gebe
  1. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38

Sunİ Sanci (İndÜksİyon)

Konu, 'Gebelik' kısmında esena tarafından paylaşıldı.

SUNİ SANCI (İNDÜKSİYON) [​IMG]

Doğum sancılarını başlatmak yada kendiliğinden başlamış doğum sancılarını yeterli düzeye getirecek kadar arttırmak için verilen ilaçlara indüksiyon (halka arasında suni sancı) denir. Bunun için anneye serum içerisinde oksitosin denilen ilaç verilir. Oksitosin normalde beyinin hipofiz adı verilen bölgesinden salgılanan ve rahim kasılmalarını sağlayan bir hormondur. Oksitosin ayrıca doğum sonrası kanamaları kontrol etmek amacıyla da kullanılır.

İndüksiyon gereken durumlar:
    Preeklampsi / Eklampsi (Gebelikte yüksek tansiyon ve nöbet geçirme)
    Korioamnionit (Rahim içerisinde enfeksiyon gelişmesi)
    Fetusa aşt testlerde anormallik saptanması
    İntrauterin gelişme geriliği
    Günaşımı gebelik (41 yada 42 haftayı geçmiş gebelik)
    Ölü fetus
    Majör konjenital fetal anomali
    ve diğer bazı durumlarda indüksiyon (suni sancı) başlanması ile doğum gereklidir.

Sunİ Sanci (İndÜksİyon) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. suni tatlandiricilar sismanlatiyor

suni tatlandiricilar sismanlatiyor

Suni tatlandırıcılar şişmanlatıyor ABD'de hazırlanan bir araştırmada, şeker yerine sun'î, kalorisiz bir tatlandırıcı kullanmanın, kilo vermeyi kolaylaştırıcı değil, zorlaştırıcı olabileceği ortaya açıktı. Indiana eyaletinin West Lafayette kentindeki Purdue Üniversitesi'nde hazırlanan araştırmada, sun'î sakarin tatlandırıcısı ve normal şeker olan glikoz ile beslenen fareler incelendi....
  2. Toygar Isikli/Kalbimdeki sanci

Toygar Isikli/Kalbimdeki sanci

bilmiyorum ben sonunu toygar ışıklı bitmek bilmeyen sancı gönlümdeki küçük,bir aşk oyunu bu böyle gitmez,bilmiyorum ben sonunu dudaklarımda,aşk kalbimde,bir sızı hergünüm,gözyaşı her anım,ah acı bekliyorum,gelir misin söyle ağlıyorum,bile bile yanıyorum yine,bana kalır senden,çektiğim acı neden,beni bulur bitmek,bilmeyen sancı Gönlümdeki küçük,bir aşk oyunumu Böyle gitmez,bilmiyorum ben...
  3. suni kürkler

suni kürkler

yıllar boyu katledilip deri yüzülen hayvancağızların kürklerinden palto, ayakkabı,çanta vs..üreten bir firma buna karşı suni kürkler yapmaya başlamışş...bence örnek olmalı illa kürk giyecekseniz gerçek olamsına gerek yok suni olsun gerçek olunca ne oluyor anlamıyorum...yazık o hayvanlara.hayvanalrımızı koruyalımm...*MeÇHuL*
  4. Suni sancı ile doğum

Suni sancı ile doğum

doğumu başlatan bitkiler suni sancıyla doğum yapanlar suni sancı ile doğum yapanlar sancının zararları sancı zararları Suni sancı normal doğumda uygulanan bir yöntemdir ve suni sancıyla doğum yapanlar bunu çok iyi bilirlerki normal doğum sancılarından çok daha fazla olan bir sancı çeşitidir. İlk oğlumu suni sancıyla normal doğum yapan birisi olarak bunun nasıl bir sancı olduğunu çok iyi...

Sayfayı Paylaş