Tarihe damgasını vuran Alaska depremi

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Tarihe damgasını vuran Alaska depremi
alaska depremi
Tarihe damgasını basan en büyük depremlerden biri Alaska'da yaşandı.Birçok can ve mal kaybı olan Alaska depremiyle ilgili sizlere bilgileri ve depremin yol açtığı bazı resimleri paylaşmak istiyorum

alaska-depremi1-6501.jpg

Alaska’da Alaska’yı ve batıdaki Yukon Bölgesi'nde etkili olan 9.2 büyüklüğündeki depremde, 125 kişi hayatını kaybetti, 311 milyon dolarlık hasar meydana geldi.Alaska depremi Tarihte olan 2. en büyük depremdir...
alaska-depremi2-1687.jpg

27 Mart 1964 Alaska Depremi. Prince William Boğaz'ında bulunan Montague Adasının Cleare Burnu'ndaki deniz tabanının yükselmesi olayı gelmiş geçmiş en büyük tektonik yükseltim olarak kayıtlara geçmiştir (10 metre). Deniz suyu ile arkadaki uçurum arasındaki beyaz kaplı alan 400 metre uzunluğundaki bir şeridi kaplamaktadır. Bu bölümdeki beyazlık, deprem sırasında yukarı doğru hareket eden deniz tabanında kalarak kurumuş deniz canlılarınn kalıntılarıdır.
alaska-depremi3-1291.jpg

27 Mart 1964 Alaska Depremi. Middleton Adasında, yaklaşık 35 metre yükseklikteki muskeg (bir tür bitki) kaplı taraça. Adadaki beş deprem yükseltisinden biri. Deniz kenarındaki uçurum ile gelgit seviyesi arasında 3 metre yüksekliğinde altıncı bir taraça oluşmuştur. Fotoğraf 4 Nisan 1964'teki 2 metrelik gelgit sırasında çekilmiştir.
alaska-depremi4-2037.jpg

alaska-depremi5-4045.jpg

Alaska Depremi ,27 Mart 1964. Balıkçı teknesi , dalgaların etkisiyle limandan yaklaşık yüz metre içeriye savrulmuş. Fotoğraf:R.W. Lemke, 1964. Frontispiece,
alaska-depremi6-8449.jpg

Alaska Depremi ,27 Mart 1964. Ev, fayın ilerlemesiyle ikiye ayrılmış. Hasar, evin fayın doğrultusunda hareket etmesiyle oluşmuş. Fotoğraf:W.R. Hansen, 1964.

alaska-depremi7-6815.jpg

Alaska Depremi, 27 Mart 1964. Liman'daki Turnagain yükseltilerinde , yarılmış ve kayganlaşmış kilden oluşmuş bir bayır . Bayırın yüksekliği yaklaşık 6 metre. Solda yana yatmış bir blok görülüyor. Fotoğraf: W.R. Hansen, 1964

Geri