Suudi Arabistan'ın Yönetim Şekli ne acaba?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Suudi Arabistan'ın Yönetim Şekli nedir haberlerde hep savaş savaş duyunca Suudi Arabistan'ın Yönetim Şeklinin ne olduğunu merak ettim:S

2. melekinci

melekinci Üye

krallık sistemi var orda

3. Misafir

Misafir Forum Okuru

Suudi Arabistanın Yönetim Şekli Nedir
    Suudi Arabistan'ın Yönetim Şekli Teokratik Monarşi dir.

Teokratik Monarşi :Dine dayalı yönetim biçimini tanımlamak için kullanılan terim . Daha doğru bir anlatımla, dini otorite organlarının siyasi otorite organları yerine devlet idaresini elde tuttuğu devlet biçimidir.

- Kral Abdullah bin Abdul Aziz
    - 1. Veliaht Sultan bin Abdul Aziz
    - 2. Veliaht Nayef bin Abdul Aziz

Suudi Arabistan, şeriat yasalarının anayasa olarak kabul edildiği bir krallıktır. Hem yürütme gücünü, hem yasama gücünü elinde tutan kral, Bakanlar Kurulu'nu kendi atar ve kararlarını veto etme hakkına sahiptir. Yönetimle ilgili önemli kararların aşağı yukarı tümü, Suudi ailesi tarafından alınır. Siyasal parti de, yasama organı da bulunmamakla birlikte, her yurttaş "meclis" diye adlandırılan düzenli dinleme oturumlarına doğrudan başvurarak krala şikâyetlerini iletebilir, yardımını isteyebilir.

Suudi Arabistan'ın Yönetim Şekli ne acaba? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Suudi Arabistan kralı Forbes'u yasakladı

Suudi Arabistan'da Kral Abdullah ve diğer Arap liderlerin servetleriyle ilgili bir makale yüzünden Forbes dergisinin son sayısı yasaklandı. Merkezi Dubai'de bulunan Arabistan Forbes'un baş editörü Refat Cafer, Arapça Forbes'a getirilen yasak kararının nedeninin, dünya genelinde iktidarda bulunan 7'si Arap 15 hanedanın servetiyle ilgili bir yazı olduğunu belirterek, "Bu tür yasaklar ters...
  2. Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Coğrafi Verileri Konum: Orta Doğu, Basra Körfezi ve Kızıldeniz kıyısında, Yemen'in kuzeyinde yer alır. Coğrafi konumu: 25 00 Kuzey enlemi, 45 00 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Orta Doğu Yüzölçümü: 1,960,582 km² Sınırları: toplam: 4,415 km sınır komşuları: Irak 814 km, Ürdün 728 km, Kuveyt 222 km, Umman 676 km, Katar 60 km, Birleşik Arap Emirlikleri 457 km, Yemen 1,458 km...
  3. Modern ÇaĞin YÖnetİm Şeklİ

9 kadinin 1 bebegi 1 ayda dogurabilecegini soyleyen kisiye PROJE MUDURU denir 1 bebegin 18 ayda ancak dogacagini soyleyen kisiye URETIM MUDURU denir Tek bir kadinin 1 ayda 9 bebek dogurabilecegini soyleyen kisiye PLANLAMA MUDURU denir Bebegin uretim seklinin ille de yanlis oldugunu soyleyen kisiye KALITE MUDURU denir Dunyada hic kadin ve erkek kalmasa o bebegi kendinin doguracagini soyleyen...
  4. Suudi arabistan

sudi arabistan suudi arabistan şehirleri suudi turistik yerleri arabistanın turistik yerleri şehirleri DEVLETİN ADI: Suudi Arabistan Krallığı BAŞŞEHRİ: Riyad YÜZÖLÇÜMÜ: 2.240.000 km2 NÜFUSU: 14.691.000 RESMİ DİLİ: Arapça DİNİ: İslâm PARA BİRİMİ: Riyâl Arabistan Yarımadasında 16° 11’ - 32° 09’ kuzey enlemleri ve 34° 34’ - 55° 41’ doğu boylamları arasında yer alan bir ülke. Kuzeyden...
  5. Suudi Arabistan’da bulunan 1300 yıllık yazı Kuran ile ilgili soruları cevaplıyor

Kur'an imlası tartışmalarına Arabistan'ın kuzeyinde bulunan 1300 yıllık bir yazı birçok soruya ışık tutuyor. Suudi Arabistan’da bulunan 1300 yıllık bir duvar yazısı, Kuran-ı Kerim hakkında yüzyıllardır akıllarda olan bir soruyu cevaplandırabilir: Kuran’a sonradan eklenen ve bazen anlam konusunda da tartışmalara neden olan aksan işaretleri, İslam’ın ilk çağlarında da kullanılıyor...
  6. Suudi Arabistan'da 1 yaşındaki bebek hamile

arabistandaki evler suudi arabistan evleri arabistan evleri arabistandaki olaylar da olaylar Suudi Arabistan’da karnı şişen bir yaşındaki kız bebeğin, ikiz kardeşini karnında taşıdığı ortaya çıktı. Dünyayı şoke etti Suudi Arabistan’da tıp dünyasını hayretler içinde bırakan bir olay yaşandı. Geçen yıl dünyaya gelen bir bebeğin karnı günden güne şişmeye başladı. Buna bir anlam veremeyen...
  7. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Suudi Arabistan'a gidiyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 3 günlük bir resmi ziyaret için bugün Suudi Arabistan’a gidecek. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın davetlisi olarak, Kral Abdullah'ın 2006 ile 2007 yıllarında Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretleri iadeten, 3-6 Şubat 2009 tarihlerinde Suudi Arabistan'a resmi ziyarette bulunacak....
  8. Norveç'in Yönetim Şekli nedir?

Norveç'in Yönetim Şekli nedir bilenleri buraya cevap için bekliyorum.
  9. Pakistan'ın Yönetim Şekli

Pakistan'ın Yönetim Şekli nedir Pakistan nasıl yönetiliyor arkadaşlar bilgi verin!
  10. Polonyanın Yönetim Şekli

Polonyanın Yönetim Şekli nedir kızlar bu konuda bana kim bilgi verebilir?
Tags: Add Tags

Sayfayı Paylaş