gebe
  1. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113

Takı Alerjisi Nasıl geçer ?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

takı, alerjisi nedir, nasıl geçer, nedenleri nelerdir, sorulara cevaplar burada
    Takılar kadınların vazgeçilmez aksesuarları olup, takı alerjisi olanlar için adeta bir kabus olmuştur. Peki nedir bu takı alerjisi? Tedavi edilebilir mi?
    Uzman anlatımı ile tüm ayrıntılarıyla takı alerjisi…Denizli Devlet hast
    anesi cilt uzmanı Uz. Dr. Hatice Nuran Uz Aktekin, temas alerjisini her yaştan insanda sıkça rastlanan ve deriye temas eden yabancı bir maddeye derinin verdiği tepki olarak tarif etti.

Alerjiye neden olan maddelerin başında nikelin geldiğini belirten Aktekin şöyle konuştu: “Alerjik reaksiyonda hafif bir kızarıklık, yanma, kaşıntı, sulanma olabileceği gibi yara da açılabilir. Alerjenle temas süresi, temas eden madde konsantrasyonu, ciltte daha önceden bulunan hasarlar, terleme, göz kapakları, kulak memesi gibi hassas cilt bölgeleri, cilt kuruluğu gibi etkenler tablonun oluşumunu etkiler. Bu alerjiye neden olan metallerin başında nikel gelir. İmitasyon takıların neredeyse hepsinde de nikel kullanılır.
    Nikele karşı hassas olan bünyelerde alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar. Nikel hassasiyeti bulunan kişilerde terleme dermatiti şiddetlendirir. Nikel içeren objelerin terli bir deriye temasından 15–20 dakika sonra deride kaşıntı başlar. Döküntü bir iki gün içinde gelişir. Eğer terleme yok ise aynı objelerin saatlerce teması herhangi bir probleme neden olmaz.

Kolye, yüzük, küpe, metal tokalı kemer, kıyafetlerdeki düğme, fermuar, klips ve benzeri metal aksesuarlar da nikel içerdiği için alerjiye neden olabilirler. Biz bu tür hastalara takı olarak daha çok altın ve gümüş takı, kıyafetlerde de naylon aksesuarlar öneriyoruz” diye konuştu.

Temas alerjisinin özellikle kuru ve hassas cilde sahip kişilerde daha sık görüldüğünü belirten Dr. Hatice Nuran Uz Aktekin, “Çünkü bu tür ciltlerin direnci azdır. Daha kırılgandır. Bu tür durumlarda diğer önlemlerin yanında cildin kuruluğunu gidermek için nemlendiriciler kullanılması gerekmektedir. Her zaman özellikle banyodan sonra nemlendirici kullanmalılar.

Ayrıca sigara dumanı ve stresten uzak yaşamaya gayret edip yeşil çay, siyah üzüm çekirdeği gibi bol antioksidan içeren gıdaları tüketmelidir” dedi.

Takı Alerjisi Nasıl geçer ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sperm alerjisi Nedir? Tedavisi nasıl olur?

Sperm alerjisi Nedir? Tedavisi nasıl olur?

sperm alerjisi belirtileri sperm alerjisi tedavisi antisperm antikor tedavisi sperme alerji Sizi bilmem ama ben ilk defa duyuyorum. Önemli bir konu olduğunuda anladıktan sonra sizle paylaşıyorum. Halk arasında ‘balayı hastalığı’ olarak bilinen cinsel ilişkiyi çoğu zaman bir ızdıraba dönüştüren alerjinin adı aslında “sperm alerjisi.” Birçok çift tarafından bilinmeyen bu hastalığın en önemli...
  2. Cilt lekeleri ve takı alerjisi

Cilt lekeleri ve takı alerjisi

takı alerjisi gümüş alerjisi Takıp takıştırmayı her bayan sever. Ama benim takılarla ilgili bir sorunum var ben herhangi gümüş veya altın takıları takınca hemen cildimde küçük kırmızı noktalar çıkıyor yani alerji oluyorum. Google dedemizden araştırdım ve böyle bir yazı buldum meleklerim umarım yardımcı olur benim gibi takıları çok sevmesine rağmen alerjisi olanlar. Güneş lekeleri ve...
  3. bebeklerde yumurta alerjisi nasıl oluyor

bebeklerde yumurta alerjisi nasıl oluyor

Takip ettim bebeğime ne zaman yumurta yedirsem döküntüler ortaya çıkıyor. Acaba bu yumurtadan mıdır kesin ? Yumurta alerjisi nasıl olur ?
  4. Kozmetik alerjisi nasıl belli olur acaba?

Kozmetik alerjisi nasıl belli olur acaba?

Yüzüm fisir fisir oldu ve kızardı.Eczacıma sordum kozmetik alerjisi dedi.Cildiyeye gitme vakltim de olmadı. çalışıyorum.Bir arkadaşım burayı önerdi sizlere sormak istedim..Bilen var mı?
  5. boğaz ağrısı nasıl geçer?

boğaz ağrısı nasıl geçer?

Günaydın .Ben öğrenciyim Ailemden uzağım boğazım çok ağrıyor bu ağrıyı nasıl geçirebilirim ??

Sayfayı Paylaş