gebe
  1. smiley

smiley Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    925
    Ödül Puanları:
    113

Sure-i Cuma´yi Okumanin Fazileti

Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında smiley tarafından paylaşıldı.

Cuma Suresi, dua çeşitleri,

Meleklerim büyük hazinemiz Kuran´dan Cuma Suresinin Faziletleri nelerder, sizinle paylasmak istiyorum.

Sure-i Cumayi okumaya adet haline getiren kimseye, müslüman memlektelerinde Cuma namazina gelen ve gelmeyen kimselerin adedi karsiligindaki onar sevap verilir.
    Bir kimse Cuma Suresini firsat buldukca okumaya devam ederse, Seytanin vesvesesinden kurtulur.

TÜRKÇE OKUNUŞU
    Bismillahirrahmanirrahiym
    Yesebbihu lillahi ma fiyssemavati ve ma fiyl’ardıl elmelikilkuddusil-’aziyzilhakiymi
    Huvelleziy be’ase fiyl’ummiyyiyne resulen minhum yetlu ‘aleyhim ayatihi ve yuzekkiyhim ve yu’allimuhumulkitabe velhıkmete ve inkanu min kablu lefiy dalalin mubiynin
    Ve ahariyne minhum lemma yelhaku bihim ve huvel’aziyzulhakiymu
    Zalike fadlullahi yu’tiyhi men yeşa’u vallahu zulfadlil’azıymi
    Meselulleziyne hummiluttevrate summe lem yahmiluha kemeselilhımari yahmilu esfaren bi’se meselulkavmilleziyne kezzebu biayatillahi vallahu la yehdiylkavmezzalimiyne
    Kul ya eyyuhelleziyne hadu in ze’amtum ennekum evliyau lillahi min duninnasi fetemennevulmevte in kuntum sadikıyne
    Ve la yetemennevnehu ebeden bima kaddemet eydiyhim vallahu ‘aliymun bizzalimiyne
    Kul innelmevtelleziy tefirrune minhu feinnehu mulakıykum summe tureddune ila ‘alimilğaybi veşşehadeti feyunebiiukum bima kuntum ta’melune
    Ya eyyuhelleziyne amenu iza nudiye lissalati min yevmilcumu’ati fes’av ila zikrillahi ve zerulbey’a zalikum hayrun lekum in kuntum ta’lemune
    Feiza kudıyetissalatu fenteşiru fiyl’ardı vebteğu min fadlillahi vezkurullahe kesiyren le’allekum tuflihune
    Ve iza reev ticareten ev lehveninfaddu ileyha ve terekuke kaimen kul ma ‘ındallahi hayrun millehvi ve minetticareti vallahu hayrurrazikıyne

CUMA SURESİ TÜRKÇE MEALİ – ANLAMI MANASI
    Rahman Rahim olan Allah’ın adıyla
    1- Göklerde ve yerde olanların tümü, Melik; Kuddüs; Aziz; Hakim olan Allah’ı tesbih eder.
    2- O, ümmîler içinde, kendilerinden olan ve onlara ayetlerini okuyan, onları arındırıp-temizleyen ve onlara kitap ve hikmeti öğreten bir elçi gönderendir. Oysa onlar, bundan önce gerçekten açıkça bir sapıklık içinde idiler.
    3- Ve henüz kendilerine ulaşıp-katılmamış olan diğerlerine de (peygamber gönderilmiştir); O (Allah), üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.
    4- Bu, Allah’ın dilediğine verdiği fazl (lütuf ve ihsan)ıdır. Allah, büyük fazl sahibidir.
    5- Kendilerine Tevrat yükletilip de sonra onu (içindeki derin anlamları, hikmet ve hükümleriyle gereği gibi) yüklenmemiş olanların durumu, koskoca kitap yükü taşıyan eşeğin durumu gibidir. Allah’ın ayetlerini yalanlayan kavmin durumu ne kötüdür. Allah, zalim bir kavmi hidayete erdirmez.
    6- De ki: “Ey Yahudi olanlar, eğer siz, (bütün) insanlardan ayrı olarak yalnızca sizlerin gerçekten Allah’ın velileri (dost ve sevgili kulları) olduğunuzu öne sürüyorsanız, şu halde ölümü temenni edin; eğer doğru sözlü iseniz (bunu çekinmeden yapın).”
    7- Oysa onlar, ellerinin öne takdim ettikleri dolayısıyla bunu hiçbir zaman temenni edemezler. Allah, zalimleri bilendir.
    8- De ki: “Elbette sizin kendisinden kaçtığınız ölüm, şüphesiz sizinle karşılaşıp-buluşacaktır. Sonra gaybı da, müşahede edilebileni de bilen (Allah)a döndürüleceksiniz; O da size yaptıklarınızı haber verecektir.”
    9- Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.
    10- Artık namazı kılınca, yeryüzünde dağılın. Allah’ın fazlını isteyip-arayın ve Allah’ı çokça zikredin; umulur ki felaha (kurtuluşa ve umduklarınıza) kavuşmuş olursunuz.
    11- Oysa onlar (kendilerini tümüyle Allah’a ve İslam’a teslim etmeyenler) bir ticaret ya da bir eğlence gördükleri zaman, (hemen) ona sökün ettiler ve seni ayakta bıraktılar. De ki: “Allah’ın Katında bulunan, eğlenceden ve ticaretten daha hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır.”

esra2012 bunu beğendi.
  2. Asena_Sule

Asena_Sule Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    990
    Ödül Puanları:
    163
    bide cuma günleri 3 kere okuynın kısmeti açılırmış 5 kere okuyanın eşiyle arasında ki sorunlar düzelirmiş

3. sedaaa

sedaaa Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    güzel paylaşım olmuş emeğine sağlık.
    elimden geldiği kadarı ile cumadan cumaya okumaya çalışıyorum ben de.

Sure-i Cuma´yi Okumanin Fazileti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. meryem suresinin faziletleri

meryem suresinin faziletleri

arkadaşlar ben 15 gün oldu başlayalı her gün okuyorum içimden bir his faydası olacak diyor çünkü okumaya başladığın zaman içimden ağlamak geliyor kendimi zor tutuyorum ben interneetten okuyorum yanlışsız olsun diye okuyan hoca da o kadar güzel okuyor ki hissettiriyor yani....Allahım kabul eder inşallah
  2. Sure-i Kadr´i Okumanin Faziletine Dair Hadis-i Serif

Sure-i Kadr´i Okumanin Faziletine Dair Hadis-i Serif

kadir suresi, kadir suresi okunusu Meleklerim Resulü Ekrem Kadir sure-i celile hakkinda söyle buyuruyor: "Bu Sureyi farz namazlarinda okuyan kimse Cenabi Hakk tarafindan bir münadi: "Ey Allahin kulu! Allah Teala günahlarini affetti" diye nida eder" Ne güzel değilmi? Kisacik bir surenin bu kadar büyük fazileti var meleklerim.... Türkçe Okunuşu...
  3. Cuma Suresinin Fazileti

Cuma Suresinin Fazileti

Bu konu;Cuma suresinin fazileti hakkında bilgi vermektedir. Bu mübarek sure, göklerde ve yerde bulunan herşeyin Allahu Tealayı tenzili ve teşbih ettiklerini beyan ederek başlıyor.Melekler cuma suresini okumanın fazileti çoktur kısaca cuma suresi ve fazileti hakkında bilgi tüm islami bilgiler bölümümüzde. Cuma Suresinin Fazileti Abdullah b. Abbas diyor ki: “Resulullah, cuma günü...
  4. İhlas suresinin faziletleri nelerdir

İhlas suresinin faziletleri nelerdir

Selamlar.İhlas suresinin faziletleri hakkında bilgi almak, İhlas suresinin sırrını öğrenmek istiyorum ben.Teşekkür ederim.
  5. Surelerin faziletleri nelerdir?

Surelerin faziletleri nelerdir?

Kur’an’ın fazileti ve esrarı anlamına gelen “Havassu’l-Kur’an” konusunu işleyen önemli kaynaklardan biri, Nesaî ve İbn Kesir’in “Fedailu’l-Kur’an” adlı eserleridir. Bir bölüm olarak konuyu işleyen kaynaklardan biri de Suyutî’nin el-Itkan adlı eseridir. Konuyla ilgili olarak Bediüzzaman Said Nursi’nin şu uyarısını -özetle- hatırlatmakta fayda mülahaza etmekteyiz: “Kulluk ve ibadetin sebebi...

Sayfayı Paylaş