç dökülmesi) kişide vücut imajını zedeleyecek bireysel, psikolojik bozukluklara ve hatta psikososyal olumsuzluklara yol açabilmektedir. Kısaca...
  4. KADIN ve STRES

KADIN ve STRES

Stresli kadın hiç çekilmez kendimden biliyorum:DStresli olduğum zaman etrafıma ateş saçıyorum:dil:Ben stresli olduğum zaman çevremdekilerin lay lay lom olmasından acayyip gıcık olurum:D:DEminim bir tek ben değil siz meleklerimde böyle oluyorsunuz:D:DMeleklerim bu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum...Sağlığımız için:ehi: KADIN ve STRES Strese karşı savaş açmadan elimiz kolumuz bağlı...
  5. Sıkıntı ve strese alıştık

Sıkıntı ve strese alıştık

Dünya genelinde yüksek tansiyonda düşüş olduğu belirtilerek, insanların strese adapte olabildiği belirtildi.Şimdi hep beraber okuyalım Avrupa Hipertansiyon Derneği (ESH) Başkanı Prof. Dr. Krzysztof Narkiewicz, büyük tansiyonun kişinin yaşına göre yüksek olmasına halk arasında “yüksek tansiyon”, tıp dilinde ise “hipertansiyon” denildiğini anımsattı. Yüksek tansiyonun genellikle belirti...

Sayfayı Paylaş