gebe
  1. sema aytekin

sema aytekin Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    0

Tek bir hayatınız var

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında sema aytekin tarafından paylaşıldı.

SİMURG (ZÜMRÜDÜ ANKA) EFSANESİ Rivayet olunur ki; Kuşların hükümdarı olan Simurg ( Zümrüd-ü Anka, Kaknus, ya da batıda bilinen adıyla Phoenix ), Bilgi Ağacı’nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş. Bu kuşun özelliği gözyaşlarının şifalı olması ve yanarak kül olmak suretiyle ölmesi, sonra kendi küllerinden yeniden dirilmesidir.
    Kuşlar Simurg'a inanır ve onun kendilerini kurtaracağını düşünürmüş. Kuşlar dünyasında her şey ters gittikçe onlar da Simurg'u bekler dururlarmış.
    Ne var ki, Simurg ortada görünmedikçe kuşkulanır olmuşlar ve sonunda umudu kesmişler. Derken bir gün uzak bir ülkede bir kuş sürüsü Simurg'un kanadından bir tüy bulmuş. Simurg'un var olduğunu anlayan dünyadaki tüm kuşlar toplanmışlar ve hep birlikte Simurg'un huzuruna gidip yardım istemeye karar vermişler.
    Ancak Simurg'un yuvası, etekleri bulutların üzerinde olan Kaf Dağı’nın tepesindeymiş. Oraya varmak için ise yedi dipsiz vadiyi aşmak gerekirmiş, hepsi birbirinden çetin yedi vadi...
    İstek,
    Aşk,
    Marifet,
    İstisna,
    Tevhid,
    Hayret ve
    Yokluk vadileri...
    Kuşlar, hep birlikte göğe doğru uçmaya başlamışlar
    İsteği ve sebatı az olanlar, dünyevi şeylere takılanlar yolda birer birer dökülmüşler. Yorulanlar ve düşenler olmuş...
    "Aşk Denizi’nden geçmişler önce...".
    "Ayrılık Vadisi’nden uçmuşlar..."
    "Hırs Ovası’nı aşıp, kıskançlık Gölü”ne sapmışlar... "
    Kuşların kimi Aşk Denizi’ne dalmış,
    Kimi Ayrılık Vadisi’nde kopmuş sürüden...
    Kimi hırslanıp düşmüş ovaya,
    Kimi kıskanıp batmış göle...
    Önce Bülbül geri dönmüş, güle olan aşkını hatırlayıp;
    Papağan o güzelim tüylerini bahane
    etmiş (oysa tüyleri yüzünden kafese kapatılırmış);
    Kartal, yükseklerdeki krallığını bırakamamış;
    Baykuş yıkıntılarını özlemiş;
    Balıkçıl kuşu bataklığını.
    Yedi vadi üzerinden uçtukça sayıları gittikçe azalmış.
    Ve nihayet beş vadiden geçtikten sonra gelen Altıncı Vadi "şaşkınlık" ve sonuncusu Yedinci Vadi yok oluş’ta bütün kuşlar umutlarını yitirmiş...
    Kaf Dağı’na vardıklarında geriye otuz kuş kalmış.
    Sonunda sırrı, sözcükler çözmüş:
    Farsça si, "otuz" demektir...
    Murg" ise "kuş"...
    Simurg'un yuvasını bulunca anlamışlar ki;
    "Simurg - otuz kuş" demekmiş.
    Onların hepsi Simurg'muş.
    30 kuş, anlamışlar ki, aradıkları sultan, kendileridir ve gerçek yolculuk, kendine yapılan yolculuktur..

Tek bir hayatınız var konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ceza Tek Bir İhtimal Var

Ceza Tek Bir İhtimal Var

Tozpembe masmavi fazla arama Herkesin bir derdi vardır ama tuz basma yarana Kanama geçici ancak hergün açılan yeni yara İnsanoğlunu komaya sokabilir Ha şevkat nerede dersen çok uzun zamandır ortalarda yok Merhametle birlikte yok oldular, gittiler Ve şimdi mantık kaldı yalnız Savunmasız tutarsız acımasız kuralsız al misal sana Bazı bilimadamı ve profesörler...
  2. Dj Akman - Bir Tek Sen Varsın

Dj Akman - Bir Tek Sen Varsın

Yarın hiç birşey bugünkü gibi olmayacak bunu biliyorum içimden sen geciceksin Sen gidiceksin bi yerlere ama biliyorum sevda biticek birgün bi yerlerde insanlar hep acı cekicek Ama yinede biliyorum sen uzaklarda da olsan benim yanımda hep yanıbaşımda taa suramda yüreciğimde olacaksın Sen içimde bitmeyen bir alev bir hal aklımda kalacaksın Sen olmasan bitmez Bu sevda.. -akman; aşkı seninle...
  3. Emrah - Aklımda Bir Tek Sen Varsın

Emrah - Aklımda Bir Tek Sen Varsın

Uzun zaman gecti kollarim bombos Yanimda degilsin yüregim sarhos Aklimda birtek sen bir tek sen varsin Gel artik tek carem feryadima kos [Nakarat] Dayanmak cok zormus bu ayriliga Isyan ediyorum yanlizligima Aklimda birtek sen bir tek sen varsin Katlanamiyorum ne olur anla Cözüm degil inan sensiz hicbir sey Anlamsiz günlerim anlamsiz hersey Aklimda birtek sen birtek sen varsin Sensiz care...
  4. bir hayat vardır artık...........

bir hayat vardır artık...........

DÜNYA DENİLEN SÜRGÜNDE AÇARSIN GÖZLERİNİ.. İSTESEN DE ,İSTEMESENDE SANA VERİLEN BİR HAYAT VARDIR ARTIK.. HAYAT ÇOCUKLUĞUNUN YANSIMASIDIR... UNUTAMADIĞIN O GÜZEL GÜNLERİN, ÇOCUKÇA MUTLULUKLARIN YANSIMASIDIR... SEVİNÇLERİN,DOSTLUKLARIN, YAŞADIĞIN HEYECANLARIN YANSIMASIDIR HAYAT...
  5. 'iddia ediyorum bir tek asena var'

'iddia ediyorum bir tek asena var'

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...

Sayfayı Paylaş