gebe
  1. KızılÖtesi

KızılÖtesi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    38

Tai-Chi Chuan Nedir?

Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

[​IMG] Tai Ci Çüen veya Taijiquan (太極拳, pinyin Tàijíquán ya da "en yüce yumruk") genellikle Tai Ci olarak bilinen içsel Çin savaş sanatıdır. Tai Ci'nin farklı stilleri olmakla birlikte genellikle tüm stillerin 1820'de sanatı Yang ailesinden devralan Chen ailesi tarafından öğretilen sisteme dayandığı kabul edilmektedir.

Çoğunlukla sağlık ve uzun yaşam amacıyla kullanılan bir terapi olarak uygulanmakta ve tanıtımı yapılmaktadır. Tai Ci yumuşak stil savaş sanatı olarak kabul edilir. Tam bir gevşeme veya kaslarda olabildiğince yumuşak olunarak uygulanır ve bu kasların en yüksek gerginlikte kullanıldığı diğer sert savaş sanatlarından ayırır.

"Chi" kelimesi "yasam enerjisi anlamına gelmektedir. Tai-chi'nin 24 temel formu bulunmaktadır. 24 form içinde, ilk 8, ikinci 8 ve üçüncç 8 olmak üzere üç ayrı aşama vardır. İlk 8 'sekizlik', ikinci 8 'onaltılık', üçüncü 8 'yirmidörtlük' olarak anılır. Tai-chi ruhun ve bedenin disipline edilmesidir. Bu nedenle, tai-chi formlarının çalışılmasından önce ciddi beden kondisyon çalışmaları ile esneme egzersizlerinin yapılması gerekmektedir. Ancak, ticari amaca dönük olarak bedensel çalışmaların ihmal edilebildiği gözlemlenebilmektedir.

Tai-Chi Chuan Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Tai Chi Chuan

Tai Chi Chuan

Uzakdoğu yaşam sanatı olan "Tai Chi Chuan"ı, belirli süre içinde günde iki kez yapan kişinin bebeğin esnekliğine, demircinin gücüne ve bilgenin ruhuna sahip olacağı iddia edildi. Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Mersin Şubesi üyesi Thai Chi Chuan eğitmeni Nazan Odak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bin yıllık bir geçmişi olan Çin yaşam sanatı Thai Chi Chuan’ın, insana doğa ile...
  2. Taİ Chİ: SaĞlikli Bİr YaŞam İÇİn

Taİ Chİ: SaĞlikli Bİr YaŞam İÇİn

Eski bir dövüş sanatıyken, şimdi hastanelerde tedaviyi desteklemek için kullanılan Tai Chi, kalp gibi birçok hastalığa iyi geliyor, hafıza ve dengeyi güçlendirip stresi azaltıyor Çinlilerin geleneksel sabah sporu Tai Chi, gerçek bir sağlık kaynağı çıktı. Amerikalı uzmanlar daha önce yapılmış 47 araştırmanın sonucunu inceleyerek, Uzakdoğu sporu Tai Chi nin kronik hastalıklara iyi geldiğini...
  3. neden?

neden?

bu oyunda hayatımızdaki klişelere bi anlam vermeye çalışacaz alttakide kendince bi cvp verip yeni bi klişe söliyecek... ilk ben baslıyorum neden hep ilk adım erkeklerden beklenir
  4. Neden...!

Neden...!

Bu güzel sitede neden radyo yayını yok ...?
  5. Neyse...

Neyse...

Aldığın her nefesin sana beni hatırlatacak.... Gittiğini sanma yerin bende ebedi kalacak... Gözlerinin baktığı her yerde gözlerim olucak... Adını aşkta bir kez kanatmamış Sevişmelerine hiç duygu katmamış Zalim düş... Yokluğunu çağırıyorum iki ucu yanık kağıtlardan Bitmemişliğin tükenmişliği başladı artık Zaman dudaklarıma bant Ellerime halat bundan böyle. Adını yalan aşklarda dağlayacak...

Sayfayı Paylaş