Suudi Arabistan'ın Yönetim Şekli ne acaba?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Suudi Arabistan'ın Yönetim Şekli nedir haberlerde hep savaş savaş duyunca Suudi Arabistan'ın Yönetim Şeklinin ne olduğunu merak ettim:S

2. melekinci

melekinci Yeni Üye

krallık sistemi var orda

3. Misafir

Misafir Forum Okuru

Suudi Arabistanın Yönetim Şekli Nedir
    Suudi Arabistan'ın Yönetim Şekli Teokratik Monarşi dir.

Teokratik Monarşi :Dine dayalı yönetim biçimini tanımlamak için kullanılan terim . Daha doğru bir anlatımla, dini otorite organlarının siyasi otorite organları yerine devlet idaresini elde tuttuğu devlet biçimidir.

- Kral Abdullah bin Abdul Aziz
    - 1. Veliaht Sultan bin Abdul Aziz
    - 2. Veliaht Nayef bin Abdul Aziz

Suudi Arabistan, şeriat yasalarının anayasa olarak kabul edildiği bir krallıktır. Hem yürütme gücünü, hem yasama gücünü elinde tutan kral, Bakanlar Kurulu'nu kendi atar ve kararlarını veto etme hakkına sahiptir. Yönetimle ilgili önemli kararların aşağı yukarı tümü, Suudi ailesi tarafından alınır. Siyasal parti de, yasama organı da bulunmamakla birlikte, her yurttaş "meclis" diye adlandırılan düzenli dinleme oturumlarına doğrudan başvurarak krala şikâyetlerini iletebilir, yardımını isteyebilir.

Suudi Arabistan'ın Yönetim Şekli ne acaba? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Modern ÇaĞin YÖnetİm Şeklİ

9 kadinin 1 bebegi 1 ayda dogurabilecegini soyleyen kisiye PROJE MUDURU denir 1 bebegin 18 ayda ancak dogacagini soyleyen kisiye URETIM MUDURU denir Tek bir kadinin 1 ayda 9 bebek dogurabilecegini soyleyen kisiye PLANLAMA MUDURU denir Bebegin uretim seklinin ille de yanlis oldugunu soyleyen kisiye KALITE MUDURU denir Dunyada hic kadin ve erkek kalmasa o bebegi kendinin doguracagini soyleyen...
  2. Norveç'in Yönetim Şekli nedir?

Norveç'in Yönetim Şekli nedir bilenleri buraya cevap için bekliyorum.
  3. islamiyetten önce osmanlıdaki yönetim şekli

islamiyetten önce osmanlıdaki yönetim şekli nedir bilen varsa yazsın.
  4. Pakistan'ın Yönetim Şekli

Pakistan'ın Yönetim Şekli nedir Pakistan nasıl yönetiliyor arkadaşlar bilgi verin!
  5. Polonyanın Yönetim Şekli

Polonyanın Yönetim Şekli nedir kızlar bu konuda bana kim bilgi verebilir?

Sayfayı Paylaş