gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

Tefeül yada Kitap açma falı

Konu, 'Fal Çeşitleri Yıldızname ve Diğerleri' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

kitap açma kitap açmak tefeül nasıl yapılır açtırmak açtırma [​IMG]
    İşte ilginç fal yöntemlerinden biri daha.. Tefeül yada kitap açma falı.

Osmanlı döneminde, daha ziyade okuryazarların başvurdukları bir tür faldır.

"İslam'da Tefe'ül bil-hayr, yani hayırla tefe'ül, kişiye azim ve gayret vereceği için caizdir" diyenler vardır. Ama fala bakmak, baktırmak, bakıcıya başvurmak veya ne şekilde olursa olsun bir şeyi hayra yormamak kesinlikle yasaktır.

Tefe'ül herhangi bir şairin Divan'ından yapılabilir. Mesela, Hazret-i Mevlana'nın "Mesnevi"si, "Divan-ı Kebir"i; Hafız Şirazi'nin Divan-ı, Sadi'nin Gülüstan'ı; Ahmeddiye, Muhammediyye tefe'ül vasıtası olarak kullanılır.

Bazı eski kitapların sayfa başlarında Arapça ya da Farsça:
    "Acele et, muvaffak olacaksın!.."
    "Bu işten çekinme!.."
    "Senin için ganimet var!.."
    "Düşmanından korun!.." gibi cümleler yazılıdır.

Söz konusu kitap açılır ve bu cümlelere göre hüküm çıkarılır.

Tefe'ül şöyle yapılırmış:
    Niyet edilip Fatiha ve İhlas okunur. Sonra Besmele ile mesela, Mesnevi'den rasgele bir yer açılır. Sağ taraftaki ilk satır okunup, anlamına göre hüküm çıkarılır.

"Tefe'ül"ün başka çeşitleri de vardır. Mesela, sabahleyin sokağa çıktıktan sonra karşılaşılan ilk tanıdık kişinin adının anlamı yorumlanır.

2. salma

salma Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ilk defa duydum böyle bir şey...

3. ilkimsu

ilkimsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    bende ilkdefa duydum

4. terrarossa

terrarossa Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    şiir kitabıyla yapabilirsiniz :)

Tefeül yada Kitap açma falı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Açma

Açma

Rüyada açma yemek, bir yoksulu düşüneceğiniz konusundaki vaadinizi gerçekleştirmeniz gerektiğine işarettir. Boş laflar etmemeniz, adaklarınıza ve verdiğiniz sözlere dikkat etmeniz gerektiği anlamına da gelir. Rüyada açma yemek, bir yoksulu düşüneceğiniz konusundaki vaadinizi gerçekleştirmeniz gerektiğine işarettir. Boş laflar etmemeniz, adaklarınıza ve verdiğiniz sözlere dikkat etmeniz...
  2. Açma...

Açma...

Malzemeler: 4-5 bardak un3 tatli kasigi kurumaya1 bardak el yakmiyacak kadar isitilmis sut1 yumurta + 1 yumurta aki ( sarisi ustune kullanilacak)1/3 bardak toz seker2 cay kasigi tuz125 gr margarin 1 cay bardagina yakin siviyag Yapilisi: - Yumurta sarisi haric malzemelerin hepsini karistirip iyice yogurun. (Unu azar azar ilave edip ele yapismayacak yumusakca bir hamur elde edin)- 30-45 dakika...
  3. fal

fal

ben sevgilmile ayrıldım barıscakmızıyız yada bana dönmesi için ne yapabilirim hala seviyorum tskkür ederim
  4. bebeğiniz ya da çocuğunuz hangi kitapları seviyor?

bebeğiniz ya da çocuğunuz hangi kitapları seviyor?

Bebeğinizi kitaplarla tanıştırmanızın ardından en çok hangi kitabı sevdi ve ilgilendi?Bu sayfadan bebeklerinize ve çocuklarınıza okuyup sevdirdiğiniz değişik kitap isimlerini paylaşırmısınız acaba?

Sayfayı Paylaş