gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Stresi azaltan faktörler

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Hayatımızın kaçınılmaz parçası stresle baş etme yolları :tik: [​IMG]

* Yataktan 15 dakika önce kalkın. Kaçınılmaz sabah aksilikleri daha az sıkıntı verici olacaktır.
    * Bir gece önceden sabah için hazırlık yapın, kahvaltı sofrasını hazırlayın, giymeyi düşündüklerinizi ayarlayın.
    * Hafızanıza güvenmeyin. Randevu saatlerinizi, alışveriş listenizi vb. yapın.
    * Yalancı durumuna düşmemek için bir şeyleri ayarlamadan önce söz vermeyin.
    * Erteleme her zaman sıkıntı verir.Yarın yapmak istediğinizi bu-gün,bugün yapmak istediğinizi hemen yapın.
    * Bazı şeyleri yedeklemeye özen gösterin.
    * Çay/kahve içmeyi en aza indirin ya da bırakın.
    * Kötü giden her bir şeyin mutlaka olumlu yönlerini de düşünün.
    * Telefonunuzu kapayın, rahatsız edilmeden uzun bir banyo alın, uyuyun, Tüm bağlantıları kesebilme cesaretini gösterin.
    * İhtiyaçları tercihe dönüştürün. Bizim temel ihtiyaçlarımız, yeme, içme ve barınmadır. Geri kalan her şeyi tercih olarak düşünün.
    * Tercihlerinize bağlanmayın.
    * Düzenli olun, aradığınız şeyi kolay bulabilesiniz.
    * Sıkıntılıyken sık nefes alın. Kaslarınızı gevşetin.
    * Düşünce ve duygularınızı yırtıp atabileceğiniz bir kağıda yazın.
    * Endişe veren bir duruma kendinizi alıştırın.
    * Konuşun
    * Her gün mutlaka sevdiğiniz bir şey yapın.
    * Bir başkası için bir şey yapın.
    * Kendinizi yeren konuşmalardan vazgeçin. (“............... yapmak için çok yaşlıyım.”) (“............... için çok şişmanım.”)
    * Olabildiğince gününüzün tadını çıkarın. “Dünler ve Yarınlar başının çaresine bakacaktır.
    * Kendinize ait zamanınız olsun.
    * Sorun varsa, hemen çözün, günün geri kalanını kaygılanarak geçirmeyin.
    * Sorumluluk alabilecek başkalarının da olduğunu unutmayın.
    * Öğle tatili yapmayı unutmayın.
    * Kendinizin yapabileceğinizin en iyisini yaptığınıza inanın.

STRESLİ ANLARDA SİZE YARDIMCI OLACAK BEŞ CÜMLE
    * Ben istersem her şey mümkündür.
    * Çok iyi biliyorum ki ben bunu yapabilirim.
    * Başkaları benden ne daha iyi, ne de daha hızlı.
    Onlar da bunun farkında.

* Kendimi nasılsam öyle seviyorum.
    * Yaşam bir oyundur.
    Önemli olan ben ve benim iyi olmam gerçeğidir.

CeMoŞ bunu beğendi.
Stresi azaltan faktörler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bebeklikte Psikososyal Stres Faktörleri

Bebeklikte Psikososyal Stres Faktörleri

Bebekler ve dolayısıyla çocuklar stresten en çok etkilenen ve en savunmasız durumda olan varlıklardır. Özellikle ailenin üzerindeki stres baskısında en kolay bir şekilde belirti vererek belirti gösteren , psikiyatrik semptomlar gösteren kişi genelde evin en küçük bireyidir. Erişkinlerkendi sıkıntılarını gizleme eğiliminde iken bebekler ve çocuklar çok farklı belirtiler ile stres etkenlerini...
  2. Şişe mantarıyla stresi azaltın

Şişe mantarıyla stresi azaltın

Kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz, stresten, insanların ancak öldüğü zaman kurtulabileceğine işaret ederek, "Hayatımızda sürekli stres olacak. Ancak strese vücudun verdiği müdafaa daha mühim. Basit tekniklerle hayatımızı daha uzun, dengeli ve zinde yaşamak mümkün" dedi. Columbia Üniversitesi Newyork Presbyterian Hastanesi doktorları Mehmet Öz, Doç. Dr. Özgen Doğan, Doç. Dr. Jülide Tok...
  3. Stresi azaltan diyet

Stresi azaltan diyet

Çok mu streslisiniz?Artık stresten kurtulmak istiyorsunuz değil mi?Eee bu kadar sorunun üzerine bende cevap veriyorum:DSizi bu stresli hayatınızdan kurtaracak diyeti sunuyorum.DrçGÜRKAN KUBİLAY stresi azaltan hatta stresi ortadan kaldıran diyetiyle artık stresten kurtulacaksınız.Buyrunuz meleklerim.:) Dr.Gürkan Kubilay stresli olduğunuz zamanlarda stresinizi azaltmak için günlük diyet....
  4. Egzersiz yaparak stresinizi azaltın

Egzersiz yaparak stresinizi azaltın

Yapılan araştırmalara göre ev işleri dahil haftada yapılacak 20 dakika fiziksel aktivite zihin ve ruh halini olumlu yönde etkileniyor..Bu yönü dışında ne gibi etkileri varmış hep beraber görelim.. Zihin sağlığı için hangi egzersizin ve hangi süreyle yapılması gerektiği konusunda bilim adamları arasında henüz fikir birliğine varıldığını söylemek zor. Ancak, İskoçya'da yapılan ve British...
  5. Doğurganlığı Azaltan Bazı Faktörler Nelerdir....

Doğurganlığı Azaltan Bazı Faktörler Nelerdir....

Doğurganlık Neden Azalır Doğurganlığı Azaltan Faktörler Günümüzde kadınların iş hayatında daha aktif hale gelmesiyle birlikte evlilik ve çocuk sahibi olma yaşlarında da farklılaşma oldu. Eskiden kadınlar 20’li yaşların başında anne olmak isterken artık 30’lu yaşlara geldiklerinde kendilerini yeni yeni bu sorumluluğa hazır hisseder oldular. Tabii 30 yaş sonrasında anne olabilmekle ilgili...

Sayfayı Paylaş