gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

Taşeron sigortaya işçilerini 1 gün önceden bildirmeli!!!

Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

taşeron ssk taşeron işyeri bildirgesi örneği işyeri bildirgesi ssk formu [​IMG]
    Firmamız bu konu yüzünden İPC cezası yedii. Taşeron olarak almış oldumuz inşaat konulu işler için sigortaya işçileri sözleşme imzalandığı aynı gün bildirip, müracaat ettim. Fakat aynı gün değil bir gün önce başvurmadığım için ceza kesildi.

Farkında olmadan yaptığım bir olayda bizi bu durumdan kurtardı.. Orada çalışan işçiler bizim daimi dosyamızda çalışan işçilerdi. Çıkış nedenlerinide nakil yazarak bu dosyaya aktarmıştım. Aksi takdirde gün kayıpları olacağını yazılı verdim ve kabul edildi.

A- YENİ AÇILAN İŞYERİ DOSYASINDAN ALT İŞVERENİN BİLDİRİMDE BULUNMASI DURUMUNDA İŞE GİRİŞLERİN HANGİ SÜREDE YAPILACAĞI
    İşverenlerin ilk defa işyeri bildirgesi verilen işyerlerinde yani ilk defa sigortalı çalıştırılmaya başlanılan işyerlerinde ilk işe başlatılan sigortalıları (işyeri bildirgesinde “sigortalı sayısının” sorulduğu kısımda belirtilen sayıdaki sigortalılar) işe başlatıldıkları tarihten itibaren en geç bir ay içinde örneği Kurumca hazırlanacak işe giriş bildirgesiyle doğrudan Kurum ünitesine bildirme veya taahhütlü, iadeli taahhütlü posta ya da Acele Posta Servisi (APS) aracılığı ile işe giriş bildirgelerini Kurum’a gönderme yükümlülüğü bulunmaktadır (1).

Asıl işverenin işyeri bildirgesinde işe başlatılacağını belirttiği sigortalıların bir kısmını kendisi bildirip bu sayıdan geriye kalan sigortalıları da asıl işverenden iş alan aracının (alt işverenin) bildirmeyi öngörmesi durumunda, alt işverenin getirdiği sigortalılar için bu bir aylık bildirim süresinin aynen geçerli olup olmadığı tereddütlü konulardandır. Asıl işverenin işyeri bildirgesinde işe başlatılacağını belirttiği sigortalıların bir kısmını kendisi bildirip bu sayıdan geriye kalan sigortalıları da asıl işverenden iş alan aracının (alt işverenin) bildirmeyi öngörmesi durumunda, alt işverenin getirdiği sigortalıların işe başladıkları tarihten başlamak üzere bir ay içinde sigortalı işe giriş bildirgesi ile Kurum’un ilgili ünitesine bildirmesi gerekmektedir.

Ancak asıl işverenin işyeri bildirgesinde işe başlatılacağını belirttiği sayıdaki sigortalıların tamamının bildirilmiş olması durumunda artık alt işveren tarafından çalıştırılacak sigortalıların işe giriş bildirgesi verme süresi, sigortalı çalıştırılmaya başlanılan tarihten bir gün öncesi olacaktır.

Bu halde aracı tarafından işe alınacak sigortalıların da çalıştırılmaya başlanılacak tarihten bir gün önce sigortalı işe giriş bildirgesi ile Kurum’un ilgili ünitesine bildirmesi gerekecektir.

Taşeron sigortaya işçilerini 1 gün önceden bildirmeli!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. evlenmeden 1 gün önce

evlenmeden 1 gün önce

evlenmeden 1 gün önce Düğünden önce: Erkek:Elbette...Ben artık duramıyorum! bayan:Gideyim mi? Erkek:Hayır!Aklından bile geçirme... bayan:Beni seviyor musun? Erkek:Elbette... bayan:Beni hiç aldattın mı? Erkek:Hayır!Böyle bir şey nasıl aklına gelebilir? bayan:Beni hep sevecek misin? Erkek:Evet...Daima! bayan:Beni dövecek misin? Erkek:Hiçbir zaman! bayan:Sana inanabilir miyim?...
  2. 1 Mayıs İşçi Bayramınızı Kutlarız

1 Mayıs İşçi Bayramınızı Kutlarız

1 mayıs kutlama mesajları 1 mayıs kutlama sözleri Tüm Türkiye'nin Emekçi çalışanlarının ve özellikle " Emekçi Melekler'imizin " 1 Mayıs İşçi Bayramlarını Kutluyoruz... 1 MAYIS NASIL DOĞDU VE NEDEN TÜM DÜNYADA KUTLANIYOR? Avrupa ve Amerika'da 19. yüzyıl boyunca çok kötü çalışma koşulları içinde çalışan işçiler, yaşadıkları koşulları değiştirmek üzere bir çok grev ve direniş...
  3. Levolu günler.....1

Levolu günler.....1

Sevgili Günlük, yine cok yorucu bir gün gecirdim malum 2 kisinin isine daha üstüme aldim. Eve gelincede levonun hala yattigini görünce cok sinirlendim. Uyandirdim hemen, biraz trip yapsada hemen kalkti ve beraber yemegimizi hazirladik. Yemekden sonra "ya askim bilegim cok agriyo bulasiklari sen yika nolur" dedim, birazda agladim tabe:D kirmadi sagolsun, bütün bulasiklari ona...
  4. 1 mayıs işçi bayramı

1 mayıs işçi bayramı

İşçinin ve emekçinin bayramı olan 1 Mayıs tüm emek veren işçilere kutlu olsun.Umarız en güzel ve bayram tadında bir 1 Mayıs kutlamaları olur Herkesin emeğinin karşılığını alması dileklerimizle sizlere 1 Mayıs işçi ve emekçilerin bayramı hakkında bilgiler vermek istiyorum İşçi bayramı nasıl doğmuştur tarihte işçe bayramı ve çok daha fazlası... 1 Mayıs İşçi Bayramı, işçi ve emekçilertarafından...
  5. 1 Mayıs İşçi Bayramı

1 Mayıs İşçi Bayramı

1 Mayıs İşçi Bayramı hakkında lütfen bilgi veriniz bana kızlar. ayrıca şimdiden herkesin işçi bayramını kutluyorum.

Sayfayı Paylaş