gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Stresin Çoğu Zarar... Azı Motive Edici..!

Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Stratejik Yönetim Danışmanı Prof. Dr. İsmail Üstel, "kişiyi pes etmekten uzak tutan içsel bir güç, başarı kararlığı" olarak tanımladığı motivasyonda, stresin derecesinin belirleyici faktör olduğunu belirtti. Prof. Dr. İsmail Üstel, ruhsal ve fiziksel hayatı olumsuz yönde etkilemeyecek düzeydeki, heyecan ve stresin kişinin profesyonel hayattaki motivasyonunu artırdığını belirterek, "Stres dozuna göre motivasyonu olumlu ya da olumsuz yönde etkiler.

Kaldırılabilir düzeydeki stres motivasyona katkıda bulunur. Aşırı zorlanma biçimindeki stres düzeyi ise motivasyonu düşürür" dedi. Üstel, stresin yanı sıra performansın değerlendirmesi, kariyer planlamasına gidilmesi ve başarılı çalışmaların ödüllendirilmesinin de motivasyon üzerinde olumlu etkileri olduğunu ifade etti.

ÖDÜLLENDİRMENİN ETKİSİ

Prof. Dr. Üstel, insanların motivasyon konusundaki yaşam felsefeleri, beklentileri ve önceliklerinin çok farklı olduğunu vurgulayarak, "Bu nedenle motivasyon çabaları kişiye özel olarak değişebilir. Ancak genel anlamda motivasyon tetikleyicileri iki ana grupta toplanır. Birincisi parasal unsurlar, ikincisi ise moral faktörleridir" dedi.

Üstel, parasal unsurların motivasyon üzerinde etkisinin kısa süreli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: "Parasal tetikleyiciler sürekli motivasyon sağlamada yetersiz kalmasına rağmen, ikinci gruptaki moral faktörlerinin etkisi daha büyüktür. Motivasyon etkinliklerinde karşıdakine tek ve özel olduğu bilinci, onun farkında olduğunuz ve ona karşı duyarlı olduğunuz duygusu verilmelidir. Bu tür moral unsurların yarattığı motivasyon daha uzun süreli ve etkili olur."

Kaynak: DonusumSokagi

Stresin Çoğu Zarar... Azı Motive Edici..! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kilonun<'Azı karar çoğu zarar'

kilonun<'Azı karar çoğu zarar'

'Azı karar çoğu zarar' ilkesi beslenmemizde olduğu kadar kilo kontrolünde de oldukça geçerlidir. Herkesin; yaş, cinsiyet, boy, mevcut ağırlık, fizyolojik, psikolojik, çevresel, biyokimyasal bulgular gibi kişisel parametreleri farklı olduğu için olması gereken ağırlıkları da farklı farklıdır. Bunun için önemli olan kişinin önce beden tipine göre istenen ağırlığı hedeflemesi ve mutlaka bir uzman...
  2. Öğrencileri Motive Edici Sözler.

Öğrencileri Motive Edici Sözler.

öğrenciyi motive edici sözler öğrencileri motive edici sözler ders çalışmaya ders çalışma motivasyon sözleri İnternette rastladığım öğrencileri motive edici sözleri aşağıdaki gibidir. Ancak, siz değerli öğretmenlerimiz de sınıflarınızda kullandığınız motive edici sözleri, tecrübelerinizi burada paylaşırsanız daha yararlı bir paylaşım olacaktır. Özel bir dershanenin dış kapısı üzerinde...
  3. Stresin zararları

Stresin zararları

stresin zararları, nelerdir, Stres... Hayatın neredeyse her anı stres olmuş. Evde stres, iş yerinde stres, okulda stres, çarşıda stres... Stresin hayatınıza sahiplenmesine izin vermeyin Melek'ler. Kendi kendinize "hayatın ta kendisi stres olmuş, bunları normal karşılamalıyım" gibi telkinlerde bulunun. Çünkü her hastalığın anasıdır stres. Stresin zararlarını okuyunca, belki stres...
  4. Adetim çok az sürdü hamilemiyim ?

Adetim çok az sürdü hamilemiyim ?

Paylasm icin herkese tskkurler, ben de 24 ocakta 5gun sureli adet oldum ve mensturial dongumun 9. Gnunde erk arkdasmla yaknlastk,kyafet vardi arada hep. kndi ic camasirina bosaldi ama surtunmeler oldu yada bunun uzerine bana dokundu, ve yine adet dongumun 22.gununde benzer bir yaknlasma oldu.26 gunluk adet dongumde hasta olmadm 29. Gunde az ve kahverengi kan geldi. Suan 2. Gunde ve kan devam...
  5. Uyku deyip geçmeyin azı karar çoğu zarar çıktı

Uyku deyip geçmeyin azı karar çoğu zarar çıktı

Araştırmalara göre az uykuda sorun çok uykuda sorun bunun bir yöntemi var mı?İngiltere’deki Warwick Üniversitesi Kardiyovaskü Tıp ve Epidemiyoloji Profesörü Franco Cappuccio, 1 milyondan fazla insanın uyku alışkanlıklarıyla ilgili yapılan 16 araştırmanın sonuçlarını analiz etti. Buna göre az uyku gibi gereğinden fazla uykunun da sağlığı olumsuz etkilediği ortaya çıktı. Sağlıklı uyku nasıl...

Sayfayı Paylaş