gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

sürüne sürüne erkek olmak(pınar selek) özeti,karakterleri,okur yorumları

Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

pınar selek sürüne sürüne erkek olmak
    Erkekleri tanımak isteyenler,ya da tanıdığını iddia edenler okusunlar:)

Adı: Sürüne Sürüne Erkek Olmak
    EAN: 9789750506215
    Yayın No: İletişim - 1340
    Dizi: Bugünün Kitapları - 114
    Sayfa : 218
    Baskı: 2.Baskı Nisan 2009, İstanbul (1.Baskı Kasım 2008, İstanbul)
    Yazar : Pınar Selek
    Editör: Tanıl Bora
    Kapak: Suat Aysu
    Uygulama: Hüsnü Abbas
    Düzelti: Begüm Güzel
    Baskı ve Cilt: Sena Ofset ​

“Teslim olduğum ilk gece ağladım. Özlemden, endişeden… Ama askerlik gerçekten erkekliği pekiştiriyor. Çocukluk durumunu atıyorsun, kendine olan güveninin şey yapıyor. Silahtır milahtır, Allah'tır, vatandır; Allah, Allah nidalarıyla tatbikata çıkıyorsun, Allah Allah ile taarruz veriyorlar. Kendini yere atıyorsun sürünüyorsun. 20 gün sürdü tatbikatımız. 15 gün boyunca üstümüzde kar. Kalkmazdık, yatardık. Bize uyku tulumları verdiler, onların içinde yatardık. O tulumun içinde bir gün kalkacağım ama kalkamıyorum. Yırtılmıyor da. Bağırıyorum koğuş nöbetçisi uyumuş. Zaten altında yatsak, bittin abi sen orda, bittin. Orda paket banyolar kurdular, benzinli sobalarla ısınıyor. Açık olsa banyo yapacaksın. Donarsın, donmazsın... Öyle bir şey yok askerde. Dışarıda banyo yaparsın, yaptık yani daha doğrusu, arabayı devirdik, öyle derlerdi ya, yani şey yapardık banyo yapardık, hiç kesinlikle hasta falan olmazdık. Sonra koğuş nöbetçisini kaldırıncaya kadar fermuar altıma gelmiş. Döne döne fermuar altıma gelmiş. Nöbetçi geldi fermuarı açtı. Tuvalete çıktım. İndik, koğuşçuyu duvara yapıştırdım. Gebertecektim. Dedim sen niye uyuyorsun. Dövecektim, millet araya girdi. Sen burada niye duruyorsun. Biri hasta olur, bir durum olur…”​

Askerlik: bir “erkeklik laboratuarı”... “Erkek olarak pişme”nin zorunlu durağı... Her vesileyle kanıtlanması, savunulması, teşhir edilmesi gereken erkek kimliğinin bütün boyutlarıyla sınandığı ve bilendiği bir deneyim... Pınar Selek, farklı sosyal koşullardan çok sayıda erkeğin askerlik deneyimleri hakkındaki anlatımlarına dayanan araştırmasında, bu deneyimin erkek kimliğini inşa edici işlevini yorumluyor​

[​IMG] [​IMG]

sürüne sürüne erkek olmak(pınar selek) özeti,karakterleri,okur yorumları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. GAİA TEORİSİ (Maxime Chattam) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yorumları

GAİA TEORİSİ (Maxime Chattam) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yorumları

gaia teorisi kitap özeti maxime chattam gaia teorisi özet Edebiyat > Roman (çeviri) Doğan Kitap Fiyatı:19 TL Çeviren: Alev Özgüner Yayın Yılı: 2009 İthal Kağıt 368 sayfa 14x23 cm Karton Kapak ISBN:6051112923 Dili: TÜRKÇE Avrupa Komisyonu yetkilileri çok önemli, son derece gizli bir meselenin çözümü için sizin yardımınızı istedi. Karınız hiç tanımadığınız bir adamla birlikte...
  2. AŞK BU (Şükran Farımaz) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yorumları

AŞK BU (Şükran Farımaz) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yorumları

aşk kitabının karakterleri şükran farımaz aşk kitabı karakterleri romanının elif şafak özeti Kitap adı : AŞK BU Yazar : Şükran Farımaz Dizi : Türk Edebiyatı Özgün dili : Türkçe Kitap türü : Öykü ISBN : 978-975-07-1095-7 Sayfa sayısı : 88 Yayın tarihi : 2009 "O nicedir burada, hemen yanıbaşımızdaydı Adnan. Kimimizin göğsünde, kimimizin omzunda, ama hepimizin birden elinin altındaydı....
  3. Piraye (Canan Tan) Özeti,Konusu,Karakterleri ve Okur Yorumları

Piraye (Canan Tan) Özeti,Konusu,Karakterleri ve Okur Yorumları

piraye kitap özeti canan tan piraye özeti özet canan tan karakterleri kitap Kızıl saçlıymış Piraye. Kendimi, keşke ben de kızıl saçlı olsaydım, diye hayıflanırken yakaladım kaç kez... Okudukça, dizelerin arasına dalıp kendimden geçtikçe, tehlikeli bir biçimde özdeşleşiyordum Piraye'yle. Tiyatro sahnemde, bundan sonraki rolüm belliydi artık. Nâzım Hikmet'in Piraye'si rolünü...
  4. FLORANSA BÜYÜCÜSÜ (Salman Rushdie) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yorumları

FLORANSA BÜYÜCÜSÜ (Salman Rushdie) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yorumları

floransa büyücüsü özeti floransa büyücüsü özet oz özet oz özeti kitap Kitap adı : FLORANSA BÜYÜCÜSÜ Çeviren : Begüm Kovulmaz Yazar : Salman Rushdie Dizi : Çağdaş Dünya Edebiyatı Özgün dili : İngilizce Özgün adı : The Enchantress of Florence Kitap türü : Roman ISBN : 978-975-07-1083-4 Sayfa sayısı : 392 Yayın tarihi : 2009 Salman Rushdie’nin “Bu kitabı yazmak için yıllarca okuyup...
  5. Çirkinliğin Tarihi (Umberto Eco) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yorumları

Çirkinliğin Tarihi (Umberto Eco) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yorumları

çirkinliğin tarihi umberto eco çirkinliğin tarihi umberto eco Bu kitap, Güzelliğin Tarihi’nin devamı niteliğinde. Ne de olsa güzellik ve çirkinlik birbirlerini imleyen kavramlar. Çirkinlikle güzelliğin tersini ifade ederiz. Demek ki yapmamız gereken birinin doğasını anlamak için diğerini tanımlamak. Ne var ki, yüzyıllara yayılan birçok çirkinlik tezahürü, sanılanın aksine oldukça zengin...

Sayfayı Paylaş