gebe
  1. MEÇHUL

MEÇHUL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    48

Süper Kadın Sendromu Süper Sıkıntı Veriyor...

Konu, 'Kadınlar' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

Süper kadın olmak için hiç çaba göstermedim.Gerek duymadım çünkü beni kabul edecek olan böyle kabul etsin:)Kimse için mükkemmel olamam:)Buda demek oluyor ki bende süper kadın olma sendromu yok:D *

Günümüz kadınınları arasında ‘süper kadın’ sendromu yaşayanların sayısı hiç de az değil. ‘Süper kadın’, en iyi eş, en iyi anne, en iş kadını, en iyi gelin ve daha birçok rolü, aynı anda ‘en iyi’ biçimde yapmak zorunda hissediyor kendini.
    International Hospital Psikiyatri Uzmanı Dr. Muzaffer Uyar, toplumun yüklediği ya da kendi üstlendiği rolleri en iyi biçimde yapmaya çalışırken bunalan ‘süper kadın sendromlu’lara, ‘‘Her şeyin en iyisini yapmak zorunda değilsiniz. Bazı misyonları reddedin' önerisinde bulunuyor.

Süper kadın ideal değil

Süper kadın ile ideal kadın arasındaki farkı bilmek gerektiğini belirten Dr. Uyar, ‘‘Süper kadın zorlayıcı bir kadın tipi ama ideal değil. İdeal kadın, kapasitesinin sınırlı olduğunu kabul eden, objektif, kendini üstün ya da agresif olmak zorunda hissetmeyen kadın. En iyi şekilde yapmak değil, yapabildiği kadarını yapmak, içlerinden geldiği gibi davranmak doğru. Hedef ve beklentiler küçültülmeli’’ dedi. Kadınların genellikle ‘bencil' olmayı kendilerine yakıştıramadıklarını belirten Dr. Uyar, ‘‘Kadınlar çok zor ‘hayır' diyor. İstemedikleri zaman uygun dille ‘hayır' demeyi öğrenmeliler’’ dedi.

Sağduyu bir pusula

Kadınların yenildikleri veya yenildiklerini hissettikleri zaman ‘‘ben duygusalım, hassasım’’ demelerini eleştiren Dr. Uyar, ‘‘Aslında kadınların ‘sağduyusu' kuvvetli. Sağduyu kadınların içindeki bir pusula. Kadınlar daha sık sağduyularına başvurmalı. Hiç eğitim almayan kadınlar bile sağduyularıyla çok iyi çocuk yetiştirebiliyor’’ dedi.
    Dr. Muzaffer Uyar’dan rahatlatıcı öneriler
    Atılgan olun: Toplantılarda söz alın ve soru sorun, sözünüzü kesen kişiye anında tepki gösterin, otorite kabul edilen kişilere görüşlerinizi ifade edin. Erkeklerin fikirlerine karşılık kendi fikirlerinizi savunun.
    Güveni pekiştirin: Diğer kişilerin önerileri yerine, kendinizi dinleyerek kesin bir karar alın. Herkesin partnerle olduğu bir eğlenceye yalnız katılmaktan çekinmeyin. Alamadığınız bir hizmeti tekrar talep edin (restoran, mağaza vs).
    Kendi ihtiyaçlarınızı önemseyin: Yöndendirilmeye izin vermeksizin, suçluluk hissetmeden kendiniz için doğru olanı yapın, kendi ihtiyaçlarınızı en az diğer insanların ihtiyaçları kadar önemseyin.
    Kendinizi rahatlatın: Kendinizi rahatlatmak ve kuvvetlendirmek için her gün kendinize zaman ayırın. Haklı olduğunuzu düşündüğünüz durumlarda özür dilemeyin. Sıkılmadan, çekinmeden ödünç alınan eşyanızı geri isteyin.

Alıntıdır....

Süper Kadın Sendromu Süper Sıkıntı Veriyor... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kadından Süper Cevaplar

Kadından Süper Cevaplar

Adam: Daha önce tanışmamış mıydık? Kadın: Evet Hayvan Hastanesi'nin danışmasında çalışıyorum. Adam: Daha önce sizi bir yerlerde görmemiş miydim? Kadın: Evet. Bu yüzden artık dışarı çıkmıyorum. Adam: Sana mı gidiyoruz, bana mı? Kadın: İkisine de. Sen kendi evine, ben benimkine. Adam: Haydi bırak numarayı. İkimiz de bu barda aynı nedenle bulunuyoruz. Kadın: Evet. Hadi bir kaç piliç...
  2. süper kadın sendromu

süper kadın sendromu

Karİyer & KİŞİsel GelİŞİm Günümüz kadını ev, iş, çocuklar, sosyal etkinlik derken hızlı bir tempo içinde adeta kayboluyor. Toplumun yükseldiği ve üstlendiği her rolde kendisini en iyi yapmak zorunda hissediyor. Her şeyin üstesinden gelen, etrafındakileri mutlu etmek için çabalayan, sinirlenmeyen ve kuvvetli bir kişilik. İşinde kariyer için uğraşan başarılı iş kadını, eve geldiğindeyse...
  3. Süper anne sendromu

Süper anne sendromu

Modern çağ, bize birçok kolaylık ve rahatlığın yanında pek çok sorumluluk ve yük de getirdi. “Hep bir yerlere yetişme telaşında koşuşturuyoruz, hep en iyisi olsun diye çabalıyoruz. Görünüşte hayatlarımız kolaylaşıyor ama bir o kadar da telaş ve endişe yaşıyoruz. Artık kadınların da iş hayatının içinde olduğu bir dünyada artan sorumluluklarımızla başa çıkmaya çalışıyoruz. Bu sorumluluklar...
  4. İşte kadın aklı (süper)

İşte kadın aklı (süper)

Biz kadınlar çok zekiyiz biliyoruz.Bu komik olayla keyfiniz yerine gelsin.Buyrun okuyun :D Bir kadınla bir adam ayrı ayrı arabalarında giderlerken çarpışırlar. İkisinin de arabası mahvolur ama şans eseri ikisi de hiç yara almadan kurtulur. Arabalarından sürünerek çıkarlar ve kadın adama bakıp: "Çok ilginç! Sen erkeksin ben de kadın. Arabalarımız mahvoldu ama ikimize de hiçbir şey...
  5. Süper Kadin sendromu

Süper Kadin sendromu

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...

Sayfayı Paylaş